Loft’un Dayanılmaz Cazibesi

Günümüzün mimarisinde trend haline gelen Loft tipi daireler için hayatınızı kolaylaştıracak dekorasyon önerileri…

Özellikle büyük şehirlerde küçük dairelere sıkışıp kalmaktan sıkılan o günümüz insanının yeni gözdesi; özgür loft mekanlar… Mimari ve dekorasyon alanında 1960’lara dayanan bir geçmişi olan loft stili günümüzde modern mimarinin en iyi uygu­lamalarından birisidir.

Modern dekorasyon akımına uygun, klasik tarzda dekore edilmiş evlere aykırı bir anlayışla oluşan loft dekorasyon, daha rahat ve daha kuralsız bir yaşam alanı oluşturmaktadır. Loftlar sözlük anlamı olarak eski fabrikalar gibi endüstriyel binaların yaşam alanına çevrilmesidir. Genelde iki katlı ve yüksek tavanlı olan bu mimari tarz, endüstriyel dekorasyon modasına da uyum sağlamaktadır.

Yapının Doğal Haline Sadık Kalın

Loft stili, geniş ve ferah alanlar yaratması ile modern mimaride oldukça tercih edilen bir stil olmuştur. Loft tarzından bir dekorasyonun olmazsa olmaz ilk maddesi yüksek tavanlardır.

Loft tarzı bir deko­rasyonda; klasik mimarideki gibi odalara ayrılmış bir iç mekanın aksine, duvarların olmadığı bir yaşam alanı oluşturulmaktadır. Ayrıca büyük ve hacimli mobilyaların kullanılınası ve mobilya seçimi yaparken yaratmak istediğiniz tarza uygun bir mobilya seçimi de önemli adımlardan biri olacaktır. Loft stili dekorasyonda taş duvarlar veya yapının doğal haline sadık kalınarak yapılacak uygulamalar oldukça farklı ve çarpıcı bir etki yaratacaktır.

Endüstriyel Tarzda Aydınlatmalar

Loft tarzı bir dekorasyonda en önemli konulardan birisi de aydınlatmadır. Endüstriyel tarzda ay­dınlatmalar, metal kafesli ışıklar, büyük fenerler loft tarzı bir dekorasyona oldukça yakışan seçimler olacaktır. Loft tarzı ev dekorasyonunda kullanacağınız metaller, demirler, mermerler ve taşlar ile güçlendirebilirsiniz. Taş duvarlar, mermer süslemeeler, metal veya demirden yapılan dekorasyon objeleri oldukça farklı ve iddialı bir iç mekan yaratmanıza imkan sağlayacaktır.

En İyi Yardımcısı: Ahşap Doku

Loft stili bir ev dekorasyonunda genel olarak sade, modern ve minimalistik bir hava yaratılmaya çalışılır. Bu sebeple çok süslü ve abartılı objelerden kaçınılmalıdır.

Loft stilini otaya çıkaran en güzel görüntü; ahşap objelerin endüstriyel mimari ile oluşturacağı uyumdur. Bu se­beple ahşap kullanarak mekanın soğukluğunu kırmanız da mümkün olacaktır.

coffeemag
coffeemag

Kocatepe Mahallesi, Selanik Caddesi No: 39/17 06420 Çankaya / Ankara 0312 323 91 53 – 0538 406 31 40 www.coffeemag.com.tr

Henüz yorum yok

Cevap Bırakın

Mail adresiniz yayınlanmayacaktır

css.php