Merak Ediyorduk: İşte Starbucks’ın En İyi Kahvesi

Ülkemizde 300’ün üzerinde mağazasıyla hizmet veren dünya kahve devi Starbucks, menüsünde dönemsel değişimler yapan markalardan biri. Yılın belirli dönemlerinde satışa sunulan ürünlerin yanı sıra menüsünde ekleme ve çıkarmalar da yapan marka, kendi düzenlediği yarışmalarda ödül alan içecekleri de bölgesel ve ya da global olarak satışa sunuyor.

Menüsündeki değişikliklere rağmen yıllar içerisinde markanın ana satış kaynağını oluşturan içecekler de var. Starbucks’ın en iyi kahveleri arasında olan özel kahveler ve süt bazlı bazı diğer içecekler, Starbucks’ın yıllar boyunca menüsünde tutuluyor ve markanın büyümesine yardımcı oluyor.

starbucks en iyi kahvesi

Starbucks Menüsü

Starbucks menüsü yıllar içerisinde büyük değişimler geçirdi. Hayatına taze kavrulmuş kahve ile başlayan ve zaman içerisinde espresso bazlı özel kahvelerin satışını da gerçekleştirmeye başlayan markanın güncel menüsünde 80’in üzerinde farklı içecek seçeneği bulunuyor.

Düşük kalorili içecekler ve Frappuccino’nun eklenmesi ile satışlarını katlayan Starbucks, dünya genelinde 25.000’den fazla lokasyonda hizmet vermeye devam ediyor.

Starbucks’ın en iyi kahvesi, satış rakamları açısından bakıldığında Frappuccino grubudur.

Yıllık 2 milyar doların üzerindeki satış tutarı ile markanın en çok satılan kahvesi olmayı başaran Frappuccino, 1994 yılında menüye eklendiğinden beri her yıl satışlarını arttırmayı başardı.

Starbucks’ın En İyi Kahvesi

İçecekleri lezzetine göre değerlendirmek oldukça zor, ancak bazı başka kriterler ile bakıldığında Starbucks’ın en iyi kahvelerini sıralama şansını buluyoruz.

starbucks en iyi kahvesi

TED Üniversitesi, başkentteki merkezi konumu ve etrafında yaşam alanı olan bir şehir üniversitesi olması ile öne çıkıyor. Etrafındaki Starbucks şubeleri ile öne çıkan üniversite hakkında daha detaylı bilgiye web sitesinden erişebilirsiniz.

Satış rakamları, bir kahvenin tüketiciler arasındaki popülerliği hakkında yeterli bilgi sağlayabilir. Aynı zamanda kalori miktarı, özellikle kilosuna dikkat etmek isteyen kişiler için önem taşır. Menüde dönemsel içeceklerin de bulunması nedeni ile oldukça zor olan bu sıralamada temel olarak bu iki veriyi göz önünde bulunduracağız.

Daha önce de belirttiğimiz gibi satış rakamları baz alındığında markanın satışa sunduğu en iyi kahve Frappuccino grubu. Birçok farklı aroma ile hazırlanabilen Frappuccino grubu içinde ise en çok satılan içecekler ise karamel, vanilya ve çikolata.

Kalori açısından bakıldığında ise Starbucks en iyi kahve sıralamasının tamamen değiştiğini görüyoruz. Yalnızca 240 kalori olmasıyla birinciliği kazanan Coffee Frappuccino, kahve ve sütün mükemmel karışımını sunuyor. Yaklaşık 50 gram şeker bulunduran içecek ülkemizde de satışa sunulan ürünler arasında.

Merak edenler için belirtelim; Frappuccino grubundaki aromalardan karamel 420, Java Chip 470, mocha 410 ve Strawberries&Creme ise 370 kaloriye sahip.

Pumpkin Spice Latte ile Tanışın

Amerika’da Noel döneminde satışa sunulan ve aynı tarihler ülkemizde de menüye eklenen Pumpkin Spice Latte, dönemsel içecekler arasında en favori seçenek konumunda. Her yıl yaklaşık olarak 1 ay satışta kalan ve diğer dönemlerde menüden kaldırılan Pumpkin Spice Latte ürünü, balkabağı aromalı sıcak bir içecek. Bazı bölgelerde tüm yıl satışta olsa da bu özel içeceğin satışlarının Aralık ayında tavan yaptığını söyleyebiliriz.

starbucks en iyi kahvesi

Tarçın serpiştirilmiş kreması ve balkabağı aroması ile kış için ideal bir içecek olan Pumpkin Spice Latte, Aralık ayında Starbucks’ın en iyi kahvesi konumuna yükseliyor.

Ülkemizde menüye yeni eklenen dönemsel içeceklerden biri de Salted Toffee Macadamia Latte. Salted Toffee Drizzle’ın latte ile buluşması olan içecek, Avustralya ve Hawai’de yetiştirilen Macadamia fındığı aroması ve karamel tadını bir araya getiriyor.

Türkiye’de en çok tercih edilen içecekler arasında White Chocolate Mocha da yer alıyor. Tatlı tadı ve kolay içimi ile özellikle soğuk günlerin en leziz ısıtıcısı olan içecek, ülkemizdeki tüm Starbucks mağazalarında satışa sunuluyor.

Kahve yerine çay tercih edenlerin ise ilk seçimi Chai Tea Latte. Ancak Starbucks menüsünde çay bazlı pek çok farklı içecek de bulunuyor.

starbucks en iyi kahvesi

Markanın en önemli özelliklerinden biri de menüde bulunmayan bazı gizli ürünlerinin olması. Starbucks’ın en iyi kahvelerinden bazıları, mağazalardaki menülerde yer almıyor olsa da sipariş edilmesi halinde hazırlanabiliyor. Ancak siparişinizi verirken dikkatli olmanızda fayda var, zira bu içecekler menüde yer almadığı için her barista tarafından bilinmeyebilir.

Örneğin sıcak ya da soğuk White Chocolate Mocha içerisine bir ya da iki shot ahududu şurubu ekleterek Raspberry Cheesecake içebilirsiniz. Ya da dilerseniz Çilek Frappe içerisine bir shot karamel, iki shot toffee, bir shot fıstık ve çikolata parçaları ekleterek Captain Crunch hazırlatabilirsiniz.

Alacağınız herhangi bir sıcak ya da soğuk içecek içine dilediğiniz aromayı eklettirerek kendi içeceğinizi yaratabilirsiniz.

Bahar Hidayetoğlu
Bahar Hidayetoğlu

Flatart - Dijital Pazarlama Uzmanı

İçerik Pazarlaması, Dijital İçerik Editörü

15 yorum
  1. Açıklayıcı ve güncel verilerle desteklenen yazınız için sonsuz teşekkürler. Ancak bende birkaç birşey söylemek istiyorum. aslında starbucks zincir mağazalarından kolayca kahve seçimi yapmak mümkün değil. Tadarak ve deneyimleyerek damak zevkine uygun olanı bulmak önemli. Satış rakamları açısından frappuccino yükselişe geçmiş olabilir. Ancak benim favorim yaz kış caramel macchiato.

  2. Bende starbucks kahvelerini kalori durumuna göre seçenlerdenim. O nedenle yazınızın genelini sevmekle birlikte kalori kısmına daha fazla ağırlık verdim diyebilirim. starbucksta dahi filtre kahve vazgeçilmezimdir. medium roast kahveleri ise ikinci alternatifim.

  3. Ne kadarda güzel bir yazı. Hemen hemen her favori kahveden serpiştirilmiş. İçeriklerinden kalorilerine kadar her şeyi özenle yazmışsınız. Ellerinize sağlık, sevgiler…….

  4. pumpkin spice latte gerçekten popülerliği hak eden bir lezzet. Aralık ayında bu denli yükselişe geçmesi zaten tesadüf olamazzzz. ben krema eklenilmeden laktozsuz süt ve bol tarçın eşliğinde hazırlatıyorum

  5. Yazınızdada dediğiniz gibi menünün son dönemlerdeki gözdesi şüphesiz Pumpkin Spice serisi. Geçen yıl keşfettiğim ve bal kabağına beni yeniden aşık yapan bir lezzzett. İçtğiniz an kabağın kokusunu ve tarçının harmanlanmış yumuşak hissini yaşıyorsunuz. Açıkcası her yıl dört gözle bekliyorum…….keşke hep kalsa ve kendini özletmese…..

  6. Şu dönem mevsimi değil ama yaz ayları vazgeçilmezim olan tek kahvem, yoğurtlu ve mangolu frappuccino

  7. Şu dönem mevsimi değil ama yaz ayları vazgeçilmezim olan tek kahvem, yoğurtlu ve mangolu frappuccino

  8. sakızlı türk kahvesi favorimdir. Ama starbucksa daha çok latte içmek için giderim. Yumuşak içimi var yanında da cevizli kurabiye oh mis 😀

  9. tüm kahveleri nefis ama ben kahveden çok müziği, dekoru ve ambiyansı için de şubelerine uğruyorum.

Cevap Bırakın

Mail adresiniz yayınlanmayacaktır

css.php