Yeni Bir Girişim: Kahve Kabuklarından Fincan Yaptılar!

Kahve üretimi, dünyanın oransal olarak en yüksek atığının üretildiği alanlardan biri. Yaklaşık olarak bir kilogram kavrulmuş kahve çekirdeği elde edilebilmesi için, 5 kilogram kadar kahve meyvesine ihtiyaç vardır.

Kahve kabukları, kahve çekirdekleri kavrulurken üretim sürecinden atık olarak atılır. Bu atıklar için yeni kullanım alanları bulmaya çalışan Huskee isimli şirket, kabuklardan üretilen fincanları ile KickStater’da fon toplamaya başladı.

HuskeeCup ile Tanışın

kahve kabuğundan bardak

Kahve kabuklarından üretilen ilk fincan özelliğini taşıyan HuskeeCup; 180 ml, 240 ml ve 360 ml boyutlarında tasarlanmış durumda. Kahve meyvelerinin toplanmasından satışa hazır hale gelene kadar olan süreçte ortaya çıkan tonlarca atığın kullanılabilir olmasını sağlayan proje, 12 saatten kısa bir süre içerisinde hedeflediği fonu toplamayı başardı!

Kahve çekirdeğini çevreleyen ve kavurma sırasında atık haline gelen zarın işlenmesi ile hazırlanan fincanlar, seramik fincanlarla kıyaslandığında birçok avantaj da barındırıyor. Seramik fincanlarda olduğu gibi bulaşık makinesinde yıkanabilen ve üst üste dizilerek daha az yer kaplayan HuskeeCup, kahvenin daha uzun süre sıcak kalmasına yardımcı oluyor.

Tasarımında kullanılan ergonomik yapı sayesinde fincanı elinizde tutmanız oldukça kolay. Doğal materyallerden üretildiği için kahve fincanınızı elinize aldığınızda eliniz de yanmayacak.

Ev ve mağaza kullanımına uygun şekilde geliştirilen HuskeeCup, kahve üretiminde ortaya çıkan yüzlere tonluk atıktan kurtulmaya yardımcı olarak doğaya da büyük bir katkı sağlıyor. Uzun süre kullanılabilmesi ve geri dönüşüme sokulabilmesi ile çevre bilinci yüksek bir ürün oluşturulmuş durumda.

kahve kabuğundan bardak

Çatlamaya ve kırılmalara karşı dayanıklı yapısı, özellikle ticari kullanım için tercih edilmesini de kolaylaştırıyor. 2017 Dünya Barista Şampiyonası’nda Wormhole Coffee baristası Eli Ramirez tarafından kullanılan HuskeeCup, özellikle elde tutuş için büyük avantaj sağlıyor. Dış yüzeydeki katmanlı yapısı sayesinde kahveyi sıcak tutarken dış yüzeyi soğuk tutan fincan, özellikle sonbahar ve kış aylarında kahvenizi çok daha uzun süre sıcak yudumlamanıza yardımcı olacak.

Farklı boyutlarda hazırlanan fincanların tümü için kullanılabilecek bir de altlık bulunuyor. Markanın tüm modellerinde bu altlığın uyumlu olması ve tek bir altlık ile tüm boyutların birleştirilmesi amaçlanıyor.

24 saat içerisinde hedefledikleri 15.000 USD’nin neredeyse iki katını toplamayı başaran girişim, ikinci hedefini ise ikinci bir renk serisi için 45.000 USD olarak belirledi.

HuskeeCup’ın Özellikleri

Tamamen doğal materyallerden üretilmiş olmasıyla öne çıkan HuskeeCup’ı, diğer fincanlardan ayıran pek çok özellik bulunuyor. Bunlar arasında en önemlisi ise kahvenin tadına veya aromasına hiçbir etkisi olmaması.

kahve kabuğundan bardak

Kahveseverlerin en aşina oldukları konular arasında, bazı materyallerin kahve tadına ve aromasına olan etkileri bulunur. Özellikle metal materyallerden üretilen fincan ve termoslar, kahvenin asidik tadının güçlenmesine neden olarak ağızda metalik bir tat bırakır. HuskeeCup, kahve çekirdeğini saran zardan üretildiği için kahvenin tadını hiçbir şekilde değiştirmez ve etkilemez.

HuskeeCup prototip üretiminde kullanılan tüm maddeler, Amerikan Gıda ve İlaç Kurumu tarafından yeme-içme için onaylı. Marka, seri üretime geçiş aşamasında yaşanabilecek tedarikçi değişikliklerinde de bu onayların zorunlu tutulacağını söylüyor. Aynı zamanda kahve kabuklarının satın alındığı tedarikçilerin de, kabuklar üzerinde hiçbir zararlı madde kullanmadığından da emin olunuyor.

Üretilen fincanın çatlama ve kırılmalara karşı dayanıklı olduğunu belirtmiştik. Marka, ürettiği fincanların kafe ortamında bile yıllar boyunca kullanılabileceğini de söylüyor. Seramik gibi diğer materyallerle kıyaslandığında uzun dönemde kafe maliyetlerini düşüreceği varsayılan fincan, kulpsuz olması sayesinde iç içe geçerek depolanıyor ve oldukça az alan kaplıyor.

Tasarlanan fincanlarda kulp kullanılmamasının en önemli sebebi ise, fincanın ısı dinamiğini oldukça iyi şekilde yönetmesi. Fincana konulan kahve, diğer alternatiflere göre çok daha uzun süre sıcak kalıyor. Ancak fincanın dış yüzeyinde kullanılan girintiler sayesinde, dış sıcaklık neredeyse ortam sıcaklığına eşit oluyor.

Tek boyutta tasarlanan altlıkların yanı sıra, take away siparişler ve termos kullanımı için hazırlanan kapak da oldukça ilgi çekici. Altlıklarda olduğu gibi tek bir versiyonu bulunan kapaklar; üretilen 180 ml, 240 ml  ve 360 ml modellerinin tümü için kullanılabiliyor. Marka seri üretim aşamasında 120 ml ve 300 ml boyutlarında iki yeni modeli de piyasaya sürmeyi planlıyor.

Şu anda ön siparişe açık olan HuskeeCup, 4 adet 180 ml için 39 USD’den satışa sunulmuş durumda. Ön siparişlerin teslimleri ise Nisan 2018’de gerçekleşiyor olacak.

Kaynak: http://wire.sprudge.com/now-kickstartin-a-new-cup-made-of-coffee-husks/

 

Bahar Hidayetoğlu
Bahar Hidayetoğlu

Flatart - Dijital Pazarlama Uzmanı

İçerik Pazarlaması, Dijital İçerik Editörü

Henüz yorum yok

Cevap Bırakın

Mail adresiniz yayınlanmayacaktır

css.php