Kutlu Olsun! Dünya Kahve Günü İle İlgili Bilmeniz Gereken Her Şey

Pek çok ülkede, dünyanın en sevilen içeceklerinden biri olan kahveyi merkezine alan çeşitli festivaller ve etkinlikler düzenleniyor.

2015 yılından beri ise tüm dünyada 1 Ekim tarihi, Dünya Kahve Günü olarak kutlanıyor.

International Coffee Organisation – Uluslararası Kahve Organizasyonu (ICO)’ya kayıtlı olan 78 ülkenin ortak kutladığı günde etkinlikler, eğitimler ve sunumlar bulmak mümkün. Kahve üretiminin %98, tüketiminin ise %83’ünü oluşturan üye ülkeler sayesinde Dünya Kahve Günü her geçen yıl daha da büyük bir coşku ile kutlanıyor. 2017 yılında 29 Eylül Cuma – 1 Ekim Pazar döneminde kutlanan gün ile ilgili bilmeniz gerekenleri sizin için derledik.

Hükümetler arası bir organizasyon olan ICO, dünya kahve üretiminin neredeyse tamamını oluşturan üye ülkeleri ile birlikte kahve sektörünün yönünü belirleyen en önemli oluşumlardan biri. 1963’te Birleşmiş Milletler’in desteği ile kurulan ve kahvenin ülke ekonomilerine katkısını arttırmaya yönelik faaliyetleri ile tanınan organizasyon, kültürel birçok değişikliğin de öncüsü oldu.

Kahve üreticileri kadar tüketiciler için de düzenlemeler yapan ve Uluslararası Kahve Sözleşmesi ile kalite standartlarını belirleyen kurum, dünya genelinde çeşitli araştırmalara finansman ve kaynak yaratıyor.

Farklı kahve çeşitleri ve ekipmanlarını online sipariş etmek için Mocaco Coffee‘yi ziyaret edebilirsiniz.

Dünya Kahve Günü Nasıl Ortaya Çıktı?

ICO üyesi her ülke, farklı tarihlerde kahve merkezli etkinlikler ve festivaller düzenliyor. Birbirinden bağımsız olarak düzenlenen ve lokal şekilde finanse edilen bu etkinliklerin belirli standartlar çerçevesinde uluslararası boyuta taşınabilmesi için 1 Ekim Dünya Kahve Günü oluşturuldu.

dünya kahve günü

Birçok üreticinin de çeşitli promosyon ve indirimlerle desteklediği gün, dünya genelindeki kahve tüketicilerinin %83’üne ulaşmış durumda.

Kahve severlerin yeni ürünleri deneyimlemesini ve yeni teknikleri görmesini sağlayan etkinlikler ABD, İtalya, Singapur ve Endonezya’nın da aralarında bulunduğu 78 ülkede gerçekleştirildi.

Türkiye, henüz ICO üyesi ülkeler arasında yer almıyor. Ancak ülkemizdeki pek çok uluslararası ve yerel kuruluş, 1 Ekim Dünya Kahve Günü’nde özel indirim ve promosyon yapacaklarını duyurmuşlardı. Bunlar arasında Starbucks’ın uyguladığı 1 kahve alana 1 kahve bedava kampanyası en çok ilgi gören duyuru olmuştu.

2015 yılından beri her yıl kutlanan bu keyifli günde ülkelerde bu yıl gerçekleştirilen etkinliklere birlikte göz atalım.

ABD

Kahve tüketiminde önemli bir yeri olan Amerika Birleşik Devletleri’ndeki neredeyse tüm işletmeler, Dünya Kahve Günü’ne özel kampanya ve indirimler gerçekleştirdi. Bu işletmeler arasında Dunkin’ Donuts, Krispy Kreme, McDonald’s ve Starbucks da bulunuyor. Çoğunlukla bir büyük boy kahve alana orta boy kahvenin ücretsiz sunulduğu etkinlikler arasında pek çok farklı eğitim ve seminer de kahve severlerle buluştu.

dünya kahve günü amerika

Taşımacılık hizmeti sunan Lyft gibi kurumlar ise, 29 Eylül Cuma günü seçili şehirlerdeki yolcularına ücretsiz kahve ikramlarında bulunacaklarını duyurdu.

İngiltere

Ülkenin en sevilen kahvecilerinin katılımı ile düzenlenen etkinliklerde demleme ve kavurma yöntemleri ile ilgili düzenlenen workshoplar yoğun ilgi gördü. Festival tadında geçen workshoplara katılanlara dağıtılan tadımlık ürünler ve gereçler, evde demleme ve kavurmaya artan ilginin de bir göstergesi.

dünya kahve günü ingiltere

Kahve üretiminin ve tüketimdeki yerinin anlatıldığı etkinliklerin yanı sıra film gösterimleri ve söyleşiler de Dünya Kahve Günü organizasyonu içinde kendine yer buldu. Ülke genelinde oldukça yüksek bir katılımcı sayısına ulaşan etkinlikler sayesinde kahve severler unutulmaz bir hafta sonu yaşadı.

Almanya

Almanya, Dünya Kahve Günü’nü diğer ülkelerden biraz daha farklı kutladı. Tüketicilerin kahve odaklı videolarını Facebook ve Instagram’a # kaffeeistkult hashtagi ile yüklemesini isteyen Alman Kahve Organizasyonu, en çok beğeni alan videolara hazırlayacakları filmde yer vereceklerini belirtti.

dünya kahve günü almanya

Aynı zamanda en yüksek beğeni alan videoların bazılarının sahiplerine İtalya seyahati hediye edileceğini de duyuran organizasyon, pek çok tüketicinin ilgisini çekmeyi başardı.

Endonezya

Dünya Kahve Günü etkinlikleri kapsamında yarışma düzenleyen ülkelerden biri de Endonezya. Tüm ülkelerden katılıma açık olduğu belirtilen bir barista şampiyonası düzenlenen Lampung şehrinde pek çok farklı etkinlik de yaratan ülke, dünyanın en önemli kahve üreticilerinden biri olarak da öne çıkıyor.

dünya kahve günü endonezya

Hükümet tarafından da desteklenen etkinliklere çeşitli bakanların katıldı ve üretim yapılan şehirlerin ve bölgelerin yöneticileri ile sektörün önde gelenlerini bir araya getirdi. Ülke ekonomisi içerisinde önemli bir yeri olan kahvenin gelişmesi için gösterilen bu özene hayran kalmamak elde değil.

Türkiye’de Dünya Kahve Gününü Nasıl Kutlayabilirsiniz?

Dünya Kahve Günü, ülkemizde dünyadaki örneklerde olduğu kadar coşkuyla kutlanmıyor. Ancak önümüzdeki sene kendi etkinliğinizi düzenleyerek kahve tutkunuzu sevdiklerinizle paylaşırken keyifli bir gün geçirebilirsiniz.

Kendinizi ve kahve yeteneklerinizi geliştirmek için bir fırsat yaratmak için 1 Ekim’i beklemenize gerek yok. İstediğiniz bir hafta sonunu Kahve Hafta Sonu ilan ederek işe koyulabilirsiniz.

Evinizde düzenleyeceğiniz konsept partiler ve küçük gruplar halinde alabileceğiniz eğitimler ile eğlenceli vakit geçireceğinizi garanti ediyoruz.

Daha Önce Denemediğiniz Bir Demleme Yöntemi Deneyin

Evinizde kendi başınıza yapabileceğiniz en öğretici etkinlik, yeni bir demleme yöntemi deneyimlemek. Demleme yönteminizi belirleyin ve ihtiyaç duyacağınız malzemeleri edinin. İnternet üzerinde kolayca edinebileceğiniz detaylı açıklamaların yanı sıra, işlemlerin nasıl olması gerektiği ile ilgili hazırlanmış videoları da inceleyebilirsiniz.

dünya kahve günü

Demleme işlemlerine başlamadan önce müziğinizi belirleyin. Müzik dinleme platformlarında hazır şekilde sunulan çalma listelerini değerlendirebilir, ya da tamamen kendi zevkinize uygun yeni bir liste oluşturabilirsiniz.

Kahve Turuna Çıkın

Günümüzde her şehirde bulunan butik kahveciler, her tüketiciye eşsiz deneyimler sunuyor. Daha önce adını duyup gitme fırsatı bulamadığınız ya da yeni açılan kahvecileri deneyimleyebileceğiniz bir gün belirleyin. Yanınıza sevdiklerinizi alın ve kendi kahve turunuzu oluşturun.

dünya kahve günü

Bulunduğunuz şehirde belki de daha önce görmediğiniz sokakları görmenizi de sağlayacak kahve turu sayesinde hem göz hem de damak tadınıza hitap edeceksiniz.

Atölye Çalışmalarına Katılın

Butik işletmelerin hafta sonları gerçekleştirdiği ve evde demleme hakkında birçok bilginin uzmanlarca paylaşıldığı atölye çalışmaları, kendinizi geliştirmeniz açısından da bulunmaz bir fırsat sunuyor.

MSA gibi özel eğitim kurumlarından profesyonel eğitimler alarak baristalık konusunda uzmanlaşabilirsiniz. Ancak amacınız yalnızca evde keyifli ve leziz kahvelerin nasıl yapıldığını öğrenerek tekniğinizi geliştirmek ise MOC, Petra Roasting ve Federal Coffee tarafından düzenlenen workshopları tercih etmenizi öneriyoruz.

Türkiye’de Kahve ile İlgili Kaçırmamanız Gereken Etkinlikler

Ülkemizde Dünya Kahve Günü kutlanmıyor olsa da birçok kahve festivali gerçekleştiriliyor. Bunlardan en bilineni ise İstanbul Coffee Festival.

2017 yılında onlarca markanın katılımı ile gerçekleşen festivalde sergiler, atölye çalışmaları ve tadım etkinlikleri kahve severlerle buluştu. 21-24 Eylül arasında Küçükçiftlik Park’ta yapılan İstanbul Coffee Festival ile ilgili yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Ekim ayında düzenlenen İzmir Kahve Festivali kapsamında pek çok farklı yöresel kahveyi tadabilir, söyleşi ve atölye çalışmalarına katılabilirsiniz. Kahve sektöründeki ulusal ve yerel işletmeler için harika bir buluşma ortamı da yaratan festival sayesinde iş birliklerinin artacağını belirtelim.

Aralık ayında gerçekleştirilen ve bugüne kadar 17.000 kişiye ulaşan Coffee Karnaval, 2017 yılında Eskişehir’de olacak. Üçüncü dalga akımın en iyi temsilcileri ile Türk kahvesinde öncü markaları bir araya getiren festivalde tadım yapabilir ya da düzenlenecek atölye çalışmalarına katılabilirsiniz.

Bahar Hidayetoğlu
Bahar Hidayetoğlu

Flatart - Dijital Pazarlama Uzmanı

İçerik Pazarlaması, Dijital İçerik Editörü

5 yorum
  1. 1 Ekim’de Endonezya’da olmayı çok isterdim…. Büyük ve heybetli gösterilerin olabileceğini tahmin ediyordum. Barista şampiyonası tam isabet olmuş.

  2. Yurt dışındaki kahve algısına gerçekten hayranım. Adamlar işini gerçekten tutkuyla ve eğitim çerçevesinde gerçekleştiriliyor. Bizim toplumumuz gibi kulaktan dolma bilgiler yok. Baksanıza kahve üzerine bile eğitimler, seminerler veriyorlar. Gerçekten parmak ısırtacak cinsten.

  3. İmrenederek okudum vallahi. Keşke ülkemizde kahveye olan duyarlılığını ve sevgisini böylesine coşkulu ve güzel şekilde yansıtabilse… Bazı şeyleri hayatta seviyoruz ama ne yazık ki onun üzerinde gösterebileceğimiz bir uygulama yok, icraat yok. Tam kahve örneğinde olduğu gibi.

  4. Almanya’nın direk dünya üzerine seslenişi güzel olmuş. Haberim vardı ama yükleme fırsatı bulamadım. İnşallah gelecek seneye artık.

Cevap Bırakın

Mail adresiniz yayınlanmayacaktır

css.php