Herkesin Merak Ettiği Soru: Kahve Kaç Kalori?

Kalori alımına ve kilosuna dikkat etmek isteyen tüketicilerin yıllardır aklını kurcalayan sorulardan biri de kahvenin kalori değeri. Farklı içeriklerle hazırlanan içeceklerin kalori değerlerinin değişkenlik göstermesi sebebi ile bu sorunun tek bir cevabı bulunmuyor. Kahve kaç kalori sorusunun cevabını ise neyse ki biliyoruz!

Kahvenin sütlü yada sade olarak hazırlanması, krema ve şurup kullanımı gibi pek çok farklı konu kalori miktarını değiştirebiliyor. Aynı zamanda farklı kahve türleri de kalori bakımından farklılaşabiliyor.

Peki Kahve Kaç Kalori?

kahve kac kalori

Kahve kaç kalori sorusu, beraberinde verilmesi gereken pek çok bilgiye ihtiyaç duyuyor.

Kullanılan kahvenin türü, krema ve şurup kullanımı gibi birçok özellik bir bardak kahvenin kalori miktarında büyük değişimler yaratabiliyor.

Kahve severler arasındaki yaygın inanış, kahvenin oldukça düşük kalorili bir içecek olduğu. Ancak bu inanış, hazırladığınız bir bardak kahve baz alındığında doğru veya yanlış olabilir.

Kahvenize kattığınız sütün türü, kalori miktarını ciddi oranda arttırabilir. Aynı şekilde krema kullanımı da kalori miktarında artışa sebep olabilir.

Kahveye katılan yan ürünleri ve tatlandırıcıları baz aldığımızda;

Bir çay kaşığı şeker: 16 kalori

İki yemek kaşığı ya da 30 mililitre krema: 101 kalori

İki yemek kaşığı ya da 30 mililitre yağsız süt: 10 kalori

artış yaratıyor.

Dışarıda tüketeceğiniz kahvenin kalorisini öğrenmek ise sandığınızdan çok daha kolay olabilir. Pek çok kahve dükkanı, kalori tablosunu müşterilerin kolay görebileceği yerlerde bulunduruyor. Eğer mağaza içerisinde tabloyu göremediyseniz ise baristadan yardım isteyebilirsiniz.

Hazır Kahve Kaç Kalori?

Nescafe ve Jacobs gibi markaların satışa sunduğu hazır kahveler, hızlı ve lezzetli bir içim sağlıyor. Yaygın kullanımda bir çay kaşığı olarak kullanılan hazır kahvenin bir bardağında yaklaşık olarak 4 kalori bulunuyor.

Kalori bakımından oldukça düşük değere sahip hazır kahveler, şeker ve süt kullanılması ile yüksek kalorili içeceklere dönüşebiliyor. Bu nedenle kilonuzu korumak için yağsız süt kullanmak ve mümkünse şeker katmamak önemli.

kahve kaç kalori, kahve kalorisi, kahve şişmanlatır mı

Espresso Kahve Kaç Kalori?

Espresso kahvelerin kalori oranı, 30 mililitre için 1’dir. Genel kullanımdaki en düşük kalorili kahvelerden biri olma özelliği de olan espresso, kahvecilerde satışa sunulan birçok içeceğin de bazını oluşturuyor.

Starbucks Kahvelerindeki Kalori Miktarları

Ülkemizde de yaygın şekilde bulunan Starbucks tarafından satışa sunulan espresso bazlı içeceklerden bazılarının kalori miktarları ise şu şekilde;

 • Caffè Americano (Grande): 15 kalori
 • Caffè Latte (Grande): 220 kalori
 • Caffè Mocha (Grande – Kremasız): 290 kalori
 • Caffè Mocha (Grande – Kremalı): 360 kalori
 • Cappuccino (Grande): 140 kalori
 • Vanilla Frappuccino (Grande – Kremalı): 430 kalori
 • Peppermint White Chocolate Mocha (Grande – Kremalı): 560 kalori

kahve kaç kalori, kahve kalorisi, kahve şişmanlatır mı

Kahve içinde kullanılan krema ve şekerin kaloriye olan etkisini oldukça net şekilde gösteren bu veriler, düzenli kullanımda kilonuza ve daha da önemlisi sağlığınıza ciddi zararlar verebilir. Yüksek dozda şeker alımı, belirli hastalıkların tetikleyicisi olabilir ve özellikle şeker hastalarının dikkat etmesi gerekir.

Kahve menüsünde tüketicilere pek çok opsiyon sunan marka, skinny latte adı altında satışa sunduğu ürünler ile içeceklerin kalori miktarını mümkün olduğunca düşürüyor. Yağsız süt ve şeker içermeyen tatlandırıcılar ile hazırlanan içecekler, normal versiyonlarına kıyaslandığında çok daha düşük kalori ile hazırlanabiliyor. Starbucks kahvenin gelişimi ile ilgili hazırladığımız yazıyı incelemek için ise buraya tıklayabilirsiniz.

Filtre Kahve Kaç Kalori?

Kahve kaç kalori sorusunun en düşük değerli cevabı da filtre kahvedir. Filtre kahve yapımında ise sade bir fincan filtre kahvenin, 230 mililitrede 2 kalori barındırdığını görüyoruz.

Yağsız olması ve kalori açısından oldukça düşük olması ile kilosuna özen gösterenlerin gözdesi haline gelen filtre kahve, şekersiz tüketildiğinde iyi bir diyet içeceğidir.

Kahveden Alınan Kalori Miktarı Nasıl Düşürülür?

Günde bir bardaktan fazla kahve tüketenlerin aldıkları günlük kalori miktarı, olması gerekenden çok daha yüksek çıkabilir. Bunun önüne geçebilmek ve kalori alımınızı azaltmak için uygulayabileceğiniz en iyi yöntem, sade filtre kahve tüketmektir.

Özellikle dışarıda tükettiğiniz kahveler, raf ömrünün uzaması için yapılan işlemler ve kullanılan tatlandırıcılar nedeni ile sandığınızdan çok daha yüksek kalorili olabilir. Ancak sade filtre kahve, herhangi bir tatlandırıcıya ihtiyaç duymaması sebebi ile yaklaşık olarak aynı kalori değerine sahip olacaktır.

Farklı markalar tarafından işlenen kahveler de kalori değeri açısından birbirinden ayrışabilir. Kahve kaç kalori sorusunun cevabı olarak yazımızda paylaştığımız kalori değerlerinin, aynı türdeki kahveler için ortalama değerler olduğunu özellikle belirtelim.

Bahar Hidayetoğlu
Bahar Hidayetoğlu

Flatart - Dijital Pazarlama Uzmanı

İçerik Pazarlaması, Dijital İçerik Editörü

5 yorum
 1. Öncelikle yazınız için çok teşekkür ederim. Gerçekten her satırını hak vererek okudum. Evet sizinde belirttiğiniz gibi aslında toplum olarak kahvenin genellikle düşük kalorili olduğunu düşünülüyor. Halbuki eklenilen kahve kremalarının ve şekerin o kahveyi ne kadar çok yüksek kaloriye çıkardığını bir bilsek. Açıkcası ben şeker kullanmadığım için kremaya ve tatlandırıcılara gerek duymuyorum. Ancak şekerli içenlerinde gerek sağlıklı yaşam gerekse kilo dengesi açısından ortalama kalori değerlerini bilmelerini gerekiyor bence.

 2. Evet aslında sizinde bahsettiğiniz gibi kahve çekirdeklerinin herhangi bir kilo yapma özelliği yok. Biz kendimiz eklediğimiz malzemelerle kalorisi üzerinde oynayabiliyoruz. Özellikle her gün ben gibi kafein alımı yapanlardansanız ve şekere bayılıyorsanız vay halinize. Ancak ben en kısa sürede filtre kahveye geçeceğim inşallahhhhhh……

 3. Filtre kahvenin kalorisini dengede tutmak için bende bir öneride bulunmak istiyorum. Açıkcası bana bazen filtre kahve sert geldiğinde yumuşatma ihtiyacı duyuyorm. Böyle zamanlarda sade içtiğim filtre kahveyi zaman zamna yağsız ve soğuk sütle hazırlıyorum. Böylelikle kahvenin kalorisi korunmuş oluyor

 4. Yazınızın ne kadar yoğun araştırmalar neticesinde hazırlandığı her halinden belli, elleriniz dert görmesin. Kahve bağımlısı olarak bende birkaç birşey söylemeden geçemeyeceğim. kahve içenin halinden kahve içen anlar sözü her zaman söylediğm sözdür. Küçüklüğümden beri kahveyi çok tüketirim. Tabi ilk zamanlarda yoğun kremalı ve şekerli seviyelerle başladık. Ancak gençliğimin en güzel yıllarında bir anda kilo artışı yaşamamla birlikte şekerli kahvenin kilo üzerinde ne kadar etkili olabileceğini fark ettim. Toplum olarak hani bir olay insanın başına gelinmeyince bilinmez ya benimki de o misal. Basküldeki kilomu gördükten sonra yavaş yavaş değil aniden şeker, krema ve tatlandırıcı gibi malzemeleri bir köşeye ittim. Tabi bu durum kahve içmeme engel olmamakla birlikte sağlığımı korumamada yardımcı oldu. Şuan filtre kahve ile aşkımıza devam ediyoruz. 😀

 5. Yasemin hanım vallahi başınıza gelen hikayeyi okudumda benzeri benimde başıma geldi ve bende sizin gibi daha sade kahve içmenin gerekliliğini anlamış oldum. Tabi şekeri bırakıp bir anda sert filtre kahve ile tanışmak benim için kolay olmadı. Bir süre zorlandım ama en sonunda başardım. Starbucks gibi zincir kahve dükkanlarında ise şuanki favorim Caffè Americano. hem kalorisi düşük hemde hoş kokusu var. Tabi bu durum benim damak zevkime göre. Evdede nescafenin hazır kahvelerinden kullanıyorum. Kalorisi oldukça düşük. Yazıdada bahsediği gibi kilonuzu korumak için tek yapmanız gereken filtre kahveye geçmek..

Cevap Bırakın

Mail adresiniz yayınlanmayacaktır

css.php