Yıllarca Doğru Bildiğimiz Sağlıklı Beslenme Efsaneleri

Efsane – Az yağlı fıstık ezmesi sağlıklıdır.

Gerçek – Yağı azaltılmış fıstık ezmesinin, normal olanına göre daha iyi bir seçim değildir. Aslında, daha düşük yağ içeriğini telafi etmek için genelde daha fazla şeker ve soydum eklenir. Birçok markanın ürünleri raf ömrünü uzatmanın yanı sıra daha az yağlı olmasından dolayı lezzetini artırmak için trans yağ asitleri ve kısmen hidrojene yağlar sizin için kötü, sinir bozucu yağlar içeriyor bu nedenle dikkat ederek alıp mutlaka etiketlerini okumak lazım. Bunlar yerine saf, katkısız taze yer fıstıkları sizin için en iyi seçimdir.

avokado

Efsane – Dondurmayı, dondurulmuş yoğurtla değiştirmek sizi kalorilerden kurtarabilir.

Gerçek – Bu değişim sizin için kalori tasarrufu olmayabilir. Çünkü bazı insanlar, nede olsa yoğurt tabi ki dondurmadan daha sağlıklıdır diye düşünüyor. Ama yanılıyorlar. Dondurulmuş yoğurdu daha fazla yiyebileceklerini düşünüyorlar, böylece bu tüketim daha fazla kalori alarak sonlanıyor.  Ayrıca, bazı markaların dondurulmuş yoğurtları, %50 daha az yağ içeren light dondurmalara göre neredeyse daha fazla kalori içermektedir.

Efsane – Meyve suyunu soda ile değiştirmek şekerden tasarruf etmenizi sağlar.

Gerçek – Hiç kimse sodayı kesmenin iyi bir şey olup olmadığını tartışmıyor fakat hızlıca içilen meyve sularına geçmek gerekli değildir. Bir kutu kola, şekersiz elma veya portakal suyuyla neredeyse aynı şeker mik­tarına sahiptir. %100 meyve suyu vitamin, mineral ve antioksidanlar gibi sizin için iyi olan besinleri içerirken, çok fazla meyve suyu içmek kalorilerin hızla eklenmesiyle bel kısmınızda genişlemeye yol açar. Günde bir bardak %100 mey­ve suyunun fazlasını içmeyiniz. Daha fazla içmek için favori şe­kersiz meyve suyunuzu su veya soda ile seyreltebilirsiniz.

sağlıklı yiyeceklerEfsane – Tereyağı yerine margarin kullan­mak daha sağlıklıdır!

Gerçek – Tereyağı ve margarin tartışması yeni değil. Burada hatırlamanız gerek şey, satın aldığınız margarin türüne bağlı olarak tostunuzun üzerine sürdüğünüz birazcık mar­garin tereyağından çok daha zararlı olabilir. Trans yağ içeren marga­rinler (hidrojene yağlar), kötü kolesterolü (LDL) yükseltmekle kalmıyor, aynı zamanda iyi koles­terolü (HDL) de düşürüyor. Her zaman en iyi seçenek değildir. Aslına bakarsanız, yarım yemek kaşığı tereyağ sadece 45 kaloridir ve herhangi bir trans yağ içermez. Eğer margarin tadını tercih ediyor­sanız veya süt ürünlerine intole­ransınız varsa, araştırmalara göre kolesterol seviyelerini düşürmeye yardımcı olan, bitkisel stanollerden yapılmış margarinleri kullanabi­lirsiniz. Ayrıca margarin ve tere­yağının kalori ve yağ miktarlarının aynı olduğunu unutınayın.

Efsane – Düşük yağlı veya şekersiz kurabiyeler akıllıca tatlı seçenekleridir.

Gerçek – Eğer kurabiye veya tatlı yemek istiyorsanız, gerçek olanının çok küçük bir miktarını yemelisiniz. Şekersiz veya yağsız çeşitler her zaman daha fazla yiyebileceğinizi hissettirir ve sizi fazla yemeye sevk eder. Ayrıca çok sevdiğiniz abur­cubur veya kurabiyelerin şekersiz veya yağsız versiyonları, sizlere düşündüğünüz kadar fazla kalori tasarrufu yaptırmaz.

Efsane – Salata her zaman en iyi yoldur!

Gerçek – Yediğiniz şey size bir boşluk gibi göründüğünde, her zaman gitti­ğiniz burger restoranındaki favori burger siparişinizi salata için de­ğiştirin. Bu tercih sağlıklı olsa da, garantisi yoktur. Örneğin: Izgara tavuklu sezar salatası 380 kalori ve 23 gram yağ içerirken, düz sade bir hamburger 250 kalori ve 9 gram yağ içerebiliyor. Ama eğer kızarmış tavuklu salata seçtiyseniz, 540 kalori ve 36 gram yağ içeren bir salataya bakıyorsunuz demektir. Salata seçerken aynı zamanda bir sürü kalori ile paketlenmiş salata sos­larına da dikkat etmelisiniz. Bal­zamik veya İtalyan sos gibi daha az yağlı sosları tercih edin ve ranch veya sezar gibi ağır kremalı sos­lardan kaçının. Kruton, peynir, jambon veya herhangi bir kızartma ile süslenmiş salatalar istemediğiniz kadar fazla kalori ve yağ ile paketlenmiştir.

Efsane – Taze ürünler dondurulmuş meyve ve sebzelere göre her zaman daha iyi bir seçimdir.

Gerçek – Dondurulmuş meyve ve sebze satın almanın herhangi bir yanlışı yoktur, özellikle de sezonu dışındaysa. Eğer sezon dışında bir ürün satın alı­yorsanız, ürünün saklanması ve taşınması için daha fazla para ödü­yorsunuz demektir yani bunun anlamı da besin kaybı olarak çevi­rilebilir. Dondurulmuş ürünler aslında gerçekten sağlıklı seçimdir çünkü olgunlaşmanın en zirvesine geldiklerinde dondurulurlar. Katkı maddesi, şeker içermeyen mar­kaların ürünlerini alın ve soslu sebze karışımlarından sakının. Eğer tek seçeneğiniz konserve olarak satın almaksa, meyve ve sebzelerin kendi suları içinde ve düşük sod­yumlu olanlarını alın. Tüm konseve sebzeleri pişirmeden önce soğuk suyun altına tutınak, sodyum içeriğini biraz olsun düşürebilir.

Efsane – Hindi pastırması normal pastırmaya göre daha az yağ ve sodyum içerir.

Gerçek – Hindi eti daha etine göre daha yağsız olsa da, hindiye pastırma tadı vermek için neler eklendiği konusunda dikkatli olmalısınız. Tipik olarak yağ, tuz ve bazı durum­larda kalori, eğer yüksek değilse aynıdır. Sodyum ve yağ oranı dü­şük, iyi marka hindi pastırmalarını bulmak için marketinizde ufak bir gezintiye çıkmalısınız.

Efsane – Kahverengi yumurtalar daha sağlıklıdır.

Gerçek – Söz konusu yumurta olduğunda dışındaki rengin, içindeki besin içeriğiyle hiçbir ilgisi yoktur. Kahverengi ve beyaz yumurta bulunan besin içerikleri temelde aynı­dır ancak kahverengi yumurta genellikle daha pahalıdır. Normal kahverengi yumurtalar yüksek fi­yat etiketine değer değildir. Eğer yumurtanın besin içeriğini artırmak istiyorsanız, paketinin üzerinde “omega-3 bakımından zengindir” (tavuklara verilen besin omega-3 açısından zengindir) yazan markala­rı seçin; biraz daha pahalıdır evet, ama bu durumda ödediğiniz mikta­rın faydalarını gerçek anlamda alırsınız.

Efsane –  %2 yağlı süt, tam yağlıdan daha düşük yağ içerir.

Gerçek – Sütün etiketlenme aşaması bu konuda çok büyük bir hata yapar. %2 yağlı süt, tam yağlı süte göre kulağa çok daha az yağ içeriyor gibi geliyor fakat, gerçekte tam yağlı süt kabaca %3 yağ içerir, yani aralarında pek fazla fark yoktur. Az yağlı bir yiyeceğin, porsiyon başına 3 gram yağ içerdiği tanımlanır ve %2 yağlı süt porsiyon başına 49 gram yağ içerir. Benim sizlere önerim, tamamen yağsız süt veya soya sütünü tercih etmenizdir.

Taylan Kümeli
Taylan Kümeli

Diyetisyen

Beslenme ve Diyet Uzmanı

Henüz yorum yok

Cevap Bırakın

Mail adresiniz yayınlanmayacaktır

css.php