En Pahalı Kahve: Kopi Luwak

Kahve severlerin ismini sık sık duymaya başladıkları Kopi Luwak, aynı zamanda dünyanın en pahalı kahvesi olma özelliğini de taşıyor. İlk duyduğunuzda korkutucu gelebilecek olan üretim teknikleri nedeni ile pek çok kişinin içmekten çekindiği kahveye, eleştirmenlerden ise karışık yorumlar geliyor.

Spesifik bir kahveden ziyade bir işlem türünü ifade eden Kopi Luwak’ın hikayesi ise oldukça ilginç.

Kopi Luwak Üretimi Nasıl Başladı?

Endonezya’da üretilen ve en pahalı kahve olarak satışa sunulan Kopi Luwak’ın hikayesi, bölgenin Hollanda yönetiminde olduğu zamana dayanıyor.

en pahalı kahve, kopi luwak çekirdeği

18.yüzyılın başlarında Hollanda kolonisi olan bölgede kahve üretilen tarım alanları yaygındı. Java ve Sumatra adalarında yoğunlaşan bu alanlar, bölgedeki pek çok insanın da geçim kaynağını oluşturuyordu.

1830 ve 1870 yılları arasında bölgede uygulanan ekim politikaları nedeni ile, kahve üretiminde çalışanların kendileri için toplama yapması ve kahve tüketmesi yasaklanmıştı. Ancak Endonezyalılar, kahvenin tadından mahrum kalmak istemiyorlardı.

Yerlilerin ilk fark ettiği, Asya misk kedilerinin kahve meyvelerini yediği oldu. Bu kediler, kahve meyvelerinin en iyilerini seçmek konusunda ustaydı. İkinci sürpriz ise, kahve meyvelerini tüketen kedilerin dışkılarında çekirdeklerin bulunmasıydı.

Kötü bir durumu pozitife çevirmek isteyen Endonezyalılar, misk kedilerinin dışkılarındaki kahve çekirdeklerini toplayarak temizlemeye başladılar. Temizlenen çekirdekler önce kavruluyor, çekildikten sonra demlenerek içilebiliyordu.

Uzun süre yerlilerin sırrı olarak kalan Kopi Luwak ismi verilen kahve, Hollandalı koloniciler tarafından fark edildi. İlginç bir işlem gören kahvenin tadını çok beğenen Hollandalıların yeni favorisi Kopi Luwak’tı. Daha da ilginci, bugün dünyanın en pahalı kahvesi olan Kopi Luwak koloni döneminde dahi pahalı fiyatıyla dikkat çekiyordu.

Hollandalılar tarafından dünyaya yayılan kahve, bugün seçkin kahve dükkanlarının neredeyse tamamında satışa sunulmakta.

Hacıbaba Kuruyemiş’te satışa sunulan dünya kahvelerini inceleyebilir, online sipariş verebilirsiniz.

En Pahalı Kahve Kopi Luwak Nasıl İşlem Görüyor?

Asya’nın tropik ormanlarında yaşayan ve kediden çok porsuğu andıran bir hayvan olan Asya Misk Kedileri, yalnızca bu kıtada bulunmaktadır. Kopi Luwak’ın fiyat etiketinde ve tanınmışlığında misk kedilerinin önemi de bu özelliklerinden gelmektedir.

Kahve ağaçlarının en üst dallarındaki en kırmızı meyveleri yemeleriyle tanınan kediler, doğal olarak en iyi durumdaki çekirdekleri de tüketmiş olurlar.

en pahalı kahve, Asya Misk Kedisi, Kopi luwak kahve çekirdeği

Kopi Luwak’ın ünlenmesinde bu kedilerin rolü oldukça büyüktür. Çünkü bölgede üretilen diğer kahvelerden farklı olarak Kopi Luwak, bu kedi türünün midesinde işlem görür.

Kedi, yediği kahve meyvelerinin içerisindeki proteinin büyük kısmını sindirir. Bu işlem, kahvenin içimden sonra ağızda bıraktığı acı tadı yok eder. Bu nedenle Kopi Luwak, içimi kolay bir kahvedir.

Meyvenin içerdiği vitaminler ve bazı diğer besin değerleri de kedinin midesinde sindirilmektedir. Ancak çekirdek, sindirilemez. Dışkının içerisinde kedi vücudundan atılan çekirdek neredeyse bütün halindedir.

Çiftçiler tarafından toplanan kedi dışkılarından çıkartılan çekirdekler, öncelikle temizlenir. Sonrasında kavrulan çekirdekler öğütülür ve içime hazır hale getirilir.

Kahvenin en önemli özelliği kedinin midesinde işlem görmesi değildir. Yaygın inanışın aksine, kahvenin ününe ün katan durum kedilerin en iyi çekirdekleri seçmesidir. Doğal olarak Kopi Luwak çekirdekleri, bölgede yetişen en kaliteli çekirdeklerden üretilir. Kedi midesinde gördüğü işlemin, kahvenin tadında büyük bir değişikliğe neden olmadığı düşünülmektedir.

Kaliteli Arabica çekirdeklerinde hafif bir karamel veya fındık aroması tadı bulunur. Kopi Luwak kahvesinde bu aroma daha yoğun şekilde tadılabilir. Ayrıca asit oranında dikkate değer bir artış yoktur.

Bazı üreticiler çekirdekleri kavurduktan ve öğüttükten sonra satmaktadırlar ancak Kopi Luwak çoğunlukla yalnızca temizlenmiş çekirdekleri satışa sunar. Dilenirse doğrudan üreticiden satın almak da mümkündür.

Kopi Luwak Neden Dünyanın En Pahalı Kahvesi?

Kahvenin gördüğü işlemler ve üretim şekli, dünyaca ünlü olmasını sağlamıştır. Ancak Kopi Luwak’ı diğer kaliteli kahvelerden ayıran en önemli özellik, kedilerin oldukça seçici olmasıdır.

Kedilerin seçiciliği, bölgede üretilen en kaliteli çekirdeklerin hayvanlar tarafından tüketilmesine neden olur. Kopi Luwak üreticileri, kedilerin dışkılarından elde edilen kaliteli çekirdekleri kullanırlar.

Ancak zaman içerisinde kahvenin tadında önemli değişiklikler olduğu düşülmektedir. Günümüzde Kopi Luwak üretimi için yabani hayvanlar yerine belli bir alanda dolaşan kediler kullanılır. Bunun en önemli dezavantajı, hayvanların seçiciliklerinde değişime neden olmasıdır.

en pahalı kahve, kopi luwak

Yaban ormanlarda yaşayan misk kedileri, yalnızca kahve meyvesi tüketerek beslenmez. Ormanda pek çok farklı besin kaynağı bulabilirler. Ancak yerel alanlara kısıtlanan kedilere mama ve diğer besinler verilmemektedir, bu da kahve meyvesinin temel besin kaynağı konumuna yükselmesine neden olmuştur.

Tadından hoşlandıkları ya da besleyici buldukları için tercihen tükettikleri kahve meyvelerinin yerini mecburiyet alan kediler, tükettikleri meyvelerin kalitesi hakkında daha az seçici olmaya başlamışlardır. Bu da kahvenin kalitesini ve tadını doğrudan etkilemektedir.

Kedilerin seçiciliği içgüdüsel olsa dahi, iyi bir üretici de en kaliteli çekirdekleri seçmekte oldukça seçici davranır. Bu da günümüzde tüketilen Kopi Luwak’ın tadında önemli bir farklılık hissedilememesine neden olmaktadır.

Ayrıca dünya çapında Kopi Luwak adı altında satılan ancak bu işlemlerin birçoğundan geçmemiş sahte ürünler de bulunmaktadır. 500 gramının 600 Amerikan Doları’na satıldığı düşünüldüğünde sahte ürünlerden korunabilmek daha da önemli hale geliyor.

Dünya genelinde yapılan araştırmalar ile bir bardak Kopi Luwak kahvesinin fiyat aralığının 35 ila 100 dolar arasında değiştiği görülmüştür. Buna karşın ortalama bir kahvenin bardak fiyatı 2 ila 5 dolar arasındadır. Bu fiyat etiketi de Kopi Luwak’ı dünyanın en pahalı kahvesi konumuna getiriyor.

En Pahalı Kahve Kopi Luwak’ın Tadı Nasıl?

Üretim aşamalarını okuyan herkesin aklındaki düşünce kahvenin dışkı tadı veya kokusu içereceğidir. Ancak kahveden tadanlar, bu durumun asla yaşanmadığını belirtiyorlar.

Tükettiğiniz Kopi Luwak’ın tadına etki eden en önemli faktörlerden biri, çekirdeklerin yalnızca bir üreticiden mi yoksa birkaç farklı üreticinin çekirdeklerini mi içerdiğidir. Bu kahvenin üretimi, oldukça zahmetli bir süreç olması nedeni ile yıllık 500 kilogram civarındadır. Bu da birçok markanın ürünlerinde farklı üreticilerin çekirdeklerinin yer almasına neden olur.

Tadı etkileyen bir diğer önemli unsur da, çekirdeklerin kavrulmamış olarak satın alınmış olmasıdır. Farklı üreticilerin çekirdeklerini farklı derecelerde kavurdukları bilinmektedir ve paket ürünlerin içerisinde karışık kavurma aşamalarındaki ürünler yer alabilir. Önerimiz, tek kaynaktan satın alınmış ve kavrulmuş çekirdeklerin kullanıldığı Kopi Luwak kahvesini denemenizdir.

En Pahalı Kahve Nasıl Demlenir?

Kopi Luwak farklı şekillerde demlenebilir. Başlangıç tadımı için az öğütülmüş çekirdekleri 4 dakika boyunca temiz sıcak suda demlemeniz önerilir.

Kahve tadımında damağınızın temiz olduğundan emin olmasınız. Aksi takdirde kahvenin tadındaki farklı aromaları hissetmeniz çok daha zor olacaktır.

Dünyanın en pahalı kahvesi olması ile ünlenen Kopi Luwak, doğrudan üreticiden satın alındığında çok daha makul fiyatlara gelebilir. Endonezya’ya yapacağınız ziyaretlerde çiftçileri ziyaret ederek tadım yapabilir ve satın alma işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Paketli ürünlerde ise fiyat, çekirdeklerin geçtiği işlemler nedeni ile yükselmektedir.

Paket ürün alımlarınızda açıklayıcı bilgileri dikkatlice okumanız önerilir. Yıllık üretim miktarı oldukça düşük olduğu için birçok paket ürünün üzerinde çekirdeklerin hangi çiftliklerden alındığı ve kavrulması ile ilgili bilgiler yer alır. Seçiminizi tek çiftlikten gelen ürünlerden yana kullanmanız önerilir.

Eğer tek kaynaktan alınmış çekirdek bulamıyorsanız, paketlemeyi yapan marka tarafından kavrulan ürünlere yönelmelisiniz. Aksi takdirde kahvenizin içerisinde farklı derecelerde kavrulmuş çekirdekler bulunabilir, bu da kahvenin lezzetini doğrudan etkilemektedir.

Dünyanın en pahalı kahvesi Kopi Luwag hakkında daha fazla bilgi almak için http://www.most-expensive.coffee/ linkini inceleyebilirsiniz. 🙂

 

Bahar Hidayetoğlu
Bahar Hidayetoğlu

Flatart - Dijital Pazarlama Uzmanı

İçerik Pazarlaması, Dijital İçerik Editörü

6 yorum
  1. İnanılmazz okurken hayretler içerisinde kaldım kedi ile kahveyi eşleştirmek… gerçekten inanılmaz.

  2. Kahvenin yaban kedisinin midesinde işlem göreceği aklımın ucundan geçmezdi gerçekten hayret edici bir şey şaşkınlıkla okudum. bilgilendirdiğinz için çok teşekkürler

  3. Kahve konusunda hakikaten başarısı tam ancak okuduğum bir makalede bu kopi luwak kahvesi konusunda hayvanların zarar gördüğüne de değinilmiş. Çünkü hayvanlar bu kahve uğruna doğal ortamdan koparılarak dört köşeli bir kafese mahrum bırakılıp verimleri düştüğünde de yeniden doğaya salınıyormuş. Tabi bu durum da haliyle onca hayvanın doğaya olan adaptasyonunu olumsuz etkiliyor. Bence bu önemi husus da gözden kaçırılmamalı yaa

Cevap Bırakın

Mail adresiniz yayınlanmayacaktır

css.php