En Eğlenceli Kahve Turu Avrupa’yı Geziyor!

Kahve dünyasının en önemli etkinliklerinden biri kabul edilen ve Cafe Imports tarafından düzenlenen Legendary Coffee Tour (Efsanevi Kahve Turu), geçtiğimiz sene İngiltere’nin üç farklı şehrinde düzenlendi. Avrupa’daki en önemli kahve evlerinin ve üreticilerinin bir araya geldiği etkinlikte kahve severler unutulmaz deneyimler yaşadı.

İngiltere’de yapılacak etkinliğin hemen arkasından Münih, Zürih ve Viyana olmak üzere üç şehir daha tura ev sahipliği yaptı.

dünyanın en eğlenceli kahve turu, cafe imports legendary coffee tour

Cafe Import Hakkında

1993 yılında Amerikalı Andrew Miller tarafından kurulan Cafe Imports, günümüzde dünyanın en büyük kahve marketlerinden biridir. Brezilyalı bir arkadaşının kahve ticareti yapmasına yardımcı olmaya çalışarak sektöre adım atan Miller, o dönemde yaptığı garsonluk işini bırakarak borçla Cafe Imports’u kurmuştur.

Babasının Mogiana’daki çiftliğinde ürettiği kahveyi Amerika’ya satmak için izin almaya çalışan arkadaşı Vido’ya resmi yazışmalarda yardımcı olan Miller, kayınvalidesinden 70.000 USD borç alarak kahve ticareti yapmaya başlamıştır.

Aldığı borç sayesinde Brezilya’dan bir konteynır kahve alan ikili, resmi izinlerini tamamlayarak işe koyulmuştur. Aldıkları kahveyi satmaya hazırlandıkları sırada Brezilya’da yaşanan don nedeni ile kahvenin satış fiyatı 0.68 USD’den 2.70 USD’ye çıkmış, bu sayede büyük kazanç elde etmişlerdir.

Hızlı şekilde iki konteynır daha kahve alarak kazançlarını arttıran şirket; telefon ve e-postanın yanı sıra online sipariş de almaktadır. Dünyanın dört bir yanında üretilen kahve istenirse konteynır, istenirse paket şeklinde satın alınabilir. Günümüzde Amerika, Avrupa ve Avustralya’da hizmet veren şirket her yıl birçok organizasyon da gerçekleştirmektedir.

The Legendary Coffee Tour 2017 İngiltere

27 Haziran’da Bristol’da, 29 Haziran’da Manchester’da ve 1 Temmuz’da Birmingham’da gerçekleşen etkinlik için planlamalar oldukça erken başladı. Facebook üzerinde açılan etkinlik sayfalarına etkinlik ismine tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Kahve sektörünün öncülerinin bir araya geldiği etkinlikte, konuşmacıların önceki tecrübelerinden faydalanabilmeniz için soru cevap bölümleri de yapılıyor. Bu sayede nitelikli kahve ile profesyonel ya da amatör olarak ilgilenen herkes için faydalı bir organizasyon planlanıyor.

27 Haziran Bristol

Etkinlik kahve tadımıyla başladı. Dünyanın pek çok farklı bölgesinde üretilen çekirdeklerin kalite sırasına göre tadılması ve değerlendirilmesi yapıldıktan sonra, dört kavurucu sahneye çıktı. Öncelikle kahve hakkında merak edilenleri cevaplayan kavurucular, daha sonrasında konukların sorularını da yanıtlamaya çalıştı.

29 Haziran Manchester

Cafe Imports ekibinin de katılımıyla gerçekleşen etkinlikte şirketin kısa bir tanıtımı da yapıldı. Kahve tadımının yapıldığı gecenin sonunda ise kokteyl ve sohbet gerçekleşti.

1 Temmuz Birmingham

Her yıl düzenlenen Birmingham Kahve Festivali içerisinde gerçekleşen etkinlikte 10:00-18:00 saatleri arasında kahve tadımı yapıldı.

The Legendary Tour 2016 Nasıl Geçti?

Geçtiğimiz yıl yalnızca Amerika’da gerçekleştirilen etkinlikler, hem kahve sektörünü hem de tüketicileri bir araya getirdi. Huckleberry Coffee tarafından verilen kavurma eğitimleri ve workshopları sayesinde katılımcılara bilgi de veren son etkinlik Colorado’daki Denver şehrinde yapıldı.

dünyanın en eğlenceli kahve turu, cafe imports legendary coffee tour

Meksika, Etiyopya, Kosta Rika, Brezilya, Kenya ve Kolombiya’dan gelen çekirdeklerin tadıldığı etkinlikte sıralama da en düşük puanlı çekirdeklerden en kaliteli çekirdeklere doğru yapıldı. Cauca En İyi Kahve ödülünü de alan Kolombiya menşeili kahvenin de tadımı etkinlikte gerçekleşti.

BanExports şirketinin sahibi Jairo Ruiz’in de katıldığı söyleşide sektörün gelişimi ve yeni akımlar da katılımcılarla değerlendirildi.

Farklı kahve evlerinden gelen kavurucuların katılımıyla gerçekleşen panelde ise deneyimler ve teknikler de paylaşıldı. Kavurmanın kahve için önemi, seyahatler, yanlışlar ve iş başında meydana gelen kazalar gibi pek çok konu katılımcılarla paylaşıldı.

Nitelikli kahve üzerine uzmanlaşmak isteyen profesyonellerin ve amatörlerin bir araya gelerek deneyimlerini paylaşma imkanı bulduğu etkinlik, birçok katılımcı için oldukça faydalı bilgiler sağladı.

Özellikle kahve evlerinin ve kahve alanında kendini geliştirmek isteyenlerin katılmasının faydalı olacağı etkinlik hakkında daha detaylı bilgi almak için Facebook’taki etkinlik sayfalarını inceleyebilirsiniz. Yapılacak açıklamalar ve güncellemeler ile ilgili bilgi almak için CoffeeMag sosyal medya hesaplarını takip etmeyi unutmayın.

Bahar Hidayetoğlu
Bahar Hidayetoğlu

Flatart - Dijital Pazarlama Uzmanı

İçerik Pazarlaması, Dijital İçerik Editörü

Henüz yorum yok

Cevap Bırakın

Mail adresiniz yayınlanmayacaktır

css.php