Sürekli Artan Verim Sayesinde Kahve Fiyatları Ucuzluyor!

Amerika’da kahvenin ortalama perakende fiyatı 2011 yılının Şubat ayından bu yana en düşük seviyeye geldi!

İngiltere’de ise günde yaklaşık olarak 70 milyon bardak kahve tüketiliyor. Bununla beraber kahve çekirdeklerinin fiyatları da düşmeye devam ediyor. Brezilya, Kolombiya ve Honduras gibi ülkelerdeki olumlu koşullar ve artan verim dünyada kahve arzı fazlası yaratmaya başladı.

Kahve İhracatı Rekora Koşuyor

Amerika’da, Arabica çekirdeği fiyatları bu yıl %30 geriledi. Toptancılar kahve fiyatlarındaki bu gerilemenin devam edeceğini bekliyor. 2015/2016 yılındaki üretim bir önceki yıla göre 600.000 çuval artarak 150.1 milyon’a çıktı. Hem kahve ihracatı hem de tüketimi rekor kırmaya devam edecek gibi gözüküyor.

Bu durum bazı ithalatçılar ve tüketiciler için iyi haber olsa bile düşük fiyatlar ve daha fazla üretime rağmen gelir kaybı yaşayacak olan bazı kahve üreticilerine ve kahve sektörü çalışanları için istenmeyen bir durum olabilir. Diğer taraftan düşük fiyatların bir kaç yıl içerisinde tersine döneceğini ön görenlerde mevcut. Özellikle iklim koşullarının hızla değişiyor olmasıyla 21. yüzyıl sonuna kadar kahve üretiminde büyük bir düşüş yaşanması ve kahve fiyatlarında da büyük bir artış olması da muhtemel gözüküyor…

kahve üretimi

İklim Değişikliği Sonuçları Neler Getirecek?

Royal Botanic Gardens ve Environment Coffee Froest Forum tarafından gerçekleştirilen bir araştırmaya göre 2080 yılına kadar kahve yetiştirme alanlarında büyük bir gerileme yaşanacak.

İklim değişikliği bugünkü gibi devam ederse en olumlu sonuç önceden var olan biyo-iklimsel açıdan uygun olan kahve üretim alanlarının sayısının %65 oranında gerileyecek.

Araştırmanın en iyi sonucu olan %65 gibi üretim alanı gerilemesi gerçekleşeceği en kötü sonucun yanında bayram havası yaratabilir, çünkü raporda üretim alanlarının en kötü ihtimalle %100 oranında gerileyeceği yönünde. Bu, dünya üzerinde kahve çekirdeği yetişmemesi anlamına geliyor.

Ancak gelişen teknoloji sayesinde böyle bir durumun olması pek mümkün gibi gözükmüyor. İklim değişikliğinden en çok etkilenmesi beklenen ülkelerin başında Arabica çekirdeklerinin doğal üretim alanı olan ve kahvenin doğduğu yer olarak kabul edilen Endonezya yer alıyor. Endonezya’da yer alan üretim alanlarının iklim değişikliğinden dolayı %80 oranında küçülmesi ön görülüyor…

Bahar Hidayetoğlu
Bahar Hidayetoğlu

Flatart - Dijital Pazarlama Uzmanı

İçerik Pazarlaması, Dijital İçerik Editörü

Henüz yorum yok

Cevap Bırakın

Mail adresiniz yayınlanmayacaktır

css.php