Son Yılların Trendi: Dünyadan Yaratıcı Kahve Festivali Örnekleri

Kimileri kahve çekirdeklerinin benzersiz lezzeti ve kokusunun peşindedir, kimileriyse onu uykusuz gecelerine arkadaş eder. Her ne sebeble olursa olsun kahve dünyanın her yerinden insan için vazgeçilmez bir içecek. Bu yüzden Dünya’nın dört bir yanından kahve üreticileri bir araya gelip kahve festivali adıyla toplanıyor ve yüzbinlerce kahve severi buluşturuyor.

Sadece kahve üreticileri değil, küçük bir fincan üzerinde bile harikalar yaratabilen baristalar, birbirinden ilginç kahve makineleri ve kahve çeşitleri kahve festivallerinde yerini alıyor.

Singapur Kahve Festivali

Festival, diğer festivallerden farklı olarak kahvesiyle değil canlı grafiti gösterileri, kitap standları ve yazar/illüstratör değişimleriyle ön plana çıktı. 3 gün süren bu festival; tam anlamıyla hepimizin bildiği, yağmurlu bir günde pencere kenarında kitap okurken içilen kahvenin vücut bulmuş hali denebilir.

Kitap ve kahveyi bir arada seven insanların buluşma noktası olan bu festival lezzetli kahvelerin yanında sanat sergileri ve kitap standlarını da barındırıyor.

Festivalde bunun haricinde izleyicilerin kahve kelimesiyle ilişkili kelimeler söylediği ve illüstrasyon ustalarının bu kelimeleri şiir veya resim haline getirdiği küçük çaplı etkinliklere de yer veriliyor. Kitap yayıncıları ve yazarlar çeşitli imza günleri ve kampanyalarla kitap okumaya teşvik amaçlı etkinlikler düzenliyor.

Kitap okuyucuları ve kahve severlerin bir arada olduğu bu etkinlik renkli görüntülere sahne oluyor. İçilen birbirinden lezzetli kahveler eşliğinde sanat sergilerini gezebilmek gerçekten de yaratıcı bir fikrin sonucu. Birbirine son derece uyumlu sanat ve kahve temaları ilerleyen kahve festivallerinde sıkça karşımıza çıkacak gibi görünüyor.

Avrupa Kahve Festivalleri

Kahve, çekirdeğinin üretiliş biçiminden önümüze sunulduğu ana kadar birçok etkene maruz kalır ve hemen hemen bütün bu aşamalar tadını etkiler. Kahvenin bu özelliği Dünya’nın dört bir tarafından gelen kahve çekirdekleri ve üreticilerle lezzetinin çeşit çeşit olmasını sağlar.

kahve festivali, singapore kahve festivali

Kahve severler bu lezzet çeşitliliğini tanıtmak için ilkbahardan kışa kadar bir çok etkinliğe katılır. Festivallerin de dahil olduğu bu etkinlikler sadece tüketiciyi değil aynı zamanda kafecileri, baristaları ve satıcıları da bir araya getirir.

Eğer bir kahve tiryakisiyseniz bu yazıda kaçırdığınıza pişman olacağınız kahve festivallerini derledik.

Amsterdam Kahve Festivali

Yaratıcılık, kişisellik ve ustalık kelimeleriyle tarif edilen bu festival gerçekleştirdiği yarışmayla dikkatleri üzerine çekti. Kahve Karışımcıları adlı bu yarışma ilk kez bu sene Amsterdam Kahve Festivali’nde gerçekleştirildi.

Yarışma sayesinde kahve üretimi ve tüketiminin sınırları olmayan bir yaratıcılık potansiyeline sahip olduğu kanıtlandı. Bir barista ve bir karışımcıdan oluşan iki kişilik takımlar halinde gerçekleşen yarışmanın ödülü €1000 olarak belirlendi.

Required fields are marked *

Helsinki Kahve Festivali

21-23 Nisan tarihlerinde Finlandiya’nın başkenti Helsinki’de gerçekleştirilen bu festival en iyi Finlandiya kahve sunumunu görmek, ülkenin en iyi demleme metodlarını öğrenmek ve filtre kahve tatmak için harika bir yer. Aynı zamanda ülkenin bütün kafelerini bir araya toplayan festival, Fin Barista Şampiyonluğu’na da ev sahipliği yaptı.

kahve festivali, amsterdam kahve festivali

Tallinn Kahve Festivali

Bu festival Estonya’nın başkenti Tallinn kentinde gerçekleştiriliyor olup şehrin sahne sanatları tiyatrosu KultuuriKatel’de yapılan ilk festival ünvanını taşıyor. Yerel bir yerin kahve lezzetlerini tatmak ve sunum tekniklerini öğrenmek için eşsiz bir fırsat niteliğinde olan bu festival özellikle tüketiciler için kaçırılmayacak bir fırsat.

Özel ve çeşitli tatlardaki kahveler, binbir çeşit demleme tekniği ve kahve yapımında kullanılan malzemelerin sergilendiği bu festival, Estonya kahve kültürünü yakından tanımak için kaçırılmayacak türden.

Festivalin en büyük amacı insanlara Estonya kahvesini özel yapan şeyi öğretip Estonya kahve kültürünü hep beraber ilerletmek. Öte yandan mükemmel kahveler içip yeni tatlar tanımayı, kahve yapımında kullanılan yeni teknik ve ekipmanları öğrenmek için bir teşvik etmek yine festivalin amaçları arasında. Anlayacağınız, işi bilin veya bilmeyin, Estonya Kahve Festivali’nde herkese yer var.

kahve festivali, tallinn kahve festivali

Festivalin dikkat çeken unsurlarından biri de birçok yerel kahvecinin bu festivalde kendilerini gösterme şanslarının olması. Bu festivalde kahve kalitesi hakkında söz sahibi olmak için üretim ve tüketim hacminden ziyade yaptığınız kahvenin önemi var. Özellikle gençler arasından yaygın olan espresso türevi kahve içecekleri ne kadar yaygın olsa da yerel kahvecilerin varlığı sayesinde insanlar yeni çeşitleri de tanıma fırsatı buldu.

Son olarak festivalde gerçekleştirilen yarışmayı Laura Valli adlı genç bir kız kazandı. Günlük yaşantısında barista olmayan bu genç kız yeteneğiyle izleyenleri büyüledi ve Güney Kore’deki büyük finale katılmaya hak kazandı.

Barcelona Bağımsız Kahve Festivali

Bu festival bütün kahve severleri iki gün süren kutlamalara davet ediyor. Festivalin ilk günü özel olarak endüstrinin pirleri için hazırlanıyor. Profesyonel gün olarak belirlenen bu günde sabahtan akşama kadar çeşit çeşit aktivite, konuşma ve workshop yer alıyor. Bu çalışmalara kahve dükkanı sahipleri, baristalar ve girişimciler devetli. Festivalin ertesi günü ise herkese açık.

kahve festivali, barselona kahve festivali

Festivalin ana etkinliği ikinci gün gerçekleşiyor. Festival her çeşit kahvenin tadımı için halka açık olarak sunuluyor. Festival, harika müzikleri, güzel yemekleri ve yerel şarapların yanında sınırlı sayıda üretilen kahve biralarının tadını çıkarabileceğiniz eşsiz bir yer.

“Filtre”

13 Mayıs tarihinde Çek Cumhuriyetinin Brno kentinde gerçekleştirilen bu festival kahve sevgisinin kutlandığı bir etkinlik niteliğinde. Filtre (The Filter) adlı topluluk tarafından organize edilen bu festival birçok kahve uzmanının ve kahve tiryakisinin karşılıklı olarak tecrübelerini aktardığı uğrak noktası.

Bu festival çeşitli sunum ve workshoplara ev sahipliği yapıyor. Brno kentinin en lezzetli espresso ve filtre kahve servisleri dikkat çekiyor. Festival kadar, çok büyük olacağı söylenen, festivale katılan yerli ve yabancı halkın bir arada olduğu, after parti de renkli geçiyor.

kahve festivali, the filter kahve festivali

Yerel Demleyiciler Kupası muhtemelen festivalin en dikkat çeken kısmı. Yarışmanın kazananı Çek Cumhuriyeti’ni Macaristandaki Dünya Finali’nde temsil ediyor.

Standart Kahve Festivali

Bu festival adını “Standart” dergisinden almakta. Dergi; kahve severler, baristalar, kahve markaları ve kafe sahiplerince dünya çapında tanınıyor. Kahve temalı olan bu dergi içeriği ile ilişkili olduğundan birçok festivalde yer almakla beraber 2016 yılından beri kendi kahve festivallerini de organize ediyor.

kahve festivali, standart kahve festivali

Festivalin ana unsurları harika kahve lezzetleri, zamanının ötesinde tasarımlar ve kaliteli kokteyller etrafında sıralanıyor. Yılın ilk festivaline Slovakya’nın başkenti Bratislava ev sahipliği yapıyor.

İstanbul Kahve Festivali

Dünya’nın dört bir yanında olduğu gibi ülkemizde de kahve sevgisi son derece ön planda. Öyle ki, ülkemizde gerçekleştirilen kahve festivalleri dünya basınında adından sıkça söz ettiriyor. Geçtiğimiz yıllarda İstanbul’un simgelerinden biri Kadiköy Haydarpaşa Tren İstasyonu’nda gerçekleştirilen festival çok renkli görüntülere sahne olmuştu. Fuarda yerli ve yabancı birçok kahve üreticisinin yanı sıra ülkenin her yerinden popüler kahve mekanlarının standı yer aldı.

kahve festivali, istanbul kahve festivali

Sıradaki kahve festivali sonbahar ayında 21-24 Eylül tarihleri arasında KüçükÇiftlik Park’ta gerçekleşecek. Üç günlüğüne İstanbul, Türkiye’nin kahve merkezi haline gelecek. Bu büyük, canlı ve renkli şehir Türk kahve kültürünü tanımak ve keşfetmek isteyen herkesi bekliyor!

Bahar Hidayetoğlu
Bahar Hidayetoğlu

Flatart - Dijital Pazarlama Uzmanı

İçerik Pazarlaması, Dijital İçerik Editörü

4 yorum
  1. Filtreye geçen yıl yakın bir dostumla katıldım gerçekten sıcak ve samimi bir atmosferde gerçekleşiyor. yerel halk, gelen turistler, tüketiciler ve baristalar adeta birbirleri ile iç içe. herkes bildiklerini birbirleri ile paylaşıyor. Çek bölgesinin kahve lezzetlerini yudumlamak ve yeni bilgiler edinmek gerçekten keyif vericiydi

  2. Londra kahve festivalide çok güzel geçiyor benim gittiğimde 250 adet stant vardı güzel bir deneyim oldu. duyduğuma göre bilet satışlarıda waterfall projesine bağışlanıyormuş.

  3. Kahve kitap ve sonbaharın cama çarpan mimik yağmur damlaları…. daha ne isteyebilirimki yurt dışına çıkma fırsatım olmadı ancak olursa ilk tercihim Singapur festivali olacak. Gerçekten o heyecanı bizzat yerinde görmek istiyorummmmmm

Cevap Bırakın

Mail adresiniz yayınlanmayacaktır

css.php