Geçmişten Günümüze Hip Hop Dans Kültürü

Amerika’nın dünyaya armağanı olan hip hop dans kültürü, son yıllarda ülkemizde de oldukça yoğun ilgi görüyor. Siyahilerin ve getto olarak da adlandırılan kenar mahallelerin ana akım kültür içerisinde yer almasının yolunu açan hip hop, yalnızca bir dans stilinden çok daha fazlası.

Bir yeraltı kültürü olarak ortaya çıkan ve zaman içerisinde dünya genelinde adından bahsettirmeyi başaran hip hop dans kültürü hakkında merak edilenleri gelin birlikte inceleyelim.

Hip Hop’ın Doğuşu

Amerikan tarihi, sancılı dönemlerle doludur. Bu dönemler arasında en az bilineni ise 1920-1933 yılları arasında geçen, alkol üretiminin ve satışının yasaklı olduğu Yasaklar Dönemi’dir. Alkol üretimi ve satışının yasaklanması nedeni ile, gangsterler tarafından yönetilen pek çok mekan ortaya çıkmış ve suç oranı ciddi şekilde artmıştır.

1925 yılında, dönemin gangsterlerinden Owney Madden tarafından yönetilen Cotton Club’da müşteriler sadece beyazlardır. Kulüpte sahne alan siyahi Earl Tucker, dans gösterisine kayma ve süzülmeye benzer hareketler ekler. Bu hareketler daha sonra, hip hop dans kültürüne ait olan breakdance’in oluşmasını sağlayacaktır.

1959 yılına gelindiğinde Bronx’ta ekspress yol inşaatı başlar. Bu inşaat bölgede yaşayan Alman, İtalyan, İrlandalı ve Yahudilerin taşınmasına neden olarak Bronx’u siyahilerin ağırlıkta olduğu bir bölge haline getirir.

1962 yılında James Brown Live at The Apollo (Apollo’da Canlı) kaydını yapar. Bu kaydın en önemli yanı, günümüzde break beat olarak bilinen ve hala kullanılan davul ritminin ortaya çıkmasıdır.

Muhammed Ali’nin Şarkısı

muhammed ali

1965 yılında Sonny Liston ile maça çıkacak olan Muhammad Ali, bilinen ilk kafiyelerden birini söyler. Günümüzde rap ve hip hop müzik kültüründe büyük önemi olan kafiye, Muhammad Ali tarafından şu şekilde kullanılmıştır;

Clay comes out to meet Liston (Clay Liston’la karşılaşmaya geliyor)*

And Liston starts to retreat (Liston geri çekilmeye başlıyor)

If Liston goes back any further (Eğer Liston biraz daha çekilirse)

He’ll end up in a ringside seat. (Sonu ring kenarındaki koltuk olacak)

Clay swings with a left, (Clay bir sol sallıyor)

Clay swings with a right, (Clay bir sağ sallıyor)

Look at young Cassius (Genç Cassius’a bakın)

Carry the fight. (Kavgayı taşıyor)

Liston keeps backing (Liston çekilmeye devam ediyor)

But there’s not enough room (Ama yeterli yer yok)

It’s a matter of time… (Bu, zaman meselesi)

*Cassius Marcellus Clay Jr, 1964 yılında İslam dinini seçtikten sonra ismini Muhammad Ali olarak değiştirmiştir ve günümüzde bu isimle bilinmektedir.

Aretha Franklin’in 1971 yılında kaydettiği b-boy tarzındaki “Rock Steady” isimli parça da hip hop dans kültürünün oluşmasında büyük rol oynar. Bu tarzdan esinlenerek oluşturulan The Rock Steady grubu, dünyanın her yerinden üyeleriyle hip hop dans kültürünün alt öğelerinden breakdance alanında bir numara haline gelir.

aretha franklin

1973 yılında DJ Kool Herc, ilk kez bir sokak partisinde DJ olarak sahne alır. Herc, genellikle bir albümden iki adet alır ve iki farklı turntable kullanarak şarkı geçişlerini birbirlerine karıştırır. Günümüzde de bu yöntem yaygın şekilde kullanılmaktadır.

DJ Kool Herc’ten ilham alan pek çok kişi Bronx çevresindeki sokak partilerinde sahne almaya başlar. 1975 yılında DJ Lovebug Starski bu kültüre hip hop demeye başlar.

1978 yılında Kurtis Blow büyük bir kayıt şirketi ile anlaşma imzalayan ilk rap sanatçısı olarak tarihe geçer ve rap müzik, ana akım kültürde yer edinmeye başlar.

Hip Hop Dans Kültürü

New York’ta 1960’larda ortaya çıktığı düşünülen hip hop dans kültürü, dans ile ilgili herhangi bir eğitimi olmayan ama ritme yakın oldukları düşünülen kişilerin sokak dansı olarak gelişmiştir. İçgüdüsel hareketlerle başlayan ve özellikle Afrika stilinde olan bu dans, zaman içerisinde pek çok değişim geçirmiştir.

hip hop dans eden çocuk

DJ Kool Herc, sahne aldığı sokak partilerinde yarattığı ritimlerle ve enstrümantal kısımları uzatmasıyla hip hop dans kültürünün gelişmesinde önemli rol oynamıştır. Bu kültürün içinde olanlar şehrin etrafındaki basketbol kortlarında, sokaklarda ve kalabalığın olduğu her yerde figürlerini yarıştırmaya başlamışlardır.

1980’lerde ise resmi ve gayriresmî şekilde düzenlenen yarışmalar, hip hop dans kültürünün ana akımda çok daha geniş yer bulmasına yardımcı olmuştur.

Müzik kanallarının yaygınlaşması ve dansa olan ilginin artmasıyla birlikte sahnelerde de geniş yer bulan dans, en önemli değişimlerinden birini geçirmiştir. İlk ortaya çıktığı dönemlerde grup şeklinde yapılan hip hop dans, modern zamanlarda bireysel bir dans halini almıştır.

hip hop dans eden çocuk

Özellikle son 20 yılda pek çok değişim geçiren dans, modern kültür içerisinde en önemli parçalardan biri olarak görülüyor. Popüler kültürü şekillendiren ve yönlendiren hip hop kültürü, müzikten sinemaya birçok farklı alanda kendine yer bulmuş durumda.

1980’li yılların sonunda Amerika’da yaşayan beyazların da yoğun ilgi göstermesi sayesinde her geçmişten ve kültürden insan, hip hop dans ile ilgilenmeye başladı. Günümüzde ise dünyanın önde gelen hip hop dansçıları, Amerika’nın tüm alt kültürlerinden çıkabiliyor.

Hip Hop Dans Kültürünün En Önemli Temsilcileri

Amerikan müzik kültüründen ismini bildiğimiz tüm şarkıcıların adapte olduğu bu dans formatı, kendi içerisinde birçok ünlü de yarattı. Koreograf Wade Robson, hazırladığı TV programı The Wade Robson Project sayesinde birçok yeni hip hop dansçısının ünlenmesine yardımcı oldu.

michael jackson hip hop dansDans ekiplerinin birbirleri le yarıştıkları programlar ile Diversity, iCONic Boyz ve Quest Crew gibi dans grupları da üne kavuştu. Hip hop dansın en erken temsilcileri arasında Michael Jackson’ı göstermek mümkün.

Erken dönem hip hop dans kültürü temsilcilerinden bazılarını Paula Abdul, MC Hammer ve James Brown olarak sıralayabiliriz. Günümüzde ise ana akım medyada çok daha yaygın şekilde bu kültürün temsil bulduğunu belirtelim.

Son dönemde popüler hale gelen Ciara, Soulja Boys ve Les Twins de bu kültürü en başarılı şekilde tanıtan isimler arasında gösterilebilir. Üst üste 2 yıl dünyanın en çok kazanan kadın müzik sanatçısı olmayı başaran ve tüm dünyada bugüne dek 17 milyonun üzerinde albüm satış rakamına ulaşmayı başaran Beyoncé, hip hop dans kültürünün açık ara en bilinen ismi. Konserlerinde ve müzik videolarında pek çok farklı dansçı ile çalışan Beyoncé, Lew Twins ile de sürekli sahne almasıyla biliniyor.

Hip Hop Dans Kültürünün Alt Öğeleri

Hip hop dans kültürünü pek çok alt öğeye ayırmak mümkün. Ancak genel anlamıyla bakıldığında 5 ana grubun olduğunu söyleyebiliriz.

hip hop dans eden çocuk

Robot ya da manken olarak adlandırılan stilde, hareketlerin mekanik gözükmesi ve kademeli şekilde gerçekleştirilmesi baz alınıyor. Step Up gibi dans temalı filmlerde de sıkça yer bulan bu stil, sahne dansı olarak çok fazla tercih edilmiyor.

Harlem Shake olarak bilinen ve bir dönem ülkemizde de popüler hale gelen stilde ise hareketlerin akışından ziyade tüm vücudun kullanılmasına önem veriliyor.

Krumping ya da popping olarak adlandırılan stilde ise, göğüs kabarması ve kol hareketleri gibi pek çok figür bulunuyor.

hip hop dans eden kız

Hip hop dans kültürünün en bilinen stili ise akışkan olarak adlandırılıyor. Hareketlerin birbirine bağlandığı ve hareket geçişlerinin oldukça yumuşak olduğu stil, en yoğun şekilde kullanılan stil olarak da öne çıkıyor.

Bahar Hidayetoğlu
Bahar Hidayetoğlu

Flatart - Dijital Pazarlama Uzmanı

İçerik Pazarlaması, Dijital İçerik Editörü

6 yorum
  1. Yer altı kültürü olarak başlayıp zaman içinde pek çok sanatçıyı ve popçuyu etkilemesi gerçekten hayret edici ve başarılı. Yüzeysel açıdan bakıldığında pek çok kişiye saçma ve gereksiz görünse de tarihi geçmişinin göz doldurucu olması beni çok etkiliyor

  2. Dans aslında yazıda da denildiği gibi kültürümüzün içine entegre olmuş durumda. Birçok dünyaca ünlü sanatçıdan kliplere kadar her yerde izine rastlayabilmek mümkün. Ancak ben diğer dans kültürlerimiz gibi tüm insanlara hitap ettiğini düşünmüyorum. Gençlikten öteye gidemiyor. Dans dediğin diğer sanat detayları gibi ölümsüz ve sürekli olmalı bence

  3. Kliplerde daha çok akışkan stile rastlıyoruz. O saçların savrulma anı falan hemen gözümün önünden canlandı.

Cevap Bırakın

Mail adresiniz yayınlanmayacaktır

css.php