Spordan Önce Kahve İçin

Spor yaparken doğru beslenmenin çok önemli olduğunu vurgulayan beslenme ve diyet uzmanı Dilara Yıldız, spordan önce kahve içilmesini önerdi.

Yanlış beslenerek yapılan? sporun zarar vereceği  konusunda uyaran Yıldız, “Sağlıklı yaşam için, zayıflamak vücut geliştirme amacıyla ya da hobi olarak günlük yaşantımızda bir şekilde spor yapmaya çalışıyoruz. Bunun için birçok alternatifimiz de var artık. Sporun günümüzde önemli bir yere sahip olmaya başlaması, toplumun bu konuda bilinçlenmesi oldukça sevindirici. Ama spor yaparken mutlaka doğru beslenmeye dikkat etmemiz gerekiyor. Çünkü yanlış beslenerek yapılan spor tek başına bir anlam ifade etmediği gibi farkında ol­madan kişiye zarar verebiliyor. Eğer spor yapıyorsanız beslenme tar­zınızı gözden geçirmenizde ve gerekirse uzman desteği almanız­da fayda var” dedi.

Sporu Yakıtsız Yapmayın

Egzersizden en az 2 saat önce mutlaka bir öğün yapılması gerek­tiğini belirten Dilara Yıldız, spor öncesi, yağlı, tatlı ve hamur işleri gibi yüksek glisemik indekse sahip gıdalardan uzak durulınasını istedi. Düşük yağlı, kompleks karbon­hidratlı gıdaların spor için uygun olduğunu vurgulayan Yıldız, “Spordan önce beslenildiğinde depoları doldurarak, spor sırasında zihinsel ve bedensel performansınızı yükseltmiş olacaksınız. Ancak besin seçiminiz spora uygun olınalı. Kola sindirilebilir, düşük glisemik indekse sahip, performansınızı artıracak besinleri tercih etmelisiniz.”

sporda kahve içmek

“Basit şeker içeren hamur işleri, tatlı, rafine yiyecek-içecekler, beyaz ekmek, patates, prinç pilavı, makarna gibi besinlerden spor öncesi uzak durulmalıdır. Çünkü bu gıdalar yüksek glisemik indekse sahip olduklarından insülin sevi­yesini artırır. Dolayısıyla yağ ya­kımını da zorlaştıracaktır. Bu nedenle düşük yağlı, kompleks karbonhidratlı gıdalar spor için uygundur” şeklinde konuştu.

Yıldız, spor öncesinde yarım yağ­lı veya yağsız süt, yoğurt, meyve, dikkatli ölçüde ceviz-badem, az yağlı peynir, tam tahıllı ekmek, haşlanmış yumurta veya birkaç tane yumurta beyazı, çiğ sebzeler tüketmenin önemli olduğunu dile getirdi.

Spordan Önce Kahve

Yıldız, zayıflamak isteyenlere de önemli tavsiyelerde bulundu. Zayıflamak isteyenlere spordan önce bir fincan kahve içmesini öneren Yıldız:

Spordan önce içilen kahve, sizi uyararak meta­bolizmanızı hızlandıracak. Bu da sporda daha fazla kalori yakmanızı sağlayacaktır. Ancak miktarını abartmamakta yarar var. Bir fincan şekersiz kahve ile su yeterli olur

ifadelerine yer verdi.

Spor Sonrası Beslenme

Zayıflamak isteyenlerin spordan sonra kendilerini aç bıraktığını belirten Yıldız, bu uygulamanın yanlış ve zararlı olduğunu ifade etti. Spor sonrasında aç kalanların ciddi kayıp yaşadıklarını belirten Yıldız, “Spor sonrasında boşalan glikojen depolarının yeniden doldurmak gerekiyor. Oysa zayıflamak isteyen çoğu kişi spordan sonra kendini aç bırakarak hata yapıyor.

Bu durum ciddi kas kayhına yol açacaktır. Kas yapımını yenilemek, kas yorgunluğunun önüne geçmek için spordan sonraki 1 saat içinde mutlaka karbonhidrat içeren ve yanında da proteinli gıdalar almalıyız. Protein egzersiz sonrası kasları canlandırmak için birebirdir” diye konuştu.

Tuzlu Besinler Tüketilmemeli

Protein konusunda aşırıya kaçılınaması gerektiğini vurgulayan Yıldız, “Çünkü proteinli gıdalar yağdan da zengin olduğu için kolesterolü yükseltir. Bunun için tavuk-balık ızgara, peynirli kepekli makarna-sandviç, ayran, sebzeli sote tercihlerimiz arasında yer almalıdır. Çok tuzlu besinler tüke­tilmemeli. Çünkü hem böbrek yükü artar hem de vücutta ödeme yol açar. Turşu-salamura, sucuk, salam, sosis tüketiminden mümkün olduğunca uzak durulmalı” söz­lerini kaydetti.

Yeterli Sıvı Alımı Önemli

Yıldız, spor sırasında ve öncesinde yeteri kadar su almanın çok önemli olduğuna vurgu yaptı. Yıldız, “Spordan 1 saat kadar öncesinde 500-600 mi su içmeyi ihmal etmemeliyiz. Spor sırasında vücut su kaybeder. Bu açığı kapatmak için spor sonrasında da yeterli sıvı alımı sağlanmalıdır. Bunu idrar renginizden kontrol edebilirsiniz. idrarınız koyu ise vücut sıvı oranınız düşüktür. Rengin açık olınası yeterli su içtiğinizi gösterir. Spor ve doğru beslenme bir bütündür. Yapmanız gereken ise her ikisini de yaşam tarzı haline getirmeniz” şeklinde konuştu.

coffeemag
coffeemag

Kocatepe Mahallesi, Selanik Caddesi No: 39/17 06420 Çankaya / Ankara 0312 323 91 53 – 0538 406 31 40 www.coffeemag.com.tr

Henüz yorum yok

Cevap Bırakın

Mail adresiniz yayınlanmayacaktır

css.php