Günde 3 Fincan Kahve Bunamayı Önlüyor

Uzmanlar kahveyle ilgili bilinenleri yeniden analiz etti ve günde 3 fincan kahve içmenin bunama riskini azalttığı sonucuna vardı!

günlük kahve, kahvenin yararları, fincan kahveBilim insanlarına göre günde 3 bardak kahve içmek bunama riskini azaltıyor. Ölçülü mik­tarda kahve tüketiminin, beyinde Alzheimer’a bağlı zehirli toksinlerin oluşmasını engellediği biliniyor. Ancak yeni araştırma, uzan vadede kahve tüketiminin, vücudu zihinsel fonksiyonu arttıran güçlü antioksidanlarla doldurmaya yardımcı olduğunu ortaya çıkardı. Uzmanlar yıllardır kahvenin sağlığa zararlı olup olmadığını araştırıyor.

Yakın zamanda yapılan bir araştırma düşük doğumları ve kalp krizlerini tetikleyebileceğini göstermişti. Anksiyete, mide yanması ve menopozda görülen sıcaklama hissine de neden olduğu söyleniyor. Ancak yeni araştırma, diğer bütün araştırmaları da inceleyerek kahvenin bunamayı önlediği sonucunu ortaya koydu.

Kahve Zihinsel Performansı Arttırıyor

Araştırmalara göre ölçülü düzeydeki kahve tüketimi zihin perfor­mansını olumlu etkiliyor. Avrupa Gıda Güvenliği Derneği (EFSA) ile Hemşire Sağlık Çalışması’nın yaptığı çalışmalara göre, orta düzeyde ­kahve tüketmek hafıza ve mantıklı düşünme üzerine olumlu etki ediyor.

Ayrıca Ulusal İlaç Bağım­lılığı Kuruluşu NIDA’ya göre kafe­in nikotin ve alkol gibi bağımlılık yapabilecek maddeler arasında yer almıyor. Avrupa Gıda Güvenliği Derneği (EFSA)’ya göre, 1 kupa kahve içeri­sindeki kafein miktarı dikkat ve uyanıklığı arttırıyor. Bu uyarıcı özelliğine rağmen kafeinin beyin haritalama teknolojisi ile yapılan değerlendirmelerinde, vücutta gösterdiği etkinin bağımlılıkla ilişkisi olmadığı gözlemleniyor.

kafein kahve çekirdeği

Aynı zamanda Ulusal İlaç Bağımlılığı Kuruluşu NIDA’ya göre kafein, nikotin ve alkol gibi bağımlılık yapan maddelerin listesinde bulunmuyor. Kahve ve kafein ile ilgili yapılan son bilimsel araştırmalara göre düşük ve orta düzeyde kafein almak endişe seviyesini düşürürken mutluluk hissini yükseltiyor.

Hemşire Sağlık Çalışması’nın 50 bin 740 kadın üzerinde yaptığı çalışma günde 2-3 fincan kahve içen kadınların günde 1 fincan kahve tüketenlere oranla yüzde 20 daha az depresyona girdiğini gösteriyor.

Ayrıca doğal bir antioksidan kaynağı olan kahve, içerdiği kafein sayesinde halsizlik ve uyuklama gibi semptomların kalkmasına yardımcı oluyor. Fiziksel aktiviteye başlamadan önce tüketilen kahvenin ise dayanıklılığı arttırdığı da ortaya konuyor. Kahve verdiği keyfin yanı sıra canlandırıcı etkisiyle, hayatına sağlık katmak isteyenlerin de yardımcısı oluyor.

coffeemag
coffeemag

Kocatepe Mahallesi, Selanik Caddesi No: 39/17 06420 Çankaya / Ankara 0312 323 91 53 – 0538 406 31 40 www.coffeemag.com.tr

Henüz yorum yok

Cevap Bırakın

Mail adresiniz yayınlanmayacaktır

css.php