Farklı Ülkelerden Öne Çıkmış Kitap & Kahve Evleri

Kitap kurdu kahve severlerin en sevdiği yerlerden biri de kitap kahve evleri. Ülkemizde de yaygınlaşmaya başlayan bu konsept mekanlar, dünyanın pek çok ülkesinde bulunuyor.

Avrupa ve Amerika’da oldukça yaygın olarak bulunan kitap kahve evleri, sakince kahvesini yudumlarken keyif aldığı bir kitabı okumak isteyen müşterilerin de uğrak noktası. Kahve kültürüne yeni bir boyut katan bu mekanlarda tek başına kaliteli zaman geçirmek isteyenleri de kendisine çekiyor.

Kitap Kahve Evi Nedir?

Ülkemizde giderek yaygınlaşan kitap kahve evleri, kahve kültürünü de yeni bir boyuta taşıyor. Genellikle bir grup halinde gidilen kahve dükkanları yerine bireysel olarak tercih edilmesi de mümkün olan kitap kahve evleri, tek başına sakin bir gün geçirmek isteyenleri de ağırlıyor.

İçinde genellikle kapsamlı bir kütüphane yer alan kitap kahve evleri; isteyenlerin kendi kitabını getirebildikleri, isteyenlerin ise seçtikleri kitabı ya da dergiyi inceleyebilecekleri bir ortam yaratıyor. Güncel yayınların ve en sevilen kitapların yer aldığı bu kitaplıklardan dilediğinizi seçme imkanınız var, ancak mekandan ayrılırken kitabı satın almanız ya da kitaplığa geri bırakmanız isteniyor.

Dünyanın farklı bölgelerinde basıma giren dergi ve aylık diğer yayınları da inceleyebileceğiniz bu mekanlarda çoğunlukla moda, çeşitli hobiler ve ekonomi alanlarındaki dergilere yer veriliyor.

Hafif okumalar için ideal olan kitap kahve evleri, sessiz bir ortamda çalışmak isteyen profesyonellerin de sıkça tercih ettiği mekanlar arasında. Birçok ziyaretçinin kitap okuduğu ve bu nedenle diğer kahve dükkanlarından daha sessiz olan mekanlarda çalışmak için uygun masa olduğundan emin olmalısınız.

Farklı Ülkelerden Öne Çıkmış Kitap & Kahve Evleri

Özellikle Avrupa ve Amerika’da yaygın olan kitap kahve evleri, metropol olarak adlandırılan ve milyonlarca insan tarafından ziyaret edilen birçok şehirde bulunuyor. Siz de bir sonraki seyahatinizde deneyimleyebileceğiniz bir kitap kahve evi arayışındaysanız, dünyanın en iyi mekanlarını incelediğimiz bu yazı tam size göre.

Books Upstairs – Dublin

Şehrin merkezinde yer alan bağımsız bir kitap evi olan Books Upstairs, üst katında yer alan kafe ile ziyaretçilerini karşılıyor. İrlanda edebiyatı, tarih ve kültür üzerine eğitim almış olan personel sayesinde kitap seçimi yapmak oldukça kolay.

Çalışanlar her ziyaretçi ile özel olarak ilgileniyor ve sevecekleri bir kitap bulmalarına yardımcı oluyor. Oldukça eski bir yapının içinde yer alan dükkan, görsel olarak da bambaşka bir dünya sunuyor. Her ay birçok etkinliğe de ev sahipliği yapan Books Upstairs, Dublin’i ziyaret edenlerin mutlaka uğraması gereken bir adres.

Boekhandel Dominicanen – Maastricht

1294 yılında inşa edilen ve uzun yıllar boyunca kilise olarak kullanılan yapı 1796 yılında terk edilmiş. 2002 yılında yayınevi Selexyz tarafından tadilata alınan ve sonrasında mağaza olarak kullanılmaya başlanan eski kilisenin düzeni de oldukça ilginç.

Üç adet galeriyi kaplayan yaklaşık 75.000 adet basımın yanı sıra, mihraba yerleştirilmiş haç şeklinde masalar da kafeyi ziyaret edenleri karşılıyor. Yapının tavanında ise yeni keşfedilmiş freskleri incelemenizi şiddetle öneririz. Amsterdam’dan trenle 2 saat uzaklıkta yer alan Maastricht, görülmesi önerilen şehirler arasında.

Foyles Charing Cross Road – Londra

Şehrin merkezine oldukça yakın olan ve 4 farklı kattan oluşan mağaza, bir katını tamamen etkinliklere ayırmış durumda. Mimarisine büyük özen gösterilmiş olan binanın neresinde durursanız durun, tüm çevrenizi panoramik olarak görme imkanınız bulunuyor.

Leafi tarafından işletilen kafenin yanı sıra, çeşitli sanatçılara yaratıcı alanlar sunan bölümler de mevcut. Londra seyahatinizde British Museum geziniz sonrasında seçebileceğiniz mekanların başında geliyor.

Cafebrería El Péndulo – Mexico City

Mexico City’nin en iyi kitap kahve evi olan Cafebrería El Péndulo şehir merkezindeki konumu ile öne çıkıyor. Çok katlı bir yapının içinde konumlanan mağaza, alkolden ilham alan yazarlara adanmış durumda.

kitap kahve evi

En üst katta yer alan Piano Bar’ın yanı sıra ara katlarda da oturabileceğiniz birçok farklı alan yaratılmış. Piano Bar ise bir performans sahnesine sahip olması ile öne çıkıyor. Duvarlarında dünyaca ünlü yazarların fotoğrafları yer alan bölüm, mağazanın en ilgi çekici bölümlerinden biri.

Livraria Lello – Porto

Katedrale benzeyen bir bina içerisinde yer alan mekanın iç tasarımı ağzınızı açık bırakacak türden. 1906 yılında açılan kitapçı, şehri ziyaret eden turistlerin de en çok görmek istediği yerler arasında.

kitap kahve evi

Hogwarts benzeri bir iç tasarıma sahip olan mekanın üst katında yer alan kafede içeceğinizi alıp keyifli bir okuma gerçekleştirebilirsiniz. Limana yakın olması sayesinde manzaranın da keyfini sürebilir, nasıl olduğunu anlamadan saatlerinizi burada geçirebilirsiniz.

Barter Books – Alnwick

İngiltere’nin kuzeyinde bulunan bir şehir olan Alnwick’in ismini daha önce hiç duymamış olabilirsiniz. 10.000 kişinin altındaki popülasyonu ile küçük bir şehir sayılan Alnwick, dünyanın en ilginç kitap kahve evlerinden birine sahip.

Şehirde yer alan eski tren istasyonunda konumlanan Barter Books, klasik İngiliz anlayışından uzak tasarımı ile ziyaretçilerini ağırlıyor. Genel olarak ortaçağdan kalma yapılarla dolu olan şehrin en popüler mekanı da burası.

Duvarında yer alan devasa resim içerisinde 33 farklı yazarın gerçek boyutlu çizimini görmeniz mümkün. Aynı zamanda bölüm geçişlerinde dünyaca ünlü yazarların seçilmiş cümleleri yer alıyor.

Station Buffet adı altında hizmet veren kafeden içeceğinizi alabilir ve kendinizi ortaçağın büyülü havasına bırakabilirsiniz.

Türkiye’de Öne Çıkan Kitap & Kahve Evleri

Kitap kahve evi konseptini değerlendiren mekanlara Türkiye’de de rastlamak mümkün. Yurtdışındaki örneklere göre küçük olan bu mekanların yakın zamanda çoğalmasını umut ediyoruz.

Tasarım Bookshop & Cafe – İstanbul

İstanbul’un en işlek bölgelerinden biri olan Kadıköy’de yer alan Tasarım Bookshop & Cafe, ziyaretçilerine oldukça keyifli vakit geçirme imkanı sunuyor.

kitap kahve evi

Birkaç farklı bölümden oluşan ve sıcak yemeklerin de menüsünde yer aldığı mekanda nostaljik esintiler yaşamanız da mümkün. Dekorasyonunda eski televizyon ve radyoların da değerlendirildiği mekanı mutlaka ziyaret etmelisiniz.

Minoa – İstanbul

Açıldığı günden beri kitapseverlerin favori mekanlarından biri olan Minoa, Akaretler’de yer alıyor. Mahzene benzeyen iç tasarımı ve açık alan kullanımı ile saatlerinizi geçirebilirsiniz.

kitap kahve evi

Menüsünde alkollü içecekler de bulunan Minoa, sakin bir gün geçirmek için ideal tercih. Gece yarısına kadar açık olan mekanda kahvaltı, öğle ve akşam yemeklerinizi de yiyebilirsiniz. Arkadaşlarınızla keyifli zaman geçirmek için de tercih edebileceğiniz Minoa, çalışmak için de ideal bir ortam sağlıyor.

Enderun Kitap & Kahve Evi – Ankara

Hacettepe’de bulunan bu sıcacık ortam tam anlamıyla bir aile işletmesi. Ev yapımı atıştırmalıkları tadarken sevdiğiniz kitabı okuyabileceğiniz, sevdiklerinizle keyifli zaman geçirebileceğiniz mekan edebiyat tutkunlarının da uğrak noktası.

kitap kahve evi

Bir konağın içinde bulunan, raflarındaki kitapları incelerken hafif bir müzik dinleyebileceğiniz Enderun Kitap & Kahve Evi’ni her Ankaralı ziyaret etmeli.

Sokak Kitap & Kahve Evi – Mersin

Yenişehir Güvenevler’de yer alan Sokak Kitap & Kahve Evi, sadece bir kitap kahve evi olmanın çok daha ötesinde. Mersin’in kültür sanat odağı haline gelen mekanda birçok etkinlik düzenlenmekte.

Öğrencilerin ve kitapseverlerin en çok ziyaret ettiği yerlerden biri olan bu mekanı bir sonraki Mersin seyahatinize mutlaka eklemelisiniz.

Bahar Hidayetoğlu
Bahar Hidayetoğlu

Flatart - Dijital Pazarlama Uzmanı

İçerik Pazarlaması, Dijital İçerik Editörü

5 yorum
  1. Hacettepe’de okurken Edurana sık sık gıderdik kızlarla gerçekten samimi ve sıcak bir havası var, ders çalışmak için de uygun.

  2. kitap ve kahve evleri denilince hep akıma foyles gelırdı ama Livraria Lello daha başkaymıs fotografı bıle buyulecı cok gıtmek ısterdim

  3. Minoanın cacıgını cıkardılar boyle ortamlarda sessızlık adap saygı olur ama nerde ha dışarda calısmıssınız ha orda ınsanlar kafe gıbı kullanıyor ama orası bır yerdede kıtap okuma mekanı ama anlatamazsınız ıste ınsanlara.

  4. Ahşap figürlerin eski kitaplarla uyumuna bayılıyorum. O nedenle yazınızdaki tüm mekanlara bayıldım.

  5. Dünya üzerindeki kahve kitap mekanlarını inceleyice daha ne kadar yol katetmemiz gerektiği açık ve net anlıyoruz. Kaynak olarak çok eksiklerimiz var.

Cevap Bırakın

Mail adresiniz yayınlanmayacaktır

css.php