Türkiye’nin En Prestijli Resim Yarışmaları

Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de resim sanatı ile amatör ve profesyonel seviyede ilgilenen pek çok kişi var. Genellikle hobi olarak başlanan ve teknik eğitimler ile desteklenen bu sanat dalında resim yarışmaları da düzenleniyor.

Ulusal ölçekte ülkemizde düzenlenen resim yarışmalarında katılımcıların yaş sınırları ve katılım koşulları belirlendikten sonra başvuru süreci açılıyor. Yarışmaların büyük çoğunluğunda belirli konseptler kullanılmasına rağmen, serbest yarışmalar da bulmanız mümkün.

Türkiye’nin En Prestijli Yetişkin Resim Yarışmaları

Şefik Bursalı Resim Yarışması

Kültür ve Turizm Bakanlığı Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenen Şefik Bursalı Resim Yarışması, 18 yaş üzerindeki tüm katılımcıların eserlerine açıktır.

şefik bursalı resim yarışmaları

İstenen resim tekniğinin ve konunun kullanılabildiği yarışma, Türk çağdaş resim sanatının önde gelen isimlerinden merhum Şefik Bursalı adına düzenlenir. 2017 yılında 17.kez düzenlenen yarışmada seçilen beş esere başarı ödülü olarak 8.000 TL ve başarı belgesi sunulur.

Sergiye katılmaya hak kazanan eser sahiplerine ise 500 TL ve katılım belgesi sunulan yarışma hakkında detaylı bilgi almak için Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü’nün sayfasını inceleyebilirsiniz.

Yunus Ensari Resim Yarışması

Taurus AVM ve Platform A Sanat Galerisi ortaklığı ile 2017 yılında dördüncü kez düzenlenen Yunus Ensari Resim yarışması, 18-40 yaş aralığındaki tüm sanatseverlerin katılımına açık.

yunus ensarı resim yarışmaları

2014 yılında ilk kez düzenlenen ve 28 ilden 187 başvuru alan yarışmada 2017 yılında 29 ilden 91 eser sergilenmek üzere seçildi. Yarışmayla ilgili detaylı bilgi almak ve daha önceki senelerde kazanan eserleri incelemek için tıklayın.

Nuri İyem Resim Ödülü

2005 yılında kaybettiğimiz ünlü ressam Nuri İyem adına Evin Sanat Galerisi tarafından düzenlenen Nuri İyem Resim Yarışması, 2017 yılında 12.kez gerçekleşti.

nuri iyem resim yarışmaları

31 farklı şehirden 169 ressamın 235 eseri ile katıldığı yarışmada birinci seçilen eserin sahibi Sidar Bakı’ya Nuri İyem Resim Ödülü için  Prof. Rahmi Aksungur tarafından tasarlanan heykel ve 10.000 TL ödül verilmiştir. Aynı zamanda katılan eserler arasından sergilenmeye seçilenler, Evin Sanat Galerisi’nde yapılan sergide yer alır.

Yarışma ile ilgili detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz. 

İstanbul Rotary Sanat Ödülü Yarışması

İstanbul Rotary Kulübü Derneği tarafından düzenlenen ve resmin yanı sıra; heykel, fotoğraf, seramik, video-art, performans, dijital ve işitsel sanat gibi kategorileri de bulunan yarışma sonucunda seçilen eserler İstanbul Rotary Sanat Ödülü Sergisi’nde de yer alıyor.

istanbul rotary sanat yarışmaları

Yarışma sonucunda İstanbul Rotary Sanat Büyük Ödülü’ne layık görülen eserin sahibine 15.000 TL ödül verilmektedir. Aynı zamanda katılan eserler arasından seçilecek 3 katılımcıya ise 5.000 TL İstanbul Rotary Sanat Başarı Ödülü sunulur. Kataloğa ve sergiye katılma hakkı kazanan eserlerin sahiplerine Katılım Belgesi de takdim edilir.

40 yaşının altında ve 18 yaşının üstündeki katılımcılara açık olan yarışmada kulüp üyelerinin birinci derece akrabaları ve yakınlarının katılımına izin verilmiyor. Detaylı bilgi için tıklayın.

Devlet Resim ve Heykel Yarışması

Kültür ve Turizm Bakanlığı Güzel Sanatlar Müdürlüğü’nce yapılan ve 2016 yılında 73.kez gerçekleşen Devlet Resim ve Heykel Yarışması, ülkemizin en prestijli resim yarışmasıdır.

devlet resim ve heykel yarışmaları

Yarışmada her kategoride birinci seçilen eser sahiplerine 12.500 TL ile Başarı Belgesi verilir. Sergilenmeye hak kazanan eser sahiplerine ise 300 TL ile Katılım Belgesi sunulur.

18 yaşın üstündeki tüm katılımcılara açık olan yarışmada resmin yanı sıra; heykel, seramik ve özgün baskı kategorileri de bulunur. Yarışma hakkında detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

”Amatörler için Resim Yapma Teknikleri” içeriğimize göz atmayı unutmayın!

Türkiye’nin En Prestijli Çocuk ve Genç Resim Yarışmaları

Ülkemizde düzenlenen resim yarışmalarını yetişkin, genç ve çocuk olarak üç gruba ayırabiliriz. Çocuk ve genç yarışmaları, katılımcıların herhangi bir eğitim kurumunda eğitim alması şartı aranan resim yarışmalarıdır.

Ana okulu seviyesinden üniversite eğitimine kadar her yaştan öğrencinin katılım sağlayabileceği pek çok yarışma bulunuyor. Bu yarışmalar arasından katılmak istediklerinizi seçerek ilgili internet sitesini inceleyebilir ve katılım şartnamesini inceleyebilirsiniz.

Pınar Resim Yarışması

2018 yılında 37.kez düzenlenecek olan Pınar Resim Yarışması, ülkemizin en köklü kuruluşlarından biri olan Pınar markasının düzenlediği yarışmadır. 1981 yılından beri her yıl farklı konseptler belirlenerek gerçekleştirilen yarışmaya 2017 yılında 32.206 öğrenci katılmıştır.

pınar resim yarışmaları

Kazanan öğrencilerin ressam Prof. Zahit Büyükişleyen koordinatörlüğünde atölye çalışmalarına katıldığı ve profesyonel malzemelerle resim yapma imkanı yakaladıkları yarışma, ilk ve orta öğrenim çağındaki tüm öğrencilerin katılımına açıktır.

2017 yılında jürisinde Ressam Prof. Ergin İnan, Prof. Zahit Büyükişleyen, Gazeteci İhsan Yılmaz, Gazeteci Ferhan Kaya Poroy ve Gazeteci Rahşan Gülşan’ın bulunduğu yarışma hakkında detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Bahattin Tatış Resim Yarışması

Türk Koleji Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenen Bahattin Tatış Resim Yarışması, Türkiye genelindeki tüm orta öğretim ve lise öğrencilerinin katılımına açık.

bahattin tatış resim yarışmaları

Orta öğretim ve lise öğrencilerinin katılım şartlarının aynı olduğu yarışmada, üniversite öğrencileri için ayrıca bir kategori de oluşturuluyor. Üniversite öğrencilerinin yağlı boya eserleri ile katılabildikleri yarışmada, orta öğretim ve lise öğrencileri için tüm resim teknikleri kabul ediliyor.

Her kategori için ödüllerin ayrı şekilde belirlendiği yarışma, 2017 yılında 15.kez düzenlendi. Yarışma hakkında detaylı bilgi almak için ilgili sayfaya buradan ulaşabilirsiniz.

Pera Resim Yarışması

Özel Pera Güzel Sanatlar Lisesi tarafından düzenlenen resim yarışması, ülke genelindeki tüm ilk ve orta öğretim öğrencileri ile lise eğitimine devam eden öğrencilerin katılımına açıktır.

pera resim yarışmaları

Geçtiğimiz yıl 12.kez düzenlenen yarışmada, dereceye giren öğrencilere eğitimlerini ilgili kurumda devam ettirebilmeleri için çeşitli burs imkanları sunulmaktadır.

Her yıl belirlenen konsept dahilindeki eserlerin değerlendirildiği ve dereceye girmeyen eserlerin de sergiye seçilebildiği yarışma, yüzlerce öğrencinin eserlerini göndermesiyle gerçekleşir. Aynı konu üzerinde farklı yaklaşımların çokluğu sayesinde sanatın evrenselliğini ve iletişimin önemini ortaya koyan yarışma hakkında detaylı bilgi almak için websitesini inceleyebilirsiniz.

Gratis Çocuklar Arası Resim Yarışması

Güzellik ve bakım ürünlerinin satışını gerçekleştiren Gratis mağazaları tarafından düzenlenen Gratis Çocuklar Arası Resim Yarışması, her yıl 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nda gerçekleşiyor.

Geçtiğimiz yıl 8.kez düzenlenen yarışmaya 7-10 yaş grubundaki tüm çocuklar katılabiliyor. Yarışmayla ilgili detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Uluslararası Ahmet Yeşil Resim Yarışması

Özel Mersin Doğa İlkokulu Müdürlüğü’nce düzenlenen Uluslararası Ahmet Yeşil Resim Yarışması, Türkiye’de anaokulu, ilk ve orta öğretim seviyelerinde eğitim gören tüm öğrencilerin katılımına açık.

Serbest konulu eserlerin üç farklı kategoride değerlendirildiği yarışmada kategoriler 5-7 yaş, 8-10 yaş ve 11-13 yaş şeklinde belirleniyor. Yarışma sonucunda birinci seçilen eserin sahibine tablet, ikincilere fotoğraf makinesi, üçüncülere ise MP3 çalar hediye ediliyor.

Geçtiğimiz yıl 10.kez düzenlenen yarışma hakkında detaylı bilgi almak için tıklayınız.

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Resim Yarışması

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Tüketicinin Korunması ve Piyasa Gözetimi Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenen yarışmanın son katılım tarihi 1 Şubat 2018 olarak belirlendi.

Tüketici hakları bilincini güçlendirmek ve sanat sevgisini çocuklara aşılamak amacıyla düzenlenen yarışmada konu Bilinçli Tüketim ve Tüketici Hakları. Türkiye’deki tüm resmi ve özel okullarda eğitim gören ortaokul öğrencilerinin katılımına açık olan yarışmada birinci seçilen eserin sahibine laptop bilgisayar, ikinciye tablet bilgisayar, üçüncüye ise fotoğraf makinesi hediye edilecek. Detaylı bilgi için tıklayınız.

Toptan kuruyemiş için Kuruyemiş Borsası‘nı ziyaret edebilirsiniz!

Bahar Hidayetoğlu
Bahar Hidayetoğlu

Flatart - Dijital Pazarlama Uzmanı

İçerik Pazarlaması, Dijital İçerik Editörü

4 yorum
  1. İstanbul Rotary Sanat Ödülü Sergisi’nde bulunan resim eserlerini birkaç kez inceleyebilme fırsatı yakaladım. Her biri hakikaten emek işi. Bayıldım diyebilirim. Hak eden yarışmayı kazanır umarım.

  2. Pınar Resim Yarışmasının öğrencileri daha profesyonel yönde olanaklar sunması öğrencilerin motive olması açısından çok iyi. Kendim öğretmenim devamlı yetenekli öğrencilerimi böyle etkinliklere yönlendirmeye çalışırım.

  3. Resim gibi yetenek isteyen bir mesleğe her zaman imrenmişimdir. Bu yarışmalar da ilkokul, ortaokul ve üniversitede okuyan yetenekli öğrencileri hakikaten memmun edecek düzeyde. İnşallah hem ebeveynlerin hem de öğrenci kesimin bilgisine ulaşır.

  4. Geçen yıl kızımla Gratis tarafından düzenlenen yarışmaya katıldık. Bir kişiyle yarışmayı kaybetti. Ancak böyle güzel bir ortamda bulunması bile bizleri memnun etti. Hatta seneye yine katılmayı istiyor.

Cevap Bırakın

Mail adresiniz yayınlanmayacaktır

css.php