Olağanüstünün “Olağan” Olduğu Ada Phuket

Phuket, bütün doğal güzellikleri ve kristal denizi ile gerçek olamayacak kadar güzel bir cenneti andırıyor. Phı Phı adasındaki Çin ve Kolonyal mimarinin hakim olduğu eski yerleşim bölgesi Old Phuket kasabasında dolaşmak, fil üzerinde gezmek bu adada unutamayacağınız bir deneyim anlamına geliyor.

Dalıp gitmemize neden olan mavi deniziyle, elmasları kıskandıracak kumuyla ve eğlencenin anlamını tekrar tekrar yazarken sözlükleri utandırmasıyla gönlümüzde taht kuran Phuket, bir ömre bedel tatil yaşama fırsatı sunan adalardan biri.

Phuket, Güney Tayland’da An­daman Denizi’nin kıyısında bulu­nuyor. Gerek gece hayatı, gerek yemekleri, gezilecek yerleri, kısacası her şeyiyle meşhur. Her kesimden ziyaretçiye kucak açan bir ada, güler yüzlü yerlileriyle, değişik lezzet­leriyle, turistik mekanlarıyla tatilinizi geçirebileceğiniz şahane bir yer. Çevresindeki 50’ye yakın adasıyla Phuket Adası tropikal bir cennet… Palmiye ağaçları altında güneşlenmek, mavi ile yeşilin harmanlandığı denizde serinlemek ve su sporları yapmak için ideal bir ada Phuket.

Gece hayal, doğal incileri, golf sahaları, kauçuk ağacı ormanları ile Tayland’ın en büyük adası Phuket’te “Altın Tabancalı Adam” filminin çekildiği James Bond Adası, ve The Beach f’ılıninin çekildiği Phi Phi Adası mutlaka görülmesi gereken yerlerden. Phuket’te yem yeşil ormanların içerisinde fil üzerinde gezinti yapabilir, gizemli deniz altı dünyasını keşfedebilirsiniz. Phuket’te denizin ve kumun rengi sizi büyüleyecek.

Phuket Adası Tropikal İklimi

Yılın neredeyse 10 ayını sizi bikini ve mayolarla dolaştıracak şekilde geçiren Phuket Adası için uygun zamanı kovalamak gibi bir derdiniz yok! Sıcak havası, parıldayan güne­şi ve deniziyle Phuket harikalar yaratıyor.

Alışveriş

Gittiğiniz yerlerden hediye almayı seviyorsanız, üzülmeyin; Phuket’ten de eliniz boş dönmeyeceksi­niz. Uygun fiyatlara kaliteli kıya­fetleri ve geleneksel objeleri Phu­ket’in yerel pazarlarında bulabi­lirsiniz.

Gezilecek Yerler

Büyük Buddha Heykeli

Phuket’in en yüksek noktalarından birinde bulunan 45m yüksekliğindeki dev Buddha heykeli oldukça görkemli. Ayrıca buradan Phuket’i 360 derece gözlemlemek ve nefes kesici manzaraları deneyimlemek mümkün.

Kata Manzara Noktası

Kata yakınlarındaki bir tepede bulunan manzara noktasından Kata’nın ikiz koylarını ve Karon Plajı’nı kuş bakışı görmek oldukça güzel bir deneyim.

Nai Harn Manzara Noktası

Rüzgar türbinlerinin bulunduğu tepedeki manzara noktasından Rawai ve Ya Nui plajlarını tüm güzellikleriyle buradan görebi­lirsiniz.

Phromthep Burnu

Bütün Phuket tıır güzergahlarında bulunan Phromthep Burnu muhtemelen adadaki en meşhur manzara noktası. Adanın en güney ucunda bulunan burundaki tepe­den eşsiz gün batımı manzarasını izlemek mümkün. Burada ayrıca Hindu tanrısı Brahma’ya adanmış bir mabet bulunuyor. Mabedin etrafına irili ufaklı yüzlerce tahta­dan fil heykeli bırakılmış.

Chalong Tapınağı

Wat Chalong Phuket’in en görkemli Budist tapınağı. Tapınakta ayrıca 1876 yılındaki isyanı bastır­makta önemli rol oynayan kesitlerin heykelleri bulunuyor. Burada yapılan ilginç ritüellerden biri ise ölmüşlerin ruhları için çatapat patlatmak.

Phuket Akvaryumu

Phuket akvaryıımu fazla büyük değil. Ancak gene de giriş ücretinin fazla olmaması sebebiyle özellikle çocuklu aileler için vakit uygun bir yer.

Phuket Town

Yüzyıllar öncesinden beri her milletten insanın ticaret yapmak için buluştuğu Phuket Town, bu renkli geçmişin izlerini taşıyor. Kasabanın dört bir yanında Shrine of the Serene Light gibi Çin ta­pınakları ve koloni dönemi Çin-Portekiz mimarisi ile inşa edilmiş binalar bulunuyor. Zevkli bir şe­kilde restore edilmiş bu binaların bir kısmı ise restoranlara ve canlı müzik yapılan barlara dönüştürül­müşler. Ayrıca Phuket Town son derece renkli bir pazara da ev sahipliği yapıyor.

Phuket kasabasının hemen yanındaki Rang Tepesi Manzara Noktası (Khao Rang Viewpoint)’den adanın manzarası görmek mümkün. Eylül veya ekim aylarında düzenlenen ünlü Vejetaryen Festivali de Phuket kasabasında düzenleniyor. Bura­daki kutlamalar sırasında transa geçen katılımcılar vücutlarına çeşitli kesici ve delici objeleri sokuyorlar. Festivali adına yakışır bir şekilde kutlayan kesim ise dokuz gün bo­yunca sıkı bir vejetaryen diyeti uyguluyor.

Koh Si Re Adası ve Deniz Çingeneleri Köyü Phuket’ten bir kanalla ayrılmış olan Si-re adacığı bölgedeki en büyük deniz çingenesi köyüne ev sahipliği yapıyor. Koh Si-re Phuket kasa­basının 4 km güneydoğusunda bulunuyor. Kelebek Bahçesi ve Böcek Dünyası Phuket Kelebek Bahçesinde Tay­land’ da yaşayan 40′ dan fazla türde yaklaşık 8000 kelebek bulunuyor. Böcek Dünyası bölümünde ise akrepler ve örümcekler gibi türler sergileniyor.

Orkide Bahçesi & Tay Köyü Tayland’daki en büyük orkide bahçelerinden biri olan bu parkta her yıl 40,000′ den fazla orkide yetiştiri­liyor.

Parkta bulunan Tay köyün­de ise Tayland’ın değişik bölgele­rinden çeşitli kültürel gösteriler düzenleniyor. Khao Phra Thaeo Milli Parkı Phuket adasında bulunan bu milli park son derece güzel korunmuş bir yağmur ormanı. Burada çeşitli yürüyüş güzergahları ve Bang Phae gibi şelaleler bulunuyor. Khao Phra Thaeo’ya günübirlik olarak gidebileceğiniz gibi, kamp yapma imkanı da bulunuyor. Phra Thong Tapınağı Thalang bölgesinde bulunan Phra Thong tapınağında yarısı gömülmüş dev bir Buda heykeli bulunuyor.

Yerel efsanelere göre heykeli gömüldüğü yerden çıkartmaya çalışanlar ağır hasta olmuşlar veya kaza geçirmişler. Çin Yeni Yılı esnasında özellikle Çin kökenli Taylar buraya hac yolculuğunda bulunuyorlar. Phuket’te onlarca türde binlerce kelebek çeşitiyle karşılaşabilirsiniz.

coffeemag
coffeemag

Kocatepe Mahallesi, Selanik Caddesi No: 39/17 06420 Çankaya / Ankara 0312 323 91 53 – 0538 406 31 40 www.coffeemag.com.tr

Henüz yorum yok

Cevap Bırakın

Mail adresiniz yayınlanmayacaktır

css.php