Beklenen Rehber: Türkiye’deki Takipte Olmanız Gereken Festivaller

Dünyada olduğu gibi her sene düzenlenen Türkiye’deki festivaller de ülkemizde bir o kadar ilgi çekiyor. Bunların bazıları müzik ve sanatla ilgili, ancak geniş bir yelpazede düzenlenen festivaller farklı kitlelere hitap edecek şekilde düzenleniyor.

türkiyedeki festivaller

Türkiye’deki festivaller çoğunlukla senede bir kez yapılır. Belirli alt türlere hitap eden küçük çaplı organizasyonlardan binlerce kişinin katıldığı devasa etkinliklere kadar farklı kategorilerde düzenlenen festivaller, her tarz ve zevkteki kişilere sosyalleşme ve keyifli zaman geçirme fırsatı yaratıyor.

Caz, rock ve elektronik gibi popüler müzik türleri için düzenlenen Türkiye’deki festivaller sayesinde müzikseverlerin her yıl bir araya gelerek keyifli zaman geçirmesi sağlanıyor. Aynı şekilde sanatın diğer dallarına özel hazırlanan etkinlikler arasında sinema, tiyatro ve dans festivallerini de listemizde bulabilirsiniz.

Sanatın ve sanatçının sevenleriyle buluşmasına imkan sunan Türkiye’deki festivaller, dünya çapında tanınmış birçok ismin de ülkemizi ziyaret etmesini sağlıyor.

 

Türkiye’deki Festivaller

Ülkemizde gerçekleştirilen festivaller sayesinde dünyaca tanınmış sanatçıları izleme ve dinleme fırsatı buluyoruz. Farklı alt kategorilere özgü  düzenlenen etkinlikler ve geniş kapsamlı festivaller sayesinde her yıl ilgilendiğimiz sanat dalları ile keyifli vakit geçiriyoruz.

İKSV Sanat Festivalleri

Bu festivallerden en bilinenler ise İKSV tarafından düzenlenen İstanbul Film Festivali ve Film Ekimi. Uluslararası yapımların galalarının da gerçekleştirildiği sinema festivalleri sayesinde takip ettiğiniz yönetmen ve oyunculara sorularınızı yöneltme şansı da yakalayabilirsiniz.

türkiyedeki festivaller, iksv festivalleri

Türkiye’nin en önemli festivalleri arasında gösterilen İstanbul Film Festivali, her yıl düzenli şekilde gerçekleştiriliyor. Dünya çapında başarı kazanmış yönetmenlerden ve eleştirmenlerden oluşan jüri tarafından seçilen eserler, çeşitli dallarda ödül kazanıyor. Çeşitli dallarda verilen ödüller için belirli kategoriler bulunuyor.

Türkiye’deki festivallerden en önemlilerinden biri olan Film Ekimi’nde ise, farklı kategorilerdeki yapımlar belirli bir süre için gösteriliyor. Ödüllü kısa filmler ve yerel yapımlara da yer veren festival her yıl binlerce sinema severin katılımı ile gerçekleşiyor.

Bu yıl 21.kez düzenlenecek olan İstanbul Tiyatro Festivali de Türkiye’deki festivaller arasında oldukça önemli bir konuma sahip. Yurtdışından gelen katılımlar sayesinde daha da renklenen festivalde Yaşam Boyu Başarı Ödülü ve Onur Ödülü de sahiplerini buluyor.

Yine İKSV tarafından düzenlenen İstanbul Müzik Festivali 2017 yılında 45.kez düzenlendi. Farklı türlerden onlarca sanatçının sahne aldığı festivalde ülkemizden ve dünyadan tanınmış pek çok isim, sevenleriyle buluşma şansı buluyor.

Antalya Film Festivali

türkiyedeki festivaller, antalya film festivali

Sinema dünyasının ülkemizdeki en prestijli ödünü olan Altın Portakal’ı da sunan Antalya Film Festivali, dünya çapında tanınan festivallerden biri. Dünyanın farklı ülkelerinden yönetmenlerin başvurduğu festival sonucunda çeşitli gruplarda ve kategorilerde ödüller dağıtılıyor.

Zeytinli Rock Festivali

Edremit’te bulunan Dalyan sahilinde gerçekleşen festival, ülkemizin en önemli grup ve sanatçılarını bir araya getiriyor. Katılımcıların çadırlarda ya da çevre otellerde konakladığı ve neredeyse 24 saat kesintisiz eğlence sunan festivalde Hayko Cepkin, Mabel Matiz ve Şebnem Ferah gibi rock dünyasının ünlü isimleri sahne alıyor.

İstanbul Coffee Festival

2017 yılında 3.kez gerçekleşecek olan festival kapsamında dünyanın çeşitli bölgelerinden en güzel kahveleri tatmanız ve atölye çalışmalarına katılmanız mümkün.

SCAE Türkiye Kahve Şampiyonası’na da ev sahipliği yapan festivalde kahvenizin tadını çıkartırken ünlü şeflerin imza menülerini tadabilir ve alışveriş yapabilirsiniz. Yerli ve yabancı baristaların çeşitli gösteriler de sergilediği festival kapsamında ihtiyaç duyduğunuz ürünleri ve sevdiğiniz kahveleri de alabilirsiniz.

21-24 Eylül tarihleri arasında Küçükçiftlik Park’ta gerçekleşecek olan festivali kaçırmayın.

Chill-Out Festival

türkiyedeki festivaller, chill-out festivali

İstanbul’da 2017 yılında 12.kez gerçekleşen Chill-Out, Bodrum ve Çeşme ayaklarını da ekleyerek her geçen gün büyüyor. Doğa ile iç içe geçen keyifli festival sayesinde katılımcılar, dünyanın farklı ülkelerinden gelen sanatçıları dinleyerek doyasıya eğleniyor.

İstanbul Shopping Fest

2017 yılında 7.kez düzenlenen İstanbul Shopping Fest alışveriş festivali kapsamında çeşitli lokasyonlarda gösteri ve konserler sergileniyor. Bu sayede festival boyunca çeşitli indirim ve kampanyalardan yararlanırken aynı zamanda keyifli zaman geçirmek oldukça kolay.

Belirlenen alışveriş merkezlerinin kapılarını 00:00’a kadar açık tuttuğu festival süresince çeşitli çekilişlere de katılarak ödül kazanmak mümkün.

Alaçatı Ot Festivali

2017 yılında 8.kez düzenlenen ve 200.000 katılımcı rakamına ulaşmayı başaran festival, her türden bitki ve otu bir arada bulabileceğiniz bir ortam sağlıyor. Düzenlenen yarışmaya katılmak için başvuran aşçıların lezzetlerinin de yarıştığı festivalde ev yapımı reçellerden organik sebzelere kadar farklı ürünler de bulmak mümkün.

Holifest

türkiyedeki festivaller, holifest

2016 yılında ilk kez düzenlenen festival, Hint kültürünü doyasıya yaşamak isteyenlere keyifli zaman geçirme imkanı sağlamıştı. 2017 yılında Hint geleneklerini yaşamanızı sağlayacak etkinlik 22 Ekim tarihinde İzmir’de gerçekleştirilecek.

İstanbul Cocktail Festival

Türkiye’deki festivaller arasında yeme-içme sektöründe düzenlenen etkinlikler her geçen gün daha da artıyor. Bu yıl ilk kez gerçekleşecek olan İstanbul Coctail Festival da bunlardan biri.

Türkiye’nin en iyi kokteyl barlarının favori ürünlerini tadabileceğiniz, çeşitli workshoplara ve atölyelere katılabileceğiniz festival 21-22 Ekim tarihlerinde gerçekleşiyor olacak.

Bozcaada Bağbozumu Festivali

Türkiye’de en ilgi gören festivallerden biri de, Bozcaada’da düzenlenen Bağbozumu Festivali.

Her yıl Eylül ayının başlarında gerçekleştirilen ve bağlardaki üzümlerin toplanmasını kutlayan festival, yerli ve yabancı binlerce turistin Bozcaada’ya gitmesini sağlıyor. Festival dahilinde birçok etkinlik, konser ve gösteriyle keyifli zaman geçirebilen katılımcılar bağları da ziyaret edebiliyor.

Dünya Çapındaki En Önemli Festivaller

Dünyanın farklı şehirlerinde düzenlenen festivallerin bazıları, global ölçekte üne ulaşmayı başardı. Seyahat imkanlarının yaygınlaşması ve sosyal medya sayesinde dünya çapında büyük tanınırlık kazanan festivaller arasında en önemlileri olarak Coachella ve Glastonbury‘i sayabiliriz.

Coachella Valley Music and Arts Festival

Her yıl binlerce müzikseveri Kaliforniya’da bir araya getiren Coachella, Amerika’nın en önemli festivallerinden bir tanesi. İsmini festivalin düzenlendiği çölden alan etkinlik dünyanın en sevilen şarkıcılarını ve gruplarını izlemek için de kaçırılmayacak bir fırsat yaratıyor.

türkiyedeki festicaller, coachella festivali

Amerika’nın en büyük bilet satış platformu olan Ticket Master ile tatsız bir gerilim yaşayan Pearl Jam grubunun, herhangi bir şirketle anlaşması olmayan bir alan arayışı sonucunda ortaya çıkan festival ilk olarak 1999 yılında gerçekleştirildi. 2000 yılında düzenlenmeyen festival sonraki yıllarda düzenli olarak gerçekleşmeye başladı.

Ana sahne olarak adlandırılabilecek Coachella Sahnesi’nde RadioHead, Lady Gaga ve Kendirck Lamar gibi isimler sahne aldı. Toplam altı sahnede gerçekleşen festivalin diğer sahnelerinde ise farklı alt türlerden gruplar ve sanatçılar performanslarını gerçekleştiriyor.

Glastonbury Festival

türkiyedeki festivaller, glastonbury festivali

Glastonbury ise İngiltere’nin en önemli etkinliklerinden biri. Yaklaşık 365 hektarlık bir alanda düzenlenen festival, her altıncı yılı ara vererek geçiriyor. Bunun temel sebebi ise festivalin düzenlendiği alanın aslında bir çiftlik olması.

1970 yılında Jimi Hendrix’in ölümünden hemen sonra ilk kez düzenlenen festivalin biletleri 1 pound olarak satışa sunulmuştu ve toplam 1.500 kişinin katılımı ile bir hafta sonu olarak düzenlenmişti. Bu ücrete çiftlikten taze sütün de dahil olduğunu belirtelim.

2000 yılına gelindiğinde ise bilet ücreti 87 pound olarak belirlense de katılım sayısı 100.000’i geçen festival, Chemical Brothers ve David Bowie gibi isimleri ağırladı. Her geçen sene ile birlikte katılım sayısını arttıran festivalde 2017 yılında Ed Sheeran, Radiohead ve Foo Fighters gibi isimler ana sahneyi aldı.

2018 yılında çiftliğin dinlendirilmesi amacıyla düzenlenmeyecek olan festival, 2019 yılında yeniden gerçekleştirilecek.

Bahar Hidayetoğlu
Bahar Hidayetoğlu

Flatart - Dijital Pazarlama Uzmanı

İçerik Pazarlaması, Dijital İçerik Editörü

6 yorum
  1. Merakla okuduğum bir yazı oldu.Ülkemize dair tüm festivaller hakkında bilgi sahibi olmamı sağladınız. Gerçekten emeğinize sağlık.

  2. İstanbuda yaşamama rağmen holifest festivaline bir türlü gidemedim. Hint dizilerine ola sevdamdan dolayı oldukça merak ediyorum. Görüntüsü bile ne hoş. Kimbilir heyecanı nasıl.

  3. Öncelikle bilgilendirici yazınız için sonsuz teşekkürler. Gerçekten ilgiyle severek okudum. Serpil hanım geçen yıl istanbulda Event Garden’de düzenlenen Holifest festivaline ben katılma fırsatı bulmuştum. Zaten Türkiye’de ilk olarak geçen yıl istanbulda kutlandı. Festivalde Hint mutfağını tanıtan lezzetlerden hint kınası atölyelerine hint dans gruplarından geleneksel kıyafetlere kadar Hindistan’ın tüm değerleri ön plana çıkıyor. Oldukça güzel. inşallah önümüzdeki yeni festivallerine katılarak deneyimlersiniz.

  4. Kültür ve sanat düşkünü olduğum için her yıl eşimle Antalya Film Festival’ine katılmaya çalışıyorum. Dünya çapında önemi bulunan festival farklı dallarda verilen ödül törenleri ile gerçekten görülmesi gereken bir etkinlik. Atın portakal ödüllerinin verildiği sahne ve yapılan duygu dolu konuşmalar gerçekten yerinde izlenmeli….

  5. Yazınızı okuyunca ben de bir festival anımdan bahsetmek istedim. Geçen yıl eylül ayının başı gibi eşimle bozcaadaya kısa bir deniz kaçamağı yapmak istemiştik. Bilboardlarda gördüğümde eşime gitmemizi söyledim ve beni kırmadı katıldık. Küçük adanın dar sokakları yapılan konserlerle renklenmişti. Hatta yöre halkı üzümlerden yaptıkları reçelleri, şarapları ve el yapımı tasarım harikası takıları satıyordu. Hatta eşim Bozcaada hatırası küçük bir bileklik bile hediye etmişti. İlk defa katıldım ancak gerçekten ortamım sıcaklığı ile hiç bitsin istemedim… Eylül ayını her yıl iple çekiyorum desem yeri…

Cevap Bırakın

Mail adresiniz yayınlanmayacaktır

css.php