Hangi Ülkede Hangi Kahve İçilir?

Her ülkenin kendine has bir kahve kültürü ve buna bağlı bir kahve içme adabı var. Bizim için Türk kahvesi denince akan sular duruyor. Dünyada da durum farklı değil. Her ülkenin kendine özgü lezzetli kahveleri var. Farklı ülkelerin kahve kültürlerini merak ediyorsanız bu haber tam size göre.

Vietnam – CaPheTrung

Yoğun ve zengin tadıyla biraz değişik bir kahve olan CaPheRung; yumurtanın sarısı, süt, kahve şekerde yapılıyor ve afiyetle içiliyor.

İspanya – Cafe Carajillo

İspanyolları içkiye olan düşkünlükleri kahveye de yansımış. İçine konyak, viski ya da rom koydukları kahvelerini geceleri de keyifle içiyorlar.

Hong Kong – Yuanyang

üÇinlilerin çay içme ritüelleri meşhurdur. Bu zevklerini kahveye de yansıtmışlar. Çay ekledikleri kahve Çin ‘in en meşhur kahvesi haline gelmiş.

Fransa – Cafe au Lait

Paris’in meşhur kafelerinde hep Cafe auLait içiliyor. Yoğun süt tadıyla yumuşak içimli bu Fransız kahvesini mutlaka deneyin.

Avusturya – Kaffee Braun

Kaffee Brauner, Türk kahvesi gibi yanında bir bardak suyla servis edili­yor. İçimi kısa lezzeti uzun sürüyor.

Finlandiya – Kaffeost

Bu soğuk ülkenin oldukça ilginç bir alışkanlığı var: Kahveye peynir küpleri koyuyorlar. Olur da bir yerde rastlarsanız, kahvenin içinde yüzen o minik, sevimli küpler şeker değil.

Portekiz – Galao

1 ölçek kahve, üç ölçek yoğun sütle yapılan Galao yumuşak içimli bir kahve. Galao ‘nun tam tersi tattaki cimbalino ise alabildiğine sert.

Hollanda – Koffie Verkeerd

Koffle Verkeerd kahvesi neredeyse unutulmuş, bol sütlü bir kahve. Türkçesi de yanlış kahve. Sütlü kahve değil de kahveli süt demek daha doğru olur.

Hindistan – Kaapi

İlginç tasarımlı fincanlarda içilen Kaapi, sütlü kahveler sınıfında. Bir ölçek sütün kahvenin üzerine dökülmesiyle yapılıyor.

İsveç – Fika

Anlaşılan İsveç’te kahveye pek önem verilmiyor. Oldukça sade bir kahve Fika. İsveçliler için önemli olan da kahve içilirken geçirilen güzel zaman.

Tayland – Thai Iced Coffee

Tayland’ın en az yemekleri kadar egzotik tadı Thai Iced Coffee sütle kıvamlandırılan bir kahve. Yolunuz Tayland’a düşerse sokak lezzetlerinin yanında tatmayı ihmal etmeyin.

Meksika – Cafe de Olla

Organik kahvenin bir numarası Meksika ‘da tarçınla tatlandırılan Cafe de Olla ‘nın ayrı bir yeri var. Bu kahvenin pişimi ve servisinde toprak kaplar kullanılır.

coffeemag
coffeemag

Kocatepe Mahallesi, Selanik Caddesi No: 39/17 06420 Çankaya / Ankara 0312 323 91 53 – 0538 406 31 40 www.coffeemag.com.tr

Henüz yorum yok

Cevap Bırakın

Mail adresiniz yayınlanmayacaktır

css.php