Falında Depresyon Yok!

ABD’de yapılan bir araştırmaya göre, günde iki fincan ya da daha fazla kahve içen kadınların depresyon yaşama oranı, hiç içmeyenlere göre yüzde 15-20 daha az.

falcı ve depresyon

Kahvenin neden böyle bir etki yaptığı henüz anlaşılamadı, ancak çalışmayı yürüten uzmanlar kahvedeki kafeinin beyindeki kimyasal süreçleri etkilediğini düşünüyor. Zira kafeinsiz kahve içilmesi aynı etkiyi yaratmıyor.

Bununla birlikte, bulgularının henüz “daha çok kahve içilmesi” şeklinde bir tavsiye olmadığını belirtiyorlar. Harvard Universitesi’nden uzmanlar 50 bin hemşireyi kapsayan araştırmalarının sonuçlarını dahiliye alanındaki araştır­malara yer veren Archives of lnternal Medicine dergi­sinde yayınladı.

2600 Kadın Üzerinde Araştırıldı

Araştırma kapsamında hemşirelerin sağlıkları 1996-2006 yılları arasında ince­lendi ve kendilerinden kahve tüketimi konusunda sorular içeren anketleri doldurmaları istendi. Bu süre içinde depresyon yaşayan 2600 kadının büyük bölümü, kahve tüketmeyen ya da nadir tüketen gruplardandı.

Buna göre, günde 2-3 kahve içen kadınlarda depresyona girme eğilimi, kahveyi nadiren tüketen hemcins­lerine göre yüzde 15, dört fincan içenlerde yüzde 20 oranında azaldı.

Kahve tiryakileri arasında sigara ve alkol kullanma oranları daha yük­sekken; obezite, yüksek tansiyon ve diyabet oranları nispeten azdı. Buna karşılık cemiyet grupları ve kilise etkinliklerine katılım gibi oranlar daha düşük çıktı.

Uzman­lar tüm değişkenleri sabitledikten sonra bile kahve tüketimi ve dep­resyon oranlarının sürdüğünü kaydediyor.

Dikkatler Kafeinin Üzerinde

beyaz kupa

Daha önce yapılan bazı başka araş­tırmalarda da, kahve tiryakileri arasında intihar oranlarının daha az olduğu belirlenmişti. Kafeinin beyinde adenosin gibi bazı kimyasalların iletimini engellediği biliniyor.

Uzmanlar belirledikleri bağlantıya bunun yol açıp açmadığını belirlemek için ek çalışmalar gerektiğini kaydediyor. Ancak ara­daki bağlantı daha farklı ve basit bir neden sonuç ilişkisine de daya­nıyor olabilir.

Örneğin olumsuz bir ruh hali içindeki kişiler, kahve içmemeyi seçiyor olabilir. Depresyonun belirtilerinden biri uykusuzluk ve kafein de bu sorunu şiddetlendirebilecek bir uyarıcı. Yani kahve içenlerin depresyona girmemesi yerine, depresyondakilerin kahve içmemesi ve bunun verileri etkilemesi söz konusu olabilir.

İsveç’teki Karolinska Enstitü­sü’nden farmakoloji ve fizyoloji uzmanı Prof. Bertil Fredholm, yine de bulguların kahve severler için iyi haber olduğunu düşünüyor. Bunun önceki araştırmaları pekiştirdiğini söyleyen Fredholm,

“Bize kahvenin zararlarını kanıtlamak için verilen tüm çabalara rağmen, kanıtlar bu yönde değil” diyor. Fredholm’e göre, “Bu araştırma kafein kulla­nımı konusundaki bir kaygıyı daha gideriyor. Makul düzeylerde içildiğinde, kafeinin sağlığımıza zarar verecek şeylerden biri olmadığı görülüyor.”

sözlerini sarfediyor.

coffeemag
coffeemag

Kocatepe Mahallesi, Selanik Caddesi No: 39/17 06420 Çankaya / Ankara 0312 323 91 53 – 0538 406 31 40 www.coffeemag.com.tr

Henüz yorum yok

Cevap Bırakın

Mail adresiniz yayınlanmayacaktır

css.php