İklim Değişikliği Etiyopya’daki Kahve Üretimini Tehdit Ediyor

Kahvenin doğduğu yer olarak kabul edilen, Arabica çekirdeklerinin doğal ortamında yetiştiği Etiyopya’daki kahve üretim bölgesinin %59’u iklim değişikliği tehdit altında!

Nature Plants yayınında yer alan araştırmaya göre iklim değişikliği böyle devam ederse kahve sektörünü önemli etkileyecek. Sıcakların yükselişi ve yağmurun azalması Etiyopya’da kahve üretimine uygun alanların giderek küçülmesine neden oluyor. Yayınlanan çalışmaya göre orman koruma politikaları ile kahve üretim miktarını arttırırken bu bölgenin iklim değişikliğinden etkilenmemesini sağlamak mümkün.

Yoğun Araştırmalardan Sonra Sonuca Ulaşıldı

Araştırma yıllardır iklim değişikliği ile kahve yetiştiriciliği arasındaki bağı araştıran İngiltere’deki Ke Royal Botanical Gardens araştırmacısı Aaron Davis, RBG’den Justin Moat ve Gole of the Environment and Coffee Forest Forum’undan Tadesse Woldermariam tarafından yürütüldü.

Moat, yaptığı açıklamada üreticilerin hiçbir değişiklik yokmuş gibi üretime devam ettiğini ancak bunun çok uzun süreli olmayacağını belirtti. Moat ayrıca Etiyopya’nın kahve üreticileri için kesin ve bilimsel kararların alınması gerektiğini belirtti.

Araştırma; Danimarka, Norveç ve İngiltere tarafından finanse edilen Strategic Climate Institutions Programme Fund kapsamında yürütüldü. 3 yıl süren araştırmada Etiyopya’nın kahve üretilen en büyük 16 bölgesinde toprak testleri, üretici röportajları, iklim modellendirmesi, yüksek çözünürlüklü uydu haritalandırması ve lokasyonu keşfetmek için diğer modelleme yöntemleri kullanıldı.

Yapılan araştırmanın sonucuna göre 4 derecelik bir artış ülkenin şu anki kahve üretim alanlarının %39’u ile %59’unu kahve yetiştirmek için uygunsuz hale getirecek. Şu anda çok verimli olan bölgelerin birçoğu tahmin edilenden daha hızlı bir şekilde yok olacak.

Etiyopya, Afrika’nın En Büyük Kahve İhracatçısı Konumunda Bulunuyor

Etiyopya dünyanın en büyük beşinci, Afrika’nın ise lider kahve ihracatçısı. 2015-2016 yılları arasında ülke 800 milyon$ değerinde 180.000 metrik ton kahve ihraç etti. Kahve ihracatından elde edilen gelir ülkenin ihracat gelirinin %25’ini oluşturuyor.

Kahve ihracatından yaklaşık olarak 15 milyon Etiyopyalı gelir elde ediyor. Üretim alanlarını daha yüksek yerlere taşımak çözümler arasında yer alsa da Etiyopya’daki kahve üreticilerinin birçoğu küçük işletmeler olduğu için bu değişiklik oldukça zor gibi gözüküyor.

Yaşanan iklim değişikliğinin sadece ülkedeki üretimi değil dünya kahve sektörünü de olumsuz etkileyeceği gözüküyor.

Bahar Hidayetoğlu
Bahar Hidayetoğlu

Flatart - Dijital Pazarlama Uzmanı

İçerik Pazarlaması, Dijital İçerik Editörü

Henüz yorum yok

Yoruma kapalı.

css.php