Bu Kahveler Bildiğiniz Kahvelerden Değil

Tutkuları için lezzetli bir kahve yudumlamak gibisi yoktur… Bu acı lezzetin peşinden binlerce kilometre gitmeyi göze alabilirseniz ya da bir gün yolunuz bu mekanlarda bizim için de kahve içerseniz seviniriz…

ADDISON & STEELE

Avustralya


Addison & Steele, Avustralya ‘nın Perth şehrinde yer alıyor. Flat white’ın anavatanı olan Avustralya ‘da böylesine güzel bir kahve dükkanıyla karşılaşmak hiç de raslantı değil. El yapımı lambalarıyla bile sizi etkilemeyi başaracak olan Addison & Steele’de içeceğiniz bir flat white’ın ya da latte’nin çok uzun yıllar hatırı olacaktır.

KAFFEINE

İngiltere

Kaffeine, Londra ‘da kahve sanatının en büyük öncülerinden diyebiliriz. Barın arkasında bulunan baristalarzn Kaffeine ‘de çalışabilmeleri için 3 yıllık özel bir eğitimden geçmeleri gerekiyor. Kaffeine’de kahve içtikten sonra damak tadınızda çok şey değişebilir.

COFFEE ACADEMICS

Hong Kong

Bu muhteşem endüsMyel şıklıkla bezenmiş alan Hong Kong’un kahve tiryakilerinin popüler uğrak yeri. En son kahve ekipmanlarını ve tekniklerini denemeyi seven bir ekip var ve baristalar en son karışımlar üzerinde müşterileriyle konuşmaktan mutlu oluyorlar.

MIND THE CUP

Yunanistan

Yunanistan’ın Atina kentinde yer alan Mind the Cup, bir fincan kahvenin değerini tekrar tekrar hatırlatan cinsten. Adeta bir film karesinden çıkmış gibi olan kahve dükkanı belki de şehrin en şirin noktası.

JOHAN & NYSTRÖM

İsveç

Stockholm bugün büyük, bağımsız kahve dükkanlarıyla dolu ama buJohan & Nyström kahve markasının amiral gemisi olduğu gerçeğini değiştirmiyor. Gerçekten güzel bir yer. Birçok üst düzey kahve çekirdeği stoku olan marka, insanları daha iyi kahve içmeye teşvik etmeye odaklanmıştır ve düzenli olarak kurslar düzenliyor.

TRUTH COFFEE

Güney Afrika Cumhuriyeti

Dünyada Truth kadar etkileyici ancak birkaç kafe vardzr. Steampunk ‘tan ilham alan ve kahveyi sanata döntlştüren Truth, baştan sona metal borular ve eski makine parçalarzyla döşenmiş. Ancak insanlarzn Truth’u tercih etmesinin tek nedeni tabii ki bu değil Kahvelerini eski tarz demir bir kahve makinesinde kavuruyor ve Güney Afrika ‘nın en önemli otellerine servis yapıyorlar.

HAMMOCK CAFE

Japonya

Rahat ve keyifli hamaklar varken kimin sandalyeye ihtiyacı var ki? Tokyo ‘daki Mahika Mana ‘nun -diğer adıyla Hammock Cafe and Gallery ‘nin- konsepti de bu zaten. Hammock Cafe, dört ayaklı kabuslar olan sandalyeleri çöpe atarak müşterilerin ayaklarını tam anlamıyla yerden keserek kahve ve yay servisi yapıyor. İçerisinde sandalye bulunmayan kafe, huzurla ileri geri sallanarak kitap okuyan insanlarla dolu huzurlu bir atmosfere sahip.

STUMPTOWN COFFEE ROASTERS

Amerika

1999 yzlznda kurulan Stumptown’ın şu anda Amerika’nın hemen her yerinde şubesi bulunuyor. Ama bunlarzn içinde favori olanz, tur atarken test edebileceğiniz Portland Limanz ‘ndaki yaklaşık 3500 metre karelik alandakidir. Marka, kahve yapımcı­larıyla direk ilişki kurmak ve çekirdekler için adil ücret ödeme pratiğinin öncüsüdür.

ANTİCO CAFFE GRECO

İtalya

İtalya ‘nın ise en eski kafesi sayılabilecek Antico Caffe Greco ya mutlaka uğramalısınız. 200 yıldır durmaksızın belli belirsiz dumanı tüten sıcacık kahveler yapan Antico Caffe Greco farklı yıllarda da olsa genç sanatçıların Roma’da uğradığı bir yermiş. O genç sanatçılar arasında Byron, Shelley, Goethe ve Gogol da varmış. Hatta Gogol’un Ölü Canlar eserini buradaki masalardan birinde kahvesini içerken yazdığı dü,şünülüyormuş. Antico Caffe Greco o kadar meşhurmuş ki o dönem bir rehberde hangi saatlerde gidilirse sanatçılar ile karşılaşılabileceği bile yazıyormuş.

CAFE CENTRAL

Avusturya

1876’da kurulan, Sigmund Freud ve Leon Trotsky’nin uğrak yeri olan bu efsanevi kahveye uğramadan Viyana gezisi yapmış sayılmazsınız. Bugün hayranlık uyandıran avizeler ve mermer sütunlarda turistler için hotspot hizmeti var. Ama mekan birkaç saat geçirmek için hala çok güzel bir yer.

BARISTA PARLOR

Amerika

Barista Parlar, 2012 yılında, eski bir garajdan şık ve havadar bir kahve mekanına dönüştürülmüş. Mekan havalıyım diye bağırıyor. Kahve listesi, alanındaki en iyi ve en kapsamlı olan listelerden biri. Baristalar yerli malı deri önlük ve papyon takıyorlar.

CAFE CRAFT

Paris

Yer bulunamayacak kadar dolu olan bu özel mekanda olur da yolunuz düşerse sıradan bir kahve içmenin dışında, Paris’te belki de hayatınız boyunca deneytmlediğiniz en özel kahve içimlerinden birine misafir olacaksınız. Gürültüye alışın ve kendinize sıkı bir espresso sipariş edin…

coffeemag
coffeemag

Kocatepe Mahallesi, Selanik Caddesi No: 39/17 06420 Çankaya / Ankara 0312 323 91 53 – 0538 406 31 40 www.coffeemag.com.tr

Henüz yorum yok

Cevap Bırakın

Mail adresiniz yayınlanmayacaktır

css.php