Tereyağlı Kahve: Bu Trende Çok Şaşıracaksınız!

Gün geçmiyor ki kahve dünyasından yeni ve değişik bir kahve haberi gelmesin! Ülkemizde oldukça hızlı gelişen bir alan olması nedeni ile her kahve dükkanı, kendilerini rakiplerinden farklılaştırabilecek içecekler üreterek satışa sunuyor.

Dünyada da durum pek farklı değil; her geçen gün, yeni ve ilginç bir kahve türünün haberi tüm dünyaya yayılıyor ve kahve severler bu yeni tarifleri deneyerek kararlarını veriyor. Bu döngünün son ürünü ise tereyağlı kahve olarak karşımıza çıkıyor.

Tereyağlı Kahve Nedir?

İsminden de anlaşılabileceği gibi tereyağlı kahve, demlenmiş kahvenin içerisine tereyağı katılması ile elde ediliyor. Bulletproof markası altında paketlenmiş şekilde de satışa sunulan bu kahve türünü evinizde kolayca deneyebilirsiniz.

bulletproof tereyağlı kahve

Dilediğiniz kahveyi demledikten sonra içerisine tuzsuz tereyağı ve MCT yağı ekleniyor. Hindistan cevizi gibi tropik bitkilerden elde edilen ve Middle Chain Trigliserid (Orta Zincirli Trigliserit)’in kısaltması ile adlandırılan MCT yağının sağlığa birçok faydası olduğu biliniyor.

Kişinin kendini daha uzun süre tok hissetmesini, metabolizma hızının yükseltilmesini ve depolanmış olan yağların yakılmasını hızlandırdığı söylenen bu yağı online olarak satın alabilirsiniz.

Tereyağlı kahve çeşidinin dünya çapında ses getirmesinin en önemli sebebi ise, kafeinin etkisini daha uzun süre hissetmenize yardımcı olması.

Tereyağlı Kahve Nasıl Etkiler Gösteriyor?

Tereyağlı kahve tüketen pek çok kişi, kafein etkisini daha uzun süre ve daha sorunsuz şekilde yaşadığını belirtiyor. Bunun sebebi ise, yağın sindirimi yavaşlatması ve kafeinin daha uzun sürede ve daha dengeli şekilde sindirilmesi. Kafeinin sindirimi düzenleyen tereyağı sayesinde içtiğiniz kahvenin enerji veren etkisini uzun süre boyunca hissedebiliyorsunuz.

tereyağlı kahveÖzellikle sabah saatlerinde kahvaltı yanında tüketildiğinde kendinizi daha uzun süre tok hissedebilirsiniz. Bunun sebebi ise, sabah yağ oranı yüksek bir içecek tüketmenizdir. Bağırsak hareketlerini yavaşlatması da tokluk hissine katkı sağlıyor.

MCT yağının vücutta işlenmesi, diğer yağlarda farklıdır. Normal sindirim süreci yerine doğrudan karaciğere gönderilen ve burada enerjiye dönüştürülen yağ, vücutta depolanmıyor. Bu sayede hızlı şekilde yakılıyor ve metabolizmayı hızlandırıcı etkisi sayesinde depolanmış yağların da yakılmasını sağlıyor. Depolanmış yağların yakılması, kilo verme sürecini hızlandırıyor ve kalori yakılmasını kolaylaştırıyor.

MCT yağının yakılmasındaki bu yöntem, sindirilmesi sonrasında meditasyon gibi bir etki yaratıyor. Bunun sonucunda kişi, odak süresi ve zihin fonksiyonları artıyor.

tereyağlı kahve

Tereyağlı Kahve Nasıl Yapılır?

Evinizde tereyağlı kahve yapmak oldukça kolay. İhtiyacınız olan malzemelerin birçoğu, mutfağınızda hali hazırda bulunuyor.

Tereyağlı kahve yapmak için;

  • En sevdiğiniz organik kahve çekirdekleri,
  • Öğütücü
  • Tercih ettiğiniz demleme aracı,
  • Mikser,
  • Tuzsuz tereyağı ve
  • MCT yağına ihtiyacınız var.

Kahvenizin ve kullandığınız tereyağının organik olması, tereyağlı kahvenin tüm faydalarını görebilmeniz için oldukça önemlidir. Organik tereyağını marketlerde kolayca bulabilirsiniz.

Tereyağlı Kahve Tarifi

Kahvenizi öğüttükten sonra tercih ettiğiniz demleme yöntemi ile demleyin. Daha sonra hazırladığınız kahvenizi mikserin içerisine boşaltın. Yaklaşık yarım litre kahve için bir yemek kaşığı tuzsuz tereyağını ve bir yemek kaşığı MCT yağını mikserin içerine ekleyin. Mikserinizi, içindeki karışım hafif bir bej haline gelene kadar çalıştırmaya devam edin. Hazırladığınız karışımı fincanınıza alın ve sıcak olarak tüketin.

tereyağlı kahve

Tarifi okurken pek çok kişi gibi siz de kahvenin tadını merak ettiyseniz hemen belirtelim; deneyenlerin birçoğu, tereyağlı kahvenin tadını oldukça beğendiklerini söylüyor.

Kullanacağınız kahve çekirdeklerinin kalitesi, hazırlayacağınız tereyağlı kahvenin de tadını doğrudan etkiler. Bu nedenle organik ve üst kalite çekirdek kullanmanız önemlidir. Evinizde mikser bulunmuyorsa el blenderı ya da smoothie makinesi gibi karıştırıcı diğer ev aletlerini de kullanabilirsiniz; ancak özellikle belirtelim, kaşıkla karıştırmanız yeterli olmayacaktır.

Kahvenize ekleyeceğiniz tereyağının tuz katılmamış organik tereyağı olması da en önemli konulardan biri. Tuz eklenmiş tereyağı, kahvenizin tadını ciddi şekilde bozabilir.

Tarifi ilk denemenizde tereyağı ve MCT yağı oranını düşük tutmanız, sonrasında kendi zevkinize göre kademe kademe arttırmanız da tavsiye edilen bir diğer konu. Çay kaşığı ile yağ eklemeye başlayabilir, birkaç gün bu şekilde tükettikten sonra tatlı kaşığı boyutuna geçebilirsiniz. Bu sayede hem tada, hem de tereyağlı kahvenin etkilerine alışmış olacaksınız.

Tereyağlı kahvenizin içerisine herhangi bir şurup ya da tatlandırıcı eklememiz gerektiğini de tekrar hatırlatalım.

Tarifi denedikten sonra kahvenin tadıyla ilgili düşüncelerinizi bize yorumlar kısmından iletebilirsiniz. Şimdiden afiyet olsun!

Bahar Hidayetoğlu
Bahar Hidayetoğlu

Flatart - Dijital Pazarlama Uzmanı

İçerik Pazarlaması, Dijital İçerik Editörü

1 yorum

Cevap Bırakın

Mail adresiniz yayınlanmayacaktır

css.php