Her Kahveseverin Literatüründe Olması Gereken Kahve Sözleri

Kahve kültürü, her geçen gün daha da gelişiyor. Ülkemizde özellikle son beş yıldır büyük ilerleme gösteren kahve hakkında yazılmış pek çok kitap ve makale bulmanız mümkün.

Daha önce kahve severlerin kitaplıklarında yer vermeleri gereken kitapları kaleme aldığımız ”Kütüphanenize Eklemek İsteyeceğiniz Kahve İle İlgili 10 Kitap” içeriğimizi inceleyebilirsiniz. Bu yazımızda ise bugüne kadar söylenmiş en anlamlı ve güzel kahve sözlerini inceleyeceğiz.

kahve sözleri

En Ünlü Kahve Sözleri

Modern tarih içerisinde kahve hakkında yazılan ve söylenen pek çok söz görmek mümkündür. Özellikle televizyon dizileri ve filmlerde kahve sözleri sıkça kullanılır. Ayrıca kahve üzerine yazılmış birçok eser de bulunur.

Kahve hakkında söylenen en ünlü cümlelerden biri, Amerika Birleşik Devletleri’nin kurucularından biri olan ve devletin üçüncü başkanı olarak hizmet eden Thomas Jefferson tarafından söylenmiştir. Kahve içmekten büyük haz alan Jefferson, ABD Başkanlık Konutu’nda ve kendisine ait olan Monticello malikanesinde ziyaretçilerine kahve ikram etmesiyle bilinir. Emeklilik döneminde Monticello’da her gün yarım kilo kahve tüketildiği düşünülmektedir. Jefferson 1824 yılında “Kahve, medeni dünyanın favori içeceğidir.” demiştir.

Amerika Birleşik Devletleri’nin bir diğer kurucusu Benjamin Franklin de kahve hakkında oldukça ünlü bir söz söylemiştir. Yalnızca bir siyasetçi olmanın çok daha ötesinde bir yaşam süren ve paratonerin mucidi olan Franklin, günümüzde 100 dolarlık banknotların üzerindeki portresi ile de anılmaktadır. Franklin’in notları arasında şu cümlenin olduğu görülmüştür; “Masanın çeşitli lüksleri arasında kahve en değerli olanı olarak değerlendirilebilir. Sarhoş etmeden neşeyi arttırır; barındırdığı keyifli aromaların akışı asla üzüntü, yorgunluk ve rehavetle sonlanmaz.”

Eserleri hala pek çok kişi tarafından sevilerek okunan Fransız yazar Albert Camus, varoluşçuluk akımı ile ilgilenmiş olan yazardır. Birçok eserinde hayatı ve yaşamı sorgulayan yazar; hayatın bir anlamı olmadığını ancak yine de melankoli ile yaşanamayacağını savunuyordu. İntihar etmemenin bir başarı olduğunu söyleyen yazarın en ünlü cümlelerinden biri de “İntihar mi etsem, yoksa bir fincan kahve mi içsem?”.

honore de balsac

Klasikleşen eserleri ile tanınan ünlü Fransız yazar Honore De Balzac, en ünlü kahve sözlerinden birini söylemiştir. Ünlü yazarın “Midenize kahve girdiği anda genel bir telaş başlar. Fikirler hareket eder, benzetmeler oluşur ve kağıt tamamen dolar. Kahve yardımcınızdır ve yazmak bir mücadele olmaktan çıkar.” demiştir.

Ünlü Yönetmen David Lynch de Kahve Tutkunu

Dört kez Oskar’a aday gösterilen Amerikalı ünlü yönetmen David Lynch de kahve tutkunları arasındadır. Mulholland Çıkmazı, İkiz Tepeler, Fil Adam ve Mavi Kadife yapımlarıyla tanıdığımız yönetmen “Kötü kahve bile hiç kahve olmamasından iyidir.” demiştir.

Rüzgar Gibi Geçti filmi ile hafızalara kazınan ve 1999 yılında Amerikan Film Enstitüsü tarafından Tüm Zamanların En Büyük Aktörleri arasında 7.sırada gösterilen Clark Gable, “Kahvemi içmeden asla gülmem.” diyerek kahve sevgisini göstermiştir.

Amerikalı ünlü şair ve yazar Oliver Wendell Holmes da kahveye olan sevgisini eserlerine aktarmıştır. Aynı zamanda Harvard Üniversitesi’nde eğitim veren bir doktor da olan Holmes, “Sabah içilen bir fincan kahvenin sağladığı neşeyi, akşamüstü ya da akşam içilen çayın keyifli etkisinin yeniden yaratması beklenemez.” demiştir.

david letterman, kahve sözleri

Amerikan talk show anlayışını yeniden tanımlayan ve ülkenin sayılı sunucularından biri olan David Letterman da tam anlamıyla bir kahve sever. 1980 yılında gündüz kuşağında televizyon kariyerine başlayan Letterman, 1982 yılında gece kuşağına geçerek Late Night with David Letterman programının sunucusu olmuştur. 2015 yılına kadar gece kuşağının kralı olan Letterman “Oldukça fazla kahve. Ama kahve sayesinde olmasaydı, tanımlanabilir bir kişiliğim olmazdı.” demiştir.

Müzik tarihinin en önemli isimlerinden biri olan Johann Sebastian Bach da kahve sevgisiyle tanınan sanatçılar arasındadır. Klasik müziği sonsuza kadar değiştiren Bach, “Sabah kahvem olmadan, kurumuş bir parça keçi eti gibiyim.” demiştir.

En ünlü İslam alimlerinden biri olan Şeyh Abdülkadir Geylani, 1587 yılında kaleme aldığı Kahveye Övgü isimli eserinde “Kahve sıradan insanın altınıdır; kişiye altın gibi bir lüks ve asillik hissi verir.” cümlesine yer vermiştir.

Televizyon ve Sinemada Kahve Sözleri

Kahvenin günlük yaşamdaki yeri büyüdükçe, popüler kültürün yönlendirdiği televizyon ve sinema yapımlarında da elde ettiği yer artıyor. Özellikle sit-com ve komedi kategorisindeki pek çok yapımda kahve üzerine sohbetler görmek mümkün.

casablanca

1942 yapımı Kazablanka filminde Ingrid Bergman tarafından canlandırılan Ilsa Lund karakterinin “Kahve için teşekkürler, mösyö. Kazablanka’dan ayrıldığımda bunu özleyeceğim.” repliği, filmlerde geçen kahve sözleri arasında en ünlü olanlardan biridir.

Robin Williams’ın en etkili performanslarından birine sahnelik eden Günaydın Vietnam filminde de kahve ile ilgili oldukça ilginç bir replik yer alır. Williams’ın canlandırdığı radyocu Adrian Cronauer bir konuşmasında şu sözleri söyler; “Hey ne olursa olsun bunu seviyorum, çünkü güçlü bir fincan cappucinodan daha iyi ayaklanmanı sağlıyor.”

Kevin Spacey’in Unutulmaz Kahve Sözü

olağan şüpheliler, kahve sözleri

Olağan Şüpheliler de zaman içerisinde kült haline gelen filmlerden biri. Kevin Spacey tarafından canlandırılan Verbal, “Guetamala’da çekirdek topladığım zamanlarda taze kahve yapardık, demek istediğim direkt olarak ağaçtan. Güzeldi. Bu iğrenç. Ama, hey, şu an bir polis merkezindeyim.” repliğini söyler.

Romantik film kategorisinde bir klasik haline dönüşen Mesajınız Var filminde Tom Hanks tarafından canlandırılan Joe Fox, Starbucks üzerinden hayatı sorgular; “Starbucks gibi yerlerin temel amacı, karar alma yeteneği olmayan insanların sadece bir fincan kahve alabilmek için altı karar birden almasını sağlamak. Küçük, büyük, sütlü, sütsüz, decaf, az yağlı, yağsız. Böylece ne yaptığını ve kim olduğunu bilmeyen insanlar; sadece 2,95 $ karşılığında yalnız kahve almakla kalmaz, tamamen belirleyici bir kendini tanımlama da elde eder: Orta. Decaf. Cappuccino.”

gilmore girls lorelai, kahve sözleri

Amerikan kültüründe kendine özel bir yer edinmiş olan Gilmore Girls dizisinde, ana karakterlerden biri olan Luke’a ait kahve dükkanı oldukça ön planda tutulmuştu. Dizi, kahve hakkında pek çok söze de ev sahipliği yaptı. Lorelai tarafından söylenen “Kahve içmeyi bırakırsam; ayakta durmayı ve yürümeyi ve kelimeleri cümle içine koymayı da bırakırım.” repliği, kahve severlerin en sevdiği cümlelerden biri haline dönüştü.

1954 yapımı olan ve zaman içerisinde bir klasik haline dönüşen Johnny Guitar filminde Sterling Hayden’ın hayat verdiği Johnny, “Gerçek bir adamın bu dünyada ihtiyaç duyduğu iki şey var; bir fincan kahve ve iyi bir sigara.” demektedir.

2003 yılında yayınlanan ve toplamda üç bölümden oluşan  Coffee and Cigarettes, ünlü isimlerin kahve ve sigara üzerine sohbetlerini içeriyor. Iggy Pop tarafından söylenen “Sigara ve kahve, dostum, bu bir kombinasyon.” cümlesi, tüm yapımın en ünlü repliği haline gelmiş durumda.

Bahar Hidayetoğlu
Bahar Hidayetoğlu

Flatart - Dijital Pazarlama Uzmanı

İçerik Pazarlaması, Dijital İçerik Editörü

5 yorum
  1. Ya bu online derginize ve blog yazılarınızı o kadar tutkuyla okuyorum ki hem eğlenceli hem bilgilendirici hem de sürükleyici tıp ki bu yazınızda olduğu gibi. Ellerinize sağlık 🙂

  2. “Kahve içmeyi bırakırsam; ayakta durmayı ve yürümeyi ve kelimeleri cümle içine koymayı da bırakırım.” kahveye olan bağlılığın en net göstergesi. Bravo hakikaten başarılı söz 👍

  3. Johann Sebastian Bach adlı sanatçının söylediğine bayıldm. Çok içten ve açık 😀

  4. Her sözün altında aslında sadece bir kahve içme zevki yatmıyor. Sanat, kültür, yaşam felsefesi de gizleniyor. Her biri büyüleyici gerçekten.

Cevap Bırakın

Mail adresiniz yayınlanmayacaktır

css.php