Kahve Yarışmalarında Kendinizi Sınayın

Kahve sektörüne baktığımızda coffee shop sayısı gitgide artıyor. Bununla birlikte barista kavramı da daha çok duyuluyor. Barista terimini kahve barının arkasında kahve yapan kişi olarak algılamamak lazım.

Teorik bilgi açısından çok dolu olmakla birlikte, teo­riyi uygulamaya dökebil­mek, oluşturduğu tekniği müşteriye çok iyi sunabil­mek önemlidir. Dinamik bir süreçtir ve bunun için sürekli araştırmak, dünya çapındaki baristaları takip etmek gereklidir.

Baristanın kendisini geliştirme amacıyla çabalamasının yanında uygulama yapmak için bulunduğu çalışma yerinde uygun bir ortanı gereklidir.

İşletmeci ve baristanın girişimi ile bütünlük elde edilir. Kullanışlı, doğru ekipman ve kaliteli çekirdek desteğini işletme sağladığı müddetçe barista yeteneğini gösterir ve kendini geliştirme imkanı bulur. Böylece sektör ileriye doğru adım atar.

Bilginizi Sınayın

Yeterli altyapı oluştuktan sonra SCA yarışmalarıyla kendimizi denememiz gerektiğini düşünüyorum. Her ne kadar bu tam anlamıyla baristanın yeteneğinin göstergesi olmasa da baristaya belli kriterler açısından kendisini değerlendirme şansı tanır. Kahvenin görünen bilgisinin ötesinde olduğunu, kullanılan tekniğin önemini fark eder. Kendi bilgisini sunabilme, alanında başarılı kişileri izleyerek kendini yönlendirme ve kaliteli kahve tadarak kalitesiz kahve ile arasındaki uçurumu görebilme fırsatı yakalar.

Tüm bu uğraşlar sonucunda ilerleyecekler. Sürekli aynı teknik ve kısıtlı bilgilerle yarışmaya katılan, en doğrusunu yaptığını düşünüp bir eleştiri kabul etmeyen baristaların ilerlemesi söz konusu değildir. Sorgulayarak, araştırarak, kendimizi yönlendirerek bir şeyler ekleyebiliriz.

Kendimizi Geliştirmeliyiz

Ülkemizi daha iyi temsil etmeliyiz. Ülkemizin buna ihtiyacı var. Dünya yarışmalarında çoğu ülkeler kendile­rini son derece geliştirmiş, hevesli bir şekilde yarışmaya katılıyorlar. Bizim de dünya yarışmalarını boş bırakmamamız lazım ve sadece katılmak için katılmamalıyız. Donanımlı gitmeliyiz. Bir başarı elde ettikten sonra diğer katılımcılara destek çıkıp o insanların da ülkemizi iyi temsil etmelerini sağlamalıyız. Yarışmaları kişisel başarıdan öte görerek gereken tüm desteği vermeliyiz.

coffeemag
coffeemag

Kocatepe Mahallesi, Selanik Caddesi No: 39/17 06420 Çankaya / Ankara 0312 323 91 53 – 0538 406 31 40 www.coffeemag.com.tr

Henüz yorum yok

Cevap Bırakın

Mail adresiniz yayınlanmayacaktır

css.php