Kahve İçmek Neden Uykusuz Bırakır?

Bilim insanları, kafein içeren kahve tüketiminin uyku hormonunu azalttığını ve vücut saatini de yavaşalattığını ortaya koydu. Uykusuzluğa neden olan kafein alımının ise en çok uçuş sonrası sersemliğin giderilmesinde faydalı olduğu belirtildi.

kahve fincanı

Bilim insanlarının son araştırması; uykuya dalmayı zorlaştıran kahvede bulunan ka­feinin, uyarıcı etkisi olmasının yanı sıra vücut saatini de yavaşlattığını ortaya koydu. Science Translation Medicine adlı dergide yayımlanan araştırmaya göre, yatağa gitmeden üç saat önce içilen double espresso (koyu Italyan kahvesi), uyku hormonu melatonin üretimini yaklaşık 40 dakika geciktiriyor ve uykuya dalmayı da zorlaştırıyor.

Uzmanlar, bireylerin hayat tarzının da uykuya ve vücut saatine etkisi olduğunu söylüyor.
BBC’ye konuşan Cambridge’deki Moleküler Biyoloji Laboratuvarı’nda görevli araştırmacı Doktor John O’Neill,

“Eğer yorgunsanız, gece uyanık kalmak için kahve içmek kötü bir fikir olur. Daha sonra uykuya dalmanız zorlaşır ve uykunuzu yeterince alamazsınız”

dedi. Araştırmanın ilk yarısında deney kaplarında yetiştirilen hücrelere, zamanı nasıl kullandıklarının incelenmesi için kafein verildi. İnceleme sonucunda, verilen ilacın insan vücudundaki her bir hücrenin kimyasal saatini değiştirdiği görüldü.

Başka bir deney için de, ABD’nin Colorado Boulder Üniversitesi’nde beş kişi, 50 gün boyunca bir uyku laboratuvarında tutuldu. Vücut saati genellikle bedenin aldığı ışıkla kontrol edilirken, deneye katılanların tutulduğu yere loş ışık verildi.

Kafeine Duyarlılık

Bir buçuk ay süren deneyler boyunca bilim insanları akşam verilen belli dozdaki kafeinin vücut saatini 40 dakika yavaşlattığını ortaya koydu. Bunun etkisinin de, uyku saati öncesi üç saat maruz kalınan parlak ışığın etkisinin yarısına denk geldiği görüldü. Doktor O’Neill, akşam kafein alımını kesmek için net bir saat verilmesinin “spekülasyon” olacağını belirtti fakat kendisinin de saat 17.00’dan sonra hiç kahve içmediğini söyledi.

gecekuşu, uykusuzluk, kahve

O ‘Neill, bulguların uyku bozukluğu yaşayanların ve sürekli erken kalkanların tedavisine yardımcı olabileceğini, dünyanın geri kalanıyla uyumlu olmalarını sağlayabileceğini ifade etti. O’Neill, “Doğudan batıya uçu­yorsanız, günün ortasında doğru bir zamanda alacağınız kafein, uçak yolculuğu sonrası sersemliği (jet lag) süresini azaltabilir” dedi BBC’ye konuşan Surrey Üniversi­tesi’nden Profesör Derk-Jan Dijk de;

“Bireylerin kafeine olan duyar­lılığı değişiyor. Kahve içenler uy­kuya dalmakta sorun yaşıyorsa, öğleden sonra ve akşam saaerinde kahve içmekten sakınmalıdırlar.”

tavsiyesinde bulundu. Profesör Dijk, bazı kişilerin ise vücut saat­lerinin kölesi oldukları düşünce­siyle çok erken veya çok geç uyan­maya programlandıklarını söyledi. Dijk, “Bu ve diğer veriler, vücut rutinini bir nebze de olsa değişti­rebileceğimizi gösteriyor. Bu da, geç uyumamızın kafein alımı ve ak­şam maruz kalınan yapay ışıkla bağ­lantılı olduğunu gösteriyor.” dedi.

 

coffeemag
coffeemag

Kocatepe Mahallesi, Selanik Caddesi No: 39/17 06420 Çankaya / Ankara 0312 323 91 53 – 0538 406 31 40 www.coffeemag.com.tr

Henüz yorum yok

Cevap Bırakın

Mail adresiniz yayınlanmayacaktır

css.php