Çok Seviyoruz Ama Bunu Da Bilmek Lazım: Kahve Lekesi Nasıl Çıkar?

Dünyanın en sevilen ikinci içeceği olma özelliğine de sahip olan kahve, güne başlarken ya da enerjimizin düştüğünü hissettiğimiz zaman yardıma koşuyor. Ancak kahve içerken ekstra dikkatli olmamızı gerektiren bir gerçek var: oldukça zor çıkan kahve lekesi.

En sevdiğiniz fincanın dibindeki kararmalardan veya koltuğunuzdaki lekelerden kurtulmak istediğinizde uyguladığınız işlemler saatler alabilir ve sonuç vermeyebilir. Kahve lekesi nasıl çıkar sorusunun tek bir cevabı olmadığını, bunun yerine lekelenen yere göre uygulayabileceğiniz çözümler olduğunu hatırlatalım.

Kahve Neden Leke Yapar?

Kumaş bir yüzeye dökülen tüm renkli sıvılar gibi, kahve de lekelere sebep olur. Çekirdek türüne göre açık kahverengi ile koyu kahverengi arasında değişen renklerine sahip olan kahve, özellikle açık renkteki kumaş yüzeylerde zorlu lekeler yaratabiliyor.

dökülmüş kahve, kahve lekesi nasıl çıkar

Kahve lekesi kumaş, seramik ve ahşap gibi farklı materyallerde oluşabilir. Özellikle kalın kumaşlardan ve koltuk gibi gergin yüzeylerden çıkartırken dikkatli olunması gereken kahve lekeleri, dış kısımlarda daha koyu ve leke ortasında daha açık renkli olur.

Lekenin bulunduğu yüzeyde kullanılan materyal, lekenin büyüklüğü ve müdahale süresi gibi etkenler kahve lekesinin nasıl çıkartılacağını ve kullanılabilecek yöntemleri etkiler.

Dişteki Kahve Lekesi Nasıl Çıkar?

Kahve severlerin ve yoğun şekilde kafein tüketen herkesin en çok sorduğu sorulardan biri, diş yüzeyindeki kahve lekelerinin nasıl çıkacağıdır. Öncelikle ağız sağlığınızı korumak için her gün dişlerinizi fırçalamanız gerektiğini hatırlatalım.

Düzenli şekilde dişlerinizi fırçalamak, diş yüzeyinde biriken tortu ve kalıntılardan kurtulmanıza yardımcı olur. Bu sayede tükettiğiniz içeceklerdeki kafein, dişinize kısa süre etki edecek ve leke oluşumunu engellemiş olacaksınız.

dişte kahve lekesi, kahve lekesi nasıl çıkar

Leke oluştuktan sonra uygulayabileceğiniz yöntemlerden biri ise, dişlerinizi günde bir kez karbonat ile fırçalamaktır. Bu uygulamayı gün aşırı şekilde iki hafta sürdürdüğünüzde lekelerin yok olduğunu ve dişlerinizin beyazladığını görebilirsiniz.

Dişlerinizi karbonatla fırçalarken, fırçalama süresinin iki dakikanın altında olduğundan emin olmalısınız. Karbonat tanecikli bir yapıda olduğundan daha uzun süren uygulamalar, diş yapısına zarar verebilir.

Dilerseniz yarım tatlı kaşığı kadar karbonata birkaç damla limon ekleyerek de kendi macununuzu oluşturabilirsiniz. Lekeli bölgelerin üzerine doğrudan uygulayacağınız macunu 30 saniye kadar bekletin ve sonrasında diş fırçası ile dişlerinizi fırçalayın. Ağzınızı bol suyla çalkalayın ve bu işlemi gün aşırı şekilde tekrarlayın. Bir haftanın sonunda lekelerin yok olduğunu görebilirsiniz.

Kumaş Yüzeylerdeki Yeni Kahve Lekesi Nasıl Çıkar?

Kahve lekesinin ne zaman oluştuğu, lekeyi çıkartmak için uygulayacağınız yöntemi değiştirebilir. Leke kuruduktan sonra çıkartılması çok daha zorlu olacaktır, bu nedenle kahve lekelerine hemen müdahale etmenizi önemle hatırlatalım.

Üzerinizdeki bluza damlayan kahve, kuruduktan sonra arkasında iz bırakacak bir lekeye dönüşebilir. Kahvenin aktığını gördüğünüz anda hemen lekelenen kısmı soğuk su ile durulamanız, izlerden kurtulmanıza yardımcı olur. Lekenin üzerine dökeceğiniz suyun, kıyafetinizin başka bir yerine temas etmediğinden emin olmalısınız.

10 dakika kadar soğuk suda tuttuğunuz lekeden tamamen kurtulamadıysanız, ikinci seçenek olarak birkaç damla sıvı deterjan ve soğuk su ile lekeyi ovalayabilirsiniz. 5 dakika kadar lekenin üzerinde beklettiğiniz deterjanı soğuk su ile durulayabilirsiniz.

Kumaşın cinsine göre lekeden kurtulmak için sirke de kullanabilirsiniz. Kullanacağınız sirkenin kumaşa zarar vermeyeceğinden emin olduktan sonra, lekenin üzerine birkaç damla şeklinde uygulayın ve bekleyin. 3 dakika bekledikten sonra sirkeyi soğuk su ile durulayın.

Kahve lekesi çıkartırken kullanacağınız sirkenin renksiz olması da çok önemli. Bunun için kimyasal temizlik ürünlerinin doğal alternatifi olan beyaz sirkeden yararlanabilirsiniz.

Halı gibi daha kalın kumaşlı yüzeylerde ise, lekenin üzerine birkaç damla bira dökmeyi denemelisiniz. Lekenin üzerine döktüğünüz birayı, bir kumaş bez yardımı ile iyice yedirin. Üst üste birkaç sefer uygulayacağınız bu işlem, kahve lekesinden tamamen kurtulmanıza yardımcı olacak.

Kumaş Yüzeydeki Beklemiş Kahve Lekesi Nasıl Çıkar?

Kumaş yüzeylerdeki beklemiş kahve lekelerini çıkartmak, yeni lekelere kıyasla daha zorlayıcı olabilir. Kuruyan leke, kumaşın derinliklerine işler ve işlemleri birkaç kez tekrarlamanız gerekebilir.

Beklemiş kahve lekeleri ile uğraşırken doğal bir temizleyici olan limonu kullanabilirsiniz. Ancak limonun asidik olması nedeni ile, öncelikle kumaşa zarar vermeyeceğinden emin olmalısınız. Bir kulak çubuğunu limon suyuna batırarak gözükmeyen bir alanda kumaşa uygulayın ve birkaç dakika bekleyin. Su ile duruladıktan sonra kumaşta herhangi bir renk değişikliği ya da yıpranma oluşmadıysa, limonu leke üzerine uygulayabilirsiniz.

Leke şekerli bir kahve sebebi ile oluştuysa, öncelikle su ile lekeli bölgeyi ıslatın. Sade kahveden oluşan lekelerde bu adımı atlayabilirsiniz.

Bir kumaş bezi ya da bulaşık süngerini limon suyuna batırarak lekeli bölgeyi yuvarlak hareketlerle ovalayın. Kumaşı yıpratmamak için fazla bastırmadığınızdan emin olun. Birkaç dakika bekledikten sonra ılık su ile durulayın ve leke tamamen çıkmadıysa işlemi tekrarlayın.

Beklemiş kahve lekelerinden kurtulmak için uygulayabileceğiniz bir diğer yöntem ise, renksiz ispirto. Genellikle boya yaparken kullanılan fırçaların temizliğinde kullanılan bu ürünü kırtasiyelerde ve hobi mağazalarında bulabilirsiniz. Limon uygulamasında olduğu gibi öncelikle kumaşın gözükmeyen bir kısmında denemenizi, sonrasında ise bir bez ya da sünger yardımı ile yuvarlak hareketlerle lekeye uygulamanızı öneririz.

Fincan ve Sürahilerdeki Kahve Lekesi Nasıl Çıkar?

Kahve lekelerinin en yoğun görüldüğü yüzeyler, içerisinde kahve bekletilen fincan ve sürahilerdir. Seramik ve cam yüzeylerde kahverengi halka şeklinde lekelenmeler, doğru yöntemler ile kolayca çıkartılabilir.

Lekelenmenin oluşmasını engellemek için, içerisine kahve koyduğunuz fincan ve sürahilerin kullanımından sonra birkaç damla sirke uygulayabilirsiniz. Özellikle yıkama için bekleteceğiniz kaplarda uygulayabileceğiniz bu yöntem, leke oluşumunun önüne geçecek. Fincan ve sürahinin içerisine ılık su doldurarak birkaç damla sirke eklemeniz yeterli olacak.

Fincan ve sürahilerin dibinde oluşan eski lekeleri öncelikle birkaç damla sirke yardımı ile ovalamayı denemelisiniz. Çoğu lekeden sirke yardımı ile kurtulabilirsiniz. Ancak ısrarcı lekeler için karbonat uygulamasını da deneyebilirsiniz.

Lekenin üzerine yarım çay kaşığı kadar karbonat dökün ve üzerine birkaç damla su ekleyin. Su ile karışan karbonatın bir macun kıvamına geldiğinden emin olduğunuzda, bulaşık süngeri yardımı ile tüm yüzeye uygulayın ve birkaç dakika bekletin. Sonrasında ılık su ile durulayın.

Çizilmelerin önüne geçebilmek için karbonat uygulamasını fazla bastırmadan, hafif hareketlerle gerçekleştirin.

Diğer Yüzeylerdeki Kahve Lekeleri Nasıl Çıkar?

Kahve yapımında kullanılan paslanmaz çelik ve ahşap malzemelerde de kahve lekeleri oluşabilir. Bu lekelerden korunmanın en kolay yöntemi, malzemeleri sürekli olarak ılık su ile durulamaktır. İşlemler arasında uygulanacak durulama sayesinde lekeleri oluşmadan engelleyebilirsiniz.

çelikte kahve lekesi, kahve lekesi nasıl çıkar

Beklemiş kahve lekesinden kurtulmak için ise çelik yüzeylerde bulaşık deterjanı ve kaynar sudan faydalanabilirsiniz. Bir litre kaynar suya ekleyeceğiniz iki yemek kaşığı bulaşık deterjanı sayesinde kendi solüsyonunuzu oluşturabilirsiniz. Paslanmaz çelik malzemelerinizi bu suyun içerisine koyun ve 30 dakika kadar bekleyin. Bir bulaşık süngeri yardımı ile malzemelerinizi iyice ovalayın ve ılık su ile durulayın.

Ahşap yüzeylerde ise yapılması gereken uygulama, birkaç parça kağıt havluyu ıslatarak öncelikle yüzeysel bir temizlik yapmaktır. Daha sonrasında lekenin üzerine bir yemek kaşığı beyaz sirke dökün ve bir dakika kadar bekleyin. Nemli kağıt havlu yardımı ile sirkeyi ve kahve lekesini silin.

Bahar Hidayetoğlu
Bahar Hidayetoğlu

Flatart - Dijital Pazarlama Uzmanı

İçerik Pazarlaması, Dijital İçerik Editörü

7 yorum
  1. Eğer iyi bir bebek markasının ıslak mendili varsa evinizde onu da leke çıkarıcı olarak kullanmayı deneyin. Lekenin büyük bir kısmını yok ediyor. Ama dediğim gibi öyle ne olduğu belirsiz markaların değil. Çünkü ıslak mendil deyince belki bir tepki oluşturabilir. O açıdan altını çizmek isterim.

  2. Limon gerçekten çıkarmaktan ziyade daha çok deforme yapıyor. Geçenlerde her derde deva düşüncesi ile kot pantolonumda denedim. Leke yıkmadığı gibi pantolon beyazladı :/

  3. Benim küçük haylaz yüzünden artık bu leke çıkarma işlerinde uzman oldum. O yüzden ben de ufak bir öneride bulunmak isterim. Lekenin özellikle kahve lekesinin yayılmasını engellemek için önce deterjan temas ettirmeyin. Deterjan lekeyi ilk etapta çıkarmadan ziyade dağıtıyor. Ben bu hataya defalarca düştüm. Siz düşmeyin. Küçük bir bez yardımı ile emdirin. Sonra deterjan uygulayın.

  4. Bardaklardaki lekeler çıkmazda diş macunu da deneyebilirsiniz. Şahsen deneni ve test edildi. İşe yarıyor arkadaşlar…

Cevap Bırakın

Mail adresiniz yayınlanmayacaktır

css.php