Kahve Krallığı “Kolombiya”

Dünyada büyüyen kahve pazarlarından biri de Kolombiya… Buraya adım atmışken, nefis kahve kokularını takip etmeyi unutmayın. Özellikle “Eje Cafetero” bölgesi, yeşillikler içerisinde size harika aromalı kahveler sunar. Hatta burada kahve tarımı çiftçileri ile tanışabilir ve kahvenin inceliklerini öğrenebilirsiniz.

Kolombiya ile ilgili duyduğunuz o eski şeyleri unutun. Kolombiya artık güvenli, ulaşılabilir ve tamamen heyecan verici bir yer.

Bir yolculukta, tatilde, macerada ne arıyorsanız, onu burada bulabilirsiniz. Batısında Panama, doğusunda Venezuela, güneyinde Peru ve Ekvador, güneydoğusunda ise Brezilya’nın yer aldığı bir Güney Amerika ülkesi Kolombiya.

UNESCO Dünya Mirası listesinde Kolombiya’ya ait 7 yer bulunuyor. Kolombiya’ya gidilecek en uygun dönem aralık ve mart arası dönem ile temmuz ve ağustos ayları arasında kalan zaman dilimidir. İster Amazon’un nehirlerinde kürek çekmek isteyin, ister Karayipler’in mercanlarla süslenmiş derinliklerine dalın ya da hiç ıslanmak istemiyorsanız at sırtında Kolombiya’nın tarihi mezarlıklarını keşfe çıkın. Bu ülke sıcak kanlı, yardımsever ve turistleri çok seven bir yer.

Kolombiya’nın yerlileri de yıllarca sivil anlaşmazlıklar yüzünden şehirlere hapsolduktan sonra artık güzel ülkelerinin tadını çıkarabiliyor. llkenin turistik açıdan en dikkat çekici yanları muhteşem doğası, katedralleri, salsaya meraklı olanlar için sayısız salsa kulüpleriyle Cali, yeşile boyanan parkları, mimarisiyle göz kamaştıran müzeleri, plajları, dalış noktaları, yürüyüş parkurları, modern yapıları olan plazalar, binalar, kafeler ve Güney Amerika’nın en lüks kumarhaneleri ile gece kulüpleridir. Amazon Ormanı, bir kerede keşfedilebilecek, ya da gezilebilecek bir yer değil. Ayrıca ormanın yapısı gereği gezinti yapmaya çok elverişli bir doğal yapı değil. Ancak Brezilya ve Peru sınırları boyunca 800 kilometrelik bir alanda yer alan Rio Yavari, Amazon Ekosistemi’ni deneyimleyebileceğiniz bir yer.

KAHVE KRALLIĞI

Kahve severlerin bu ülkeyi tutku derecesinde merak etmesinin sebebi, hepimizin bildiği ve merak ettiği ünlü Kolombiya Kahvesi’nin gizemi. İşte size fırsat! Kahve tutkunu gezginler, ciplerle çıkılacak bu kahve tadımı yolculuğuna bayılacaklar. “Zona Cafetera’s”  ülkenin kahve yetiştirme ve üretim merkezi. Burada, kahvenin bitki olarak toplanışından, bize gelene kadar geçirdiği tüm aşamaları gözlemleme imkanı bulacaksınız.

Kolombiya kahvesi, Brezilya kahvesinin tadından biraz farklı. Brezilya kahvesinin tadı sert ve kaba iken, Kolombiya kahvesinin tadı ise nispeten yumuşak. Buna bir de Kolombiya kahvesinin mis gibi kokusu da eklenince, kahve düşkünleri bu lezzete adeta teslim oluyorlar.

Standart Kolombiya kahvesi ıslak işlenmiş kahvedir ki, bu kahve küçük kaplara konarak, öğütülür ve Kolombiya kahve Federasyonu tarafından ihraç edilir. Bu kahve pazar adına ya da bölgesine göre değil, kalite derecesine göre satılır. And Dağlarının binlerce metre yüksekliğinde özenle yetiştirilen Kolombiya kahve çekirdekleri yumuşak bir içim  ve fındık keyfi sunar.

Kahve yetiştirmek için mükemmel doğal ortam sağlayan aşırı engebeli arazi yapısı aynı zamanda mahsulün işleme ve nakliye zorluklarını oluşturmaktadır. Günümüzde bile kahve mahsulü katır ya da arazi araçları ile taşınmaktadır. Bu zorlukların karşılığı ise kaliteli, iyi dengelenmiş asiditeye sahip, yumuşak kahvelerdir. Kolombiya kahvelerinin en kaliteli derecesi olan “Colombian Supremo” narin, aromatik ve tatlı olarak bilinir. “Excelso Grade” derecesinden ise, daha yumuşak tat ve biraz daha yüksek asidite beklenmektedir.

KOLOMBİYA KAHVELERİ

Bogota

Kolombiya’nın başkentini çevreleyen bölgelerdeki kahvedir. Bukaramanga Bulunduğu bölgedeki kasabanın ismiyle bilinir ve yumuşak kahve tohumundan üretilir. Sumatran kahvesi ile hemen hemen aynı özelliklere sahip olup, ağır gövde, düşük asitliği ve zengin tat tonları vardır.

Cucuta

Kolombiya’nın kuzey doğusunda yetişen bir kahve olmasına rağmen genellikle Marakaibo ve Venezuela’ya gemiyle gönderilir.

Supremo

Kolombiya’nın en kaliteli kahvesidir.

Extra

Kolombiya’nın ikinci en iyi kahvesidir.

Exelso

Kolombiya kahvesinin en iyi supremo ile ikincil iyi ekstra kahvenin birleşiminden oluşan bir derecesidir. Narino Güney Kolombiya’daki bir bölgede özel olarak üretilen kahvedir.

KOLOMBİYA  MUTFAĞI

llke mutfağında ağırlıklı olarak patates, yufka ve et görebilirsiniz. Deniz  mahsüllerini bolca görebilirsiniz. yemeklerde tatlandırıcı olarak pirin ve Hindistan cevizi bolca kullanılır. Rom ve bira sık tüketilir. Arjantin ve Şili şaraplarını da ülkede görebilirsiniz. her yemeğin yanında arepsa verilir. Bu bir çeşit mısır ekmeğidir. Bolca çorba tüketebilirsiniz.

Ajiaco çorbası en meşhur çorbadır. Mendellin bölgesinde bandeja paisa, avakado, pirinç, bir muz çeşidi, kırmızı bezelye, et görebilirsiniz. Aquapenalada adında meşhur bir içecek vardır. Ayrıca Canzelazo da meşhurdur.

GEZİLECEK YERLER

Kolombiya’da mutlaka görülmesi gereken yerlerden biri ilginç tasarımlarıyla Altın Müzesi. Başka bir örneği bulunmayan Başkent Bogota’daki müzede, Latin ve Kuzey Amerika kültürüne ait birçok unsura rastlayabilirsiniz. Bogota ve Medelin’den sonra üçüncü büyük kent olan cali’de ise bişrçok kahve dükkanına denk gelebilirsiniz.

Şehir merkezinde Rio Gali Nehri ile çevrili  olan Cam Meydanı’na vardığınızda tarihi binalar ve yükselen palmiyeler arasındaki güzel manzara sizi karşılıyor. Santa Domingo Meydanı çevresinde dolaşırken bu bölgenin depremden etkilenmesine rağmen yine de kentin tarihini yansıttığını göreceksiniz. Kolombiya dini merkezlerden biri olduğu için birbirinden farklı büyük katedral ve kiliseler bulunmaktadır.  Kolombiya’nın en büyük kütüphanesi Biblioteca Luis Angel burada yer alır. Sömürge döneminden kalma bir konakta Kolombiya öncesi kültürlere ait objelerin sergilendiği Arkeoloji müzesi de görülmesi gereken yerler arasındadır. Güney Amerika’nın salsa müziği eşliğinde farklı bir yurt dışı turu düşünüyorsanız Kolombiya bunların içinde en ilgi çekenidir.

CARTAGENA

Cartagena, Kolombiya’nın önde gelen tatil merkezlerinden biri; büyük bir lagünün etrafında kurulmuş olan şehir, geniş plajlara sahip. Cartagena’nın İspanyollar tarafından oluşturulmuş ve çevresi duvarlarla çevrili tarihi şehir merkezi, UNESCO tarafından ‘Dünya Kültür Mirası’ listesine alınmış. Venezüela sınırına yakın, Karayip Denizi’ne kıyısı olan yaklaşık 1 milyon nüfuslu Cartagena, Ekvator çizgisine fazla uzak olmadığından yıl boyunca sıcak iklime sahip.

BOGOTA

Belki de dünyanın en hızlı büyüyen metropollerinden biri olan Bogota, 2 bin 700 metre yükseklikteki bir platoya kurulmuş.  Ekvator’a yakınlığına rağmen, yıl boyunca bahar mevsimini yaşayan şehrin lakabı da bu yüzden ‘Sonsuz Bahar llkesi’ olmuş. Güney Amerika’nın dördüncü büyük şehri olan Bogota’da turizm ve yaşam özellikle merkezde toplanmış. Zengin ve fakir yerleşim bölgelerinin şaşırtıcı zıtlığını barındıran ve her şeyin uçlarda yaşandığı bu şehri en iyi şekilde gezmek için, yanınıza konunun uzmanı bir rehber almanız gerekebilir. Bogota’daki La Candelaria, yürüyerek gezilebilen tarihi bir bölge. Burada, kolonyal zamandan kalma bina ve sokakları görebilir,Botero Müzesi’ni ziyaret edebilirsiniz.

KÜLTÜR VE EĞLENCE

Kolombiya’da kültür ve eğlence şehir merkezinde çok olmasa da diğer 3 büyük şehirlerinde kendini gösteriyor. Medellin şehri adrenalin tutkunları için, hareketli pazarları,barok kilise yanındaki sokak dilencileri ve güzel kızlarla dolu bir yaşam vardır. Barranquilla ise paskalya öncesi karnavallarıyla ünlüdür. Şarkıcı Shakira’nın doğduğu ve Nobel Ödüllü yazar Gabriel Garcia Marquez’in yıllarının geçtiği bölgedir.

Popayan ise Semana Santa kutlamalarıyla ünlüdür.Burada sömürge dönemi sanat koleksiyonlarını görebilirsiniz. Sıcak su kaynakları, termal göller ve şelaleler de burayı cennete çeviren  diğer faktörlerdir.

ALIŞVERİŞ

Kolombiya’nın alışveriş için iyi seçenekleri arasında antikalar, deri ürünleri ve sanat eserleri yer almaktadır. Burası zümrüt ve taşlarının birinci sınıf olması ile ünlüdür. Başkent Bogota büyük alışveriş merkezlerine sahiptir ve size birçok alternatif sunar.

coffeemag
coffeemag

Kocatepe Mahallesi, Selanik Caddesi No: 39/17 06420 Çankaya / Ankara 0312 323 91 53 – 0538 406 31 40 www.coffeemag.com.tr

Henüz yorum yok

Cevap Bırakın

Mail adresiniz yayınlanmayacaktır

css.php