Mehmet Öz‘den Metabolizmanızı Coşturacak Tüyolar

Mehmet Öz

Kilo verebilmek için metabolizmanızı hızlandırmanız önemli. İşte Dr. Mehmet Öz’den metabolizmanızı hızlandıran 7 tüyo.

Metabolizma Hızınızı Ölçün Çinko Alın

metabolizma hızını arttırmaBaşlangıç olarak metabolik hızınızı yaş, boy, kilo ve aktivite seviyenize göre hesaplamanız gerekiyor. Bu bilgi, kilo almaya başlamadan önce vücudunuzun kaç kalori tüketebildiğini belir­lemeye yardım eder. Daha sonra metabolizmanızı hızlandırmak ve kilo vermek için gerekli düzenlemeleri yapabilirsiniz.

3 Saatte Bir Yiyin

Ne kadar sık yerseniz metabolizmanız kadar hızlı çalışır. Ancak düzenli yemeye, yani günde üç öğün ve iki ara öğün şeklinde beslenmeye dikkat etmelisiniz. Uyandıktan sonraki bir saat içinde bir şeyler yemek, vücudunuzu aşırı acıkmanın etkilerinden korur, unutmayın. Vücudunuzu dinç tutun ve bu beslenme takvimini uygulayın: Saat 6-8: Kahvaltı Saat 10: Ara öğün Saat 12-14: Öğle yemeği Saat 15-17: Ara öğün Saat: 17-19: Akşam yemeği Saat 20’den sonra bir şey yemeyin. Ara öğünleri atlamayın. Araştırmalara göre, günde üç kez 250 kalori kadar ara öğün tüketenler, ana öğünlerde daha az yiyorlar ve daha yüksek metabolizma hızına sahipler.

Çinko, doyduğunuzda vücudunuza sinyal veren ve dolayısıyla aç değilken daha fazla yemenizi engelleyen leptin seviyesini yükseltir, açlığı da azaltır. 15 mg’lık paket olarak ya da genelde 12 mg kadar ?inko içeren multivita­minden alarak bu ihtiyacınızı gide­rebilirsiniz.

Kısa Süreli Egzersiz Yapın

sağlıklı yaşam

Kısa süreli egzersizler yapmak, aniden oluşan kalori ihtiyacı sonrasında bunları hızla yakmak için kaslarınızı uyandırır. Kısa bir süre dans etmek ya da tırmanır şekilde yürümek gibi kısa süreli ama kuvvetli egzersizler, metabolizmaınızı hızlandırır.

Günlük Kalori Miktarını Azaltın

Agresif bir dii}’ete girdiğinizde ve büyük yasaklarla günlük kalori alımını kestiğinizde, vücudunuz panikler ve açlık moduna girer. Bu da metaboliz­mayı yavaşlatır. Etkili bir diyet yapma­nın en iyi yolu, normalde tüketti­ğinizden 100 kalori kadar azaltmak.

Akşam yemeğinden sonra yiyeceğiniz bir miktar dondurmayla metabolizmanızı hızlandırabileceğinizi biliyor musunuz? Normalde bir kap dondur­ma yiyorsanız, bu defa 3 yemek kaşığı kadar daha az koyun kaba; bu da 100 kaloriye denk gelecektir. Süt ürünlerinden tüketmek, yağ hücrelerini yağları yakmak için uyaran kalsiyumdan almanızı sağlar.

Protein Tüketin

protein besinleri

Daha hızlı bir metabolizma istiyorsa­nız, proteini göz ardı etmeyin. Çünkü vücudunuz proteinleri sindirmek için karbonhidratları sindirmek için olandan iki kat daha fazla kalori yakar. Haftada iki kez balık içeren bir yemek olmak üzere beslenme planınıza daha fazla protein ekleyin. Vücutta yağ yakan enzimleri artıran omega 3 yağ asitlerini içeren somon türü balıkları daha fazla tercih edebilirsiniz.

3 Buzlu İçeceği İçin

Buzlu kahve, yeşil çay ve su. Kahve ve yeşil çay, kafein içerdiğinden, doğal m?etabolizma hızlandırıcı niteliğinde. içlerine buz kattığınızda bu özellikle­rini daha da artırırsınız. Buzlu içecek­ler vücudunuzu, kendisini ısıtma konusunda harekete geçireceğinden daha fazla enerji harcarsınız.

 

coffeemag
coffeemag

Kocatepe Mahallesi, Selanik Caddesi No: 39/17 06420 Çankaya / Ankara 0312 323 91 53 – 0538 406 31 40 www.coffeemag.com.tr

Henüz yorum yok

Cevap Bırakın

Mail adresiniz yayınlanmayacaktır

css.php