Üç Maddede 3.dalga Kahve Akımı

Üçüncü dalga kahve ya da third wave coffee, kısaca kötü kahveye mahkum olmamak demek! Kahve çekirdeklerini kendi kavuran, Roastery de dediğimiz üçüncü nesil kahve mekanları ideal kavurma süresini uygulayarak yöresel tatları damağımızda hissedebileceğimiz leziz kahveler içmemize olanak tanıyor.

Üçüncü dalga kahveyi kahvenin en mükemmel halini keşfetme dönemi olarak tanımlayabiliriz.

3. Dalga Kahve Nedir?

Üçüncü dalga kahveyi anlamak için öncelikle ilk iki akımın ne olduğunu bilmekte yarar var. Birinci dalga kahve, toplu tüketimi temel alan ilk dalga olarak karşımıza çıkıyor. Bu ilk dönemde kahve her evde bulunan bir şeydi, fakat önemli olan kalitesi değil, esas olan kahve içebilmekti.

üçüncü dalga kahve
İkinci dalga kahve ise granül olarak tükettiğimiz, şu an hemen her köşe başında görebileceğimiz kahve zin­cirlerine karşılık geliyor diyebiliriz. 20.yüzyılda kahvede markalaşma bilinci başlıyor, günümüze kadar geliyor. Buna rağmen kaliteli kahve tüketimiyle ilgili olağanüstü bir gelişme söz konusu değil.
Üçüncü dalga kahveyi kahvenin en mükemmel halini keşfetme dönemi olarak tanımlayabiliriz. Özellikle son 15 yılda dünyada büyük kahve bilinci gelişiyor, son 5 yılda da üst seviyeye çıkıyor. Üçüncü nesil kahve akımında kahvenin de tıpkı şarap gibi kendi kültürü olduğu düşünülüyor; kahve dükkanları dünyanın farklı noktala­rını, kahve tarlalarını sırf en güzel kahveyi bulabilmek için dolaşıyor, sipariş veriyor, kahvenin sahip olduğu tüm değerleri gözden geçirip başarılı bir barista eşliğinde sunmaya odak­lanıyor.

Üçüncü Nesil Kahve Ne Getirdi?

Şarap gibi kahve çekirdekleri de yetiştiği çevrenin bitki örtüsünün, aromalarının tadını taşır. Nitelikli bir kahve içtiğinizde yetiştiği yörenin özelliğine göre damağınızda çiçeksi, meyvemsi, odunsu tatları hissede­bilirsiniz. Gittiğiniz üçüncü nesil kahve mekanında da muhtemelen kahvenin yetiştiği ülke, çiftlik, kavrul­ma derecesi ve tarihi gibi bilgileri öğrenebilirsiniz. Üçüncü dalga kah­vede yalnızca kahvenin kalitesi, lezzeti değil demleme teknikleri de değişiyor. Bu yeni akımla birlikte Chemex, Hario V60, Aeropress ve Syphon gibi demle­me ekipmanlarıyla tanışıyoruz.

Üçüncü Dalga Kahve Mekanları Dev Zincirleri Yenebilir Mi?

Kahve zincirleri “teenage” grubun sosyalleşip check-in yaptığı yerler haline dönüştü. Üçüncü nesil kahve mekanları tam da bu noktada hem popüler kültürün yarattığı ana akım kahve mekanlarına alternatif hem de kaliteli kahve içmek isteyenler için iyi bir seçenek haline geldi. Bu nedenle özellikle belli bir yaşın üstündeki kahveseverlerin ilgisiyle üçüncü nesil kahve mekanlarının ilgi gördüğünü, görmeye devam edeceğini söyleyebi­liriz.

Elbette şu ayrıntıyı da eklemekte yarar var. Üçüncü nesil kahve mekan­larından da zincirleşen, bu yolda büyük yol kat eden pek çok işletme bulunuyor.

coffeemag
coffeemag

Kocatepe Mahallesi, Selanik Caddesi No: 39/17 06420 Çankaya / Ankara 0312 323 91 53 – 0538 406 31 40 www.coffeemag.com.tr

Henüz yorum yok

Cevap Bırakın

Mail adresiniz yayınlanmayacaktır

css.php