Kilo Vermek İçin Birebir Olan Tarçınlı Kahve Tarifi

Mutfağımızda önemli yeri olan baharatlardan biri de tarçın. Tatlıların ve salep gibi içeceklerin üzerinde kullandığımız tarçın, aynı zamanda insan sağlığına da pek çok olumlu etki yapıyor.

Güney ve Güneydoğu Asya bölgesinde yetişen kokulu ve aromatik bir ağaç cinsi olan tarçını, kahvelerinizde de kullanmanız mümkün. Antioksidan özellikleri sayesinde vücudunuzdaki toksinlerden de arınmanıza yardımcı olan tarçınlı kahve, kilo vermenizi de kolaylaştıracak.

tarçınlı kahveTarçının Sağlığa Faydaları

Tarçınlı kahve tarifine geçmeden önce, genel olarak tarçının insan sağlığı üzerindeki etkilerinden bahsetmek gerekir.

Çoğunlukla kış aylarında tercih edilen tarçın, dört mevsim boyunca tüketilebilir. Kış aylarında daha yoğun tüketilme sebebi, soğuk algınlığı ve grip gibi soğuk havalarda ortaya çıkan hastalıkların tedavisine destek olmasıdır.

Kan şekerini düşürücü özelliktedir ve şeker hastalığını önlemeye yardımcı olur. Antioksidan ve anti bakteriyel özellikleri vardır.

Yüksek tansiyona yakalanma riskini azaltır ve doğal sakinleştirici özellikleri ile gerginliği alır. Deri hastalıklarına ve faranjite karşı direnci arttırır. Kansere yakalanma ihtimalini azalttığı düşünülmektedir. Baş ağrılarını ve migreni önler.

Diğer tüm doğal maddelerde de olduğu gibi tarçının da dikkatli şekilde tüketilmesi gerekir. Kullanımları günlük şekilde planlamak ve tek seferde bir fincan ile sınırlamak tavsiye edilir, doktorunuza danışarak sizin için en doğru kullanım şeklini öğrenebilirsiniz.

Tarçınlı Kahvenin Faydaları

Kahve, metabolizmanın hızlanmasını sağlayarak kilo vermenize yardımcı olur. Genellikle kilo kontrolü süreçlerinde sütsüz ve şekersiz olarak dilediğiniz gibi kahve tüketmenize izin verilir.

Tarçın da kilo kontrolünde yoğun şekilde kullanılır. Kan şekerini düzenleyici etkileri sayesinde daha uzun süre tokluk hissedilmesini ve normalden daha az kalori tüketilmesine bağlı acıkmayı engelleyen tarçın, tatlı yeme isteğini kesmesiyle de bilinir.

Tarçınlı kahve tüketirken bol miktarda su içmek, kahvenin idrar söktürücü özelliklerinden ve antioksidanın faydalarından yararlanmanız için oldukça önemlidir. Aynı zamanda yapay tatlandırıcılar içeren neskafe ya da ikisi bir arada gibi kahveler yerine, organik kahve çekirdeklerini tercih etmelisiniz.

tarçınlı kahveTarçınlı Kahve Tarifi

Tarçınlı kahveyi hazırlamak zahmetsiz, ancak uzun sürebilir. Bu nedenle sabah saatlerinde sütünüzü kaynatıp, daha sonra kahve ile birleştirmenizi öneririz.

Tarif için gereken malzemeler;

  • 1 su bardağı süt,
  • 1 çubuk tarçın (ya da bir çay kaşığı toz tarçın)
  • 1 tatlı kaşığı kadar öğütülmüş kahve

Bir su bardağı sütün içerisine yerleştirdiğiniz tarçını, cezve içerisinde kaynayana kadar pişirin. Daha sonrasında en az dört saat sütünüzü tarçınla birlikte dinlendirmelisiniz.

Dinlendirdiğiniz sütün içinden tarçını çıkarttıktan sonra kahvenizi ekleyerek yeniden pişirin. Kısık ateşte köpürene kadar tuttuğunuz kahveyi dilerseniz filtreden geçirebilirsiniz.

tarçınlı kahveTarçınlı kahvenin özellikle akşam 16:00-17:00 saatleri arasında tüketilmesi tavsiye ediliyor. Bunun en önemli sebebi, kan şekerinin bu saat diliminde düşmesi ve kişilerin açlığı daha yoğun olarak hissetmesi.

Yorgunluğun en çok hissedildiği akşamüzeri tüketilen tarçınlı kahve, enerjinizi arttırıcı bir etki de gösteriyor. Ayrıca akşam yemeğinde kendinizi tok hissetmenize yardımcı olarak porsiyonlarınızın küçülmesine de yardımcı oluyor.

Tarçınlı Kahve Kilo Vermeyi Destekliyor

Düzenli şekilde uygulandığında kilo vermeyi destekleyici etkilerini görebileceğiniz kahveyi içtikten hemen sonra bir ya da iki bardak su içmeniz oldukça önemli. Böylelikle yağları ter ve idrar yolu ile vücudunuzdan atmanız kolaylaşır. En az bir hafta devam edeceğiniz tüketim ile yağ yakılmasının hızlandığını görebilirsiniz. Ancak kahvenin tek başına kilo vermenizi sağlamayacağını unutmayın, kür boyunca diyet programınıza da sadık kalmanız gerekiyor.

Kahve yapımında su yerine kullandığınız süt, protein açısından zengin olması ile kilo verme sürecini de desteler. Ancak az yağlı ya da yağsız süt kullanmanız oldukça önemli. Aksi takdirde vücudunuza fazladan yağ almış olabilirsiniz.

Kan şekerini dengeleyerek gereksiz atıştırmalardan kurtulmanıza yardımcı olan kahveyi günde bir fincandan fazla tüketmemelisiniz.

tarçınlı kahve, tarçınlı kahve tarifi

Tarçınlı kahvenizi dilerseniz türk kahvesi ile de hazırlayabilirsiniz. Bunun için tek yapmanız gereken, organik öğütülmüş kahve yerine türk kahvesi kullanmak. Orta ve şekerli türk kahvesi tüketenler için süt ile karışan tarçın, tatlandırıcı etkisi yapar. Bu nedenle ekstra şeker kullanmanıza gerek kalmaz.

Hamilelerin ve emziren annelerin tarçınlı kahve kullanmaya başlamadan önce doktorlarına danışmaları oldukça önemlidir. Aynı zamanda laktoz intoleransı yaşayan kişilerin de dikkatli olmaları, rahatsızlık hissetmeleri halinde tüketimi sonlandırmaları gerekir.

 

Bahar Hidayetoğlu
Bahar Hidayetoğlu

Flatart - Dijital Pazarlama Uzmanı

İçerik Pazarlaması, Dijital İçerik Editörü

Henüz yorum yok

Cevap Bırakın

Mail adresiniz yayınlanmayacaktır

css.php