Starbucks’ın İtalya Çıkarması

Starbucks ilk kez İtalya’da mağaza açacak. Uzun yıllardır yerel kültürün korunması için firmaya izin vermeyen italyanlar kahve kültürlerinin bozulmayacağından emin. Starbucks ise İtalya’ya özel ürünlerle pazara girecek.

Starbucks kuruluşun­dan 33 yıl sonra ilk kez İtalya’ya mağaza açıyor. Firma ülkeye verdiği önemi gös­termek için ABD ve Çin’in ardından ilk kez İtalya’da da “Premium” kahve çekim ma­ğazası açacak. Financial Times’ın haberine göre; 25 bin metrekarelik ma?ğazadaki pastane ürünleri de Italya’nın ünlü pastanecisi Princi tarafından üretilecek.

Aynı zamanda İtalyanların yemek öncesi içecek alma kültürü “apertivo”yu yansıt­ması açısından özel kokteyl­lerde satılacak. İtalya’ daki premium Starbucks Milano’da Duomo Katedrali’ne yakın bir noktada bulunacak.

İtalya Kendine Güveniyor

Brunello Cucinelli markasının kurucusu ünlü İtalyan mo?acı Cucinelli, “Starbucks’ın Italya’ya gelmesi? bir şey değiştir­meyecektir. Italyanlar sabah­ları kafelerin önünde durup cappuccino içmekten vazgeç­mezler” diye konuştu. Star­bucks Türkiye’de de menüle­rinde yerel tad olarak Türk Kahvesi bulunduruyor.

İlk Mağaza Milano’da

Starbucks’ın CEO’su Howard Schultz ise yaptığı açıklamada Starbucks’ın İtalya’da daha çok mağaza açacağını başlangıcın ise Milano ile yapıldığını söyledi. Schultz 10.000 göçmeni işe alacaklarını açıklamasının ardından işlerin azalıp azalmadığının sorulması üzerine, “Işlerimizde azalma yok” yanıtını verdi.

İtalya Çok Önemli

Fortune dergisi, Starbucks’ın Italya adımının en çok CEO Schultz için büyük önem taşı -dığını yazdı. Howard Schultz, 1983 yılında Milan ve Vero­na’ya yaptığı bir iş gezisi sırasında, Italyanların kahve hazırlamayı bir sanata dönüş­türdüklerini keşfetti ve bu fikirle ABD’li kahve devini açmaya karar verdi. CEO Schultz, “Bizim tarihimiz İtalyanların mükemmel espresso kahvelerinin hazır­lama ve sunma şekliyle doğru­dan bağlantılı. Bugün yaptığı­mız birçok şeyde Italya’da edinilen deneyimlerin izleri görülebilir” dedi.

Riskler Var

İtalya’da yerel kahve kültürü­nün çok yerleşik olmasından dolayı, ABD‘li zincirin tepki görme ihtimali olduğu belir­tilirken, Howard Schultz, İtalya’ da, ülkenin kendi kahve kültürüne yönelik hizmetler sunacaklarını belirtti.

coffeemag
coffeemag

Kocatepe Mahallesi, Selanik Caddesi No: 39/17 06420 Çankaya / Ankara 0312 323 91 53 – 0538 406 31 40 www.coffeemag.com.tr

Henüz yorum yok

Cevap Bırakın

Mail adresiniz yayınlanmayacaktır

css.php