Herkesin Merak Ettiği Soru: Yeşil Kahve Zayıflatır Mı?

Zayıflamak isteyenler, internette ve medyada pek çok farklı yöntem bulabiliyor. Ancak teyit edilmemiş bilgilerin uygulanması, insan sağlığına zarar verebilir.

Diyet programlarında son zamanlarda sıkça görmeye başladığımız içeceklerden biri de yeşil kahve. Peki yeşil kahve zayıflatır mı? Gelin hep birlikte inceleyelim.

Sağlıklı Zayıflamak

Her bireyin vücut işleyişi ve metabolizması, birbirinden farklıdır. Alerjiler, zararlı besinler ve metabolizma hızı gibi pek çok sebep sabit bir diyet programı belirlenebilmesinin önüne geçiyor.

Beslenme uzmanlarının ve diyetisyenlerin verdiği bilgiler, genel anlamda dengeli beslenme ve vücuda alınan yağ oranı ile ilgili. Her bireyin doğru ve sağlıklı şekilde zayıflamasını sağlamak için ise özelleştirilmiş programlar gerekiyor.

Beslenme için oldukça önemli olan kişiselleştirilmiş programlara destek verecek ve vücutta daha hızlı yağ yakılmasını sağlayacak içeceklerde ise daha rahat davranılması mümkün. Genel anlamı ile günlük ortalama su tüketimine dikkat etmek, şekerli ya da asitli içeceklerden kaçınmak ve sağlığınıza farklı katkılar sunacak ürünleri kullanmak gerekli.

Ancak içecek seçimlerinizde de dikkat etmeniz gereken noktalar var. Tansiyon ve böbrek rahatsızlıkları, bazı içeceklerin tüketilmesini zararlı hale getirebiliyor. Bu nedenle içecek seçimlerinizi doktorunuza danışmanızı ve onay almanızı tavsiye ediyoruz.

Yeşil Kahve Nedir?

Son zamanlarda en çok gündem olan zayıflama ürünlerinden biri de yeşil kahve. Kahve meyvesinin çekirdeklerinden hazırlanan ve kavrulmamış çekirdeklerin kullanıldığı bu içecek, yağ yakıcı özelliği ile öne çıkıyor.

Yeşil kahve zayıflatır mı sorusundan önce, içerdiği maddeleri ve bu maddelerin özelliklerini bilmeniz gerekli.

İçerdiği yüksek miktardaki klorojenik asit sayesinde yağ yakılmasına katkı sağlayan yeşil kahve, diyet ve spordan bağımsız şekilde kullanıldığında ise faydalı sonuç veremiyor.

Yeşil Kahve Neden Zayıflatacağı Düşünülüyor?

Vücudunuza yeterli miktarda klorojenik asit girmesi için günde birkaç fincan tüketmeniz gereken yeşil kahve, bu kadar çok tüketildiğinde farklı sağlık sorunlarına neden olabiliyor. Aşırı kafein alımı nedeni ile tansiyon ve böbrek hastalıklarına neden olabilen kahveyi, yalnızca destekleyici olarak tüketmeniz önemli.

Vücuda doğru miktarda klorojenik asit alınması, diyabet ve kalp-damar hastalıklarına karşı koruma sağlıyor. Ancak yağ yakıcı etkilerini tek başına gösterebilmesi için tüketilmesi gereken yeşil kahve miktarının oldukça fazla olduğunu yeniden hatırlatalım.

Ünlü doktor Mehmet Öz’ün ABD’de yayınlanan programında tanıttığı ve verdiği yanlış bilgiler nedeni ile ifade vermeye çağrıldığı yeşil kahve hakkında doğru ve güncel bilgileri inceleyelim.

mehmet öz, yeşil kahve zayıflatır mı

Yeşil Kahve Zayıflatır Mı?

Etkin madde olarak klorojenik asit içeren yeşil kahve, vücutta yağ yakılmasına katkı sağlar. Bu nedenle teknik açıdan yeşil kahve zayıflatır mı sorusunun cevabı ”Evet”tir.

Diyet ve spordan bağımsız şekilde uygulandığında kayda değer miktarda yağ yakarak etki göstermesi için günde yaklaşık 7 fincan yeşil kahve tüketilmesi gereklidir. Bu miktar, beraberinde yüksek kafein alımını da getirdiği için sağlığınızı bozabilir.

yeşil kahve zayıflatır mı, yeşil kahve çekirdeği

Zayıflama programlarında kullanılan diğer tüm içeceklerde olduğu gibi yeşil kahvenin de doğru bir beslenme ve spor programı ile birlikte uygulanması gerekir. Uzman bir diyetisyen tarafından belirlenecek beslenme programı ile vücuda alınacak günlük kalori belirlenirken, spor programları sayesinde kalori yakım süreci planlanır.

Bünyenize Göre Diyet Programı Yapın

Zayıflamanın birinci kuralı, vücudun aldığı kaloriden daha fazlasını yakmasıdır. Bunu sağlamak için tüketilecek besin ve gıdaların, günlük kalori ihtiyacının ve dağılımının doğru şekilde belirlenmesi gerekir.

Yaş, kilo, cinsiyet ve yaşam tarzı gibi pek çok kriter beslenme programlarının oluşturulmasında rol oynar. Vücudun yenilendiği çocukluk ve gençlik dönemlerinde daha hızlı yakılan kaloriler, ilerleyen yaşlarda daha yavaş bir hızla yakılabilmekte. Aynı şekilde özellikle regl gibi hormonal değişimlerin yaşandığı dönemlerde vücudun ihtiyaçlarında farklılaşmalar oluşabiliyor.

Uzman diyetisyenler tarafından hazırlanacak beslenme programlarında tüm bu bilgiler dikkate alınır ve vücudunuzun işleyişine en uygun program oluşturulur.

Yeşil Kahve Zayıflatıcı Bir Destektir

Destekleyici nitelikte olan içecekler, gün içerisinde ve spor yaparken daha etkin şekilde yağ yakmanıza yardımcı olarak zayıflamayı destekler. Tek başına kullanıldığında zayıflama etkisi olmayan bazı meyve sebzeler, doğru kullanımla fazla kilolarınızdan kurtulmanıza yardımcı olabilir.

Yeşil kahve de destekleyici bir içecektir ve beslenme programı ile birlikte uygulanmalıdır.  İçilmeye başlanmadan önce beslenme uzmanına danışmanızı ve kendiniz için ideal kullanımını belirlemenizi öneriyoruz.

Tansiyon, böbrek hastalıkları, kalp-damar rahatsızlıkları ve kemik sorunları yaşayanlar için yeşil kahvenin yanlış miktarda tüketilmesi oldukça zararlı olabilir. Günlük tüketebileceğiniz miktarın uzman doktorlarca belirlenmesi, kalıcı sağlık sorunlarından kaçınmanız için oldukça önemlidir.

Yeşil Kahvenin Zararı Var Mı?

Yeşil kahvenin içerisinde, kavrulmuş ve demlenmiş kahvede olduğu gibi kafein bulunur. Günlük kafein alımının dengelenmesi açısından bilinçli şekilde yeşil kahve tüketilmesi gerekir.

yeşil kahve zayıflatır mı

Aşırı miktarda kafein alımı uykusuzluk, gerginlik ve huzursuzluk gibi geçici sorunlara neden olabilir. Ancak hızlı nefes alma ve kalp ritminin artması gibi yan etkiler, başka rahatsızlıklarla birleştiğinde kalıcı hasarlara neden olabilir.

Hamile ve emziren kadınların tüketimi ile ilgili yeterli araştırma olmadığı için, bu kişilerin yeşil kahve tüketmekten kaçınmaları önerilir.

Kısa süre içerisinde yüksek miktarda klorojenik asit alımı, kalp hastalıklarına neden olabilir. Yüksek tansiyon ve yüksek kolesterol sorunu yaşayan kişilerin kafein alımlarına özen göstermeleri gerekir, bu sebeple yeşil kahve tüketiminde dikkatli olmaları önerilir.

Yeşil Çay Mı, Yeşil Kahve Mi?

Zayıflamaya yardımcı içecekler denildiğinde birçoğumuzun aklına yeşil çay gelir. Metabolizmayı hızlandırarak kilo verilmesine katkı sağlayan ve antioksidan deposu olarak anılan yeşil çay, zayıflamak isteyen herkesin mutfağında bulunuyor.

Yeşil kahve zayıflatır mı sorusunun cevabını yazımızda daha önce verdik. Peki hangisi kilo vermeye daha faydalı; yeşil çay mı, yeşil kahve mi?

Yeşil çay da, siyah çay ve yeşil kahve gibi kafein içermekte. Bu nedenle kafein alımına dikkat etmesi gereken herkesin, yeşil çay tüketiminde de özenli davranması gerekiyor.

Yapılan araştırmalar henüz yetersiz olsa da, ön sonuçlar yeşil çayın kilo kaybına daha fazla yardımcı olduğunu gösterir nitelikte. Diyet ve spor programlarının uygulandığı 12 haftalık bir periyotta incelendiğinde yeşil çay 1.5 ile 2.5 kilo vermenize yardımcı olurken, bu rakam yeşil kahve için 0.5 ile 1.5 kilo arasında değişiyor.

yeşil çay, yeşil kahve zayıflatır mı

Antioksidan özellikte olması sebebi ile genel vücut sağlığına da katkı sağlayan yeşil çay, yeşil kahvede olduğu gibi sade şekilde tüketilmeli. İçeceklerinize ekleyeceğiniz süt ve şeker gibi ürünler, kalori miktarını ciddi oranda değiştirebiliyor ya da etkin maddelerin bastırılmasında rol oynayabiliyor.

Kilo verme konusunda yeşil çayın mı, yoksa yeşil kahvenin mi daha etkin olduğunu araştırmalar gösterecek. Ancak birkaç kilodan kurtulmak için sağlığınızdan olmak istemiyorsanız, destekleyici içecek kullanımına dikkat etmeniz ve doktorunuza danışmadan herhangi bir ürünü tüketmemeniz oldukça önemli.

Bahar Hidayetoğlu
Bahar Hidayetoğlu

Flatart - Dijital Pazarlama Uzmanı

İçerik Pazarlaması, Dijital İçerik Editörü

6 yorum
  1. evet zayıflatıcı etkisini bir arkadaşım bizzat denedi ve gördü. Ancak malumunuz bizim halk yeşil kahveyi içer gider arkasından iki porsiyon mantıyı gömer ondan sonra işe yaramadı olur her şeyden önce kahveyi bünyenize göre programlanmış bir diyet listesine entegre etmek. Bilmem anlatabildim mi?

  2. yazıda da belirtildiği gibi çok aşırı abartıp fazla içmemek lazım. Çünkü aşırı kafein yüklü

  3. açıkçası kahve söz konusu olunca diyet düşünülmeli yani demek istediğim kilo vermek istiyorsanız yeşil çayı tercih edin mesela. Netice de her ne olursa olsun burada bir kafein durumu söz konusu. Yani kilo verme işini bir kahve mucizesine indirgememeye çalışmak lazım diye düşünüyorum. Gidin kilo verirken daha etkisi kanıtlanmış içecekler tüketin. Kahvenizi de içecekseniz normal sevilen lezzetlerde tüketmeye çalışın.

  4. Büşra hanım hay aklınızla bin yaşayın. Ben de o konuya değinecektim. Kendimde denemek istemiyorm zaten 🙂

  5. Denemedim ama Mehmet Öz varsa işin içinde kesin etkililiği doğrudur diye düşünüyorum. 🙂

Cevap Bırakın

Mail adresiniz yayınlanmayacaktır

css.php