Sifon ve Vakum Pod ile Demleme Teknikleri

Yeryüzünde kahveyi sevmeyen yok gibidir. Bunlardan çok azı gerçek kahve deneyimi yaşar. Pek çok insanda kahvenin yeri ayrıdır. İnsanlara daha iyi bir kahve lezzeti sunduğumuz taktirde kahveye olan tutkuyu daha ileri noktalara taşımak mümkün.

kahve demleme aparatlarıHemen her şey gibi kalite­nin ve başarıya ulaşmanın püf noktası, “öz”e ulaş­mada. Neredeyse bütün bitkiler, kimyasal kulla­nımının giderek artması ve çevre kirliliği gibi faktörler yüzünden do­ğallığını kaybetme tehlikesi ile karşı karşıya. Marketten aldığımız bir ürünün ne kadarı saf, ne kadarı katkı ambalajları okumayı sevmeyenler olarak bilmiyoruz. Kahve artık bir endüstri ürünü ve bu nedenle son kullanıcıya ulaşmadan önce pek çok müdahaleye uğruyor. Saflığını kaybet­miş bir ürün sizi mutlu eder mi? O üründen ne kadar tat alabiliriz? Daha da önemlisi, bu ürünler size gerçek lezzeti unutturmuş olabilir mi?

Bu yazının konusu da burada başlıyor: Kahvenin doğallığını koruyarak, nasıl yeni tatlar, farklı sunumlar hazırlayabiliriz? Kahve pişirme ya da demleme yöntemleri kültürlere göre farklılık gös­terebiliyor. Bu açıdan bütün kültürler, bu küreselleşen çağda bizler için zengin kaynaklar olarak görülmeli. Uzakdoğu ve Amerika’da pek revaçta olan ama bizim için yeni olan bir tek­niği inceleyeceğiz.

Demleme Tekniğinde Yeni Bir Yol

kahveDemleme, kahve hazırlamanın en önemli aşamalarından biri. Çok doğru bir çekirdek seçimi yapılmış, çok iyi kavrulmuş bir kahveyi demleme kısmında berbat edebiliriz. Maraton koşan bir atletin finişi göremeden yarışı bırakmak zorunda kaldığında yaşadığının bir benzeri hayal kırıklığı yaşayabiliriz. Belki de uzun zamandır kendi kendinize, “Çok iyi çekirdekler seçip, onları olması gerektiği gibi kavuruyorum ama yine de olmuyor” demenizin nedeni demleme işlemi sırasında yaptığınız hatalar olabilir.

Şimdilerde, benim de tercih ettiğim yöntemlerden biri olan sifon ve vakum pod ile yapılan bir demleme tekniğini aşama aşama inceleceğiz Uzakdoğu kaynaklı bu teknik, kahve yapımında daha saf ve temiz bir filtre kahve elde etmek için kullanılıyor. Tek başına kullanmak mümkün olsa da, çekirdek kahve, el değirmeni ve terazi ile çok daha başarılı sonuçlar elde edebilir­siniz. Sifon ve vakum pod ile demle­nen kahve şimdiye kadar geliştirilmiş en saf kahve demleme tekniğidir. Kahve herhangi bir şekilde metale ?emas etmediği için aromalarını korur. işte bu teknikte sizlere yardımcı olabilecek bazı tüyolar:

sifon ve vakum pod ile kahve demleme• Önce sifonu teraziye yerleştirin ve darasını alın. Sonra sifonun haznesine 375 ml sıcak su ekleyin. Bu aşamada isterseniz soğuk su da kullanabilirsiniz.

• Sonra sifonun vakumlu üst kısmını haznenin üzerine yerleştirin. Burada kahve demleme aletinin contasının iyi oturmasına dikkat edin.

• Şimdi düzeneğin sifon haznesinin altına özel ocağını yerleştirin ve bu ocağı yakın.

• Tüm bu işlemler terazi üzerinde yapılınalı. Buraya kadar tamamsa hazırlanan düzeneğin darasını alın.

• Ocak sifon haznesindeki suyu kaynatacak ve ısınan su da üst kısımdaki hazneye yükselecektir.

• Su tamamen üst hazneye geçtiğinde buraya 26 gram öğütülmüş kahveyi ekleyin ve 30 saniye kadar tahta bir kaşıkla karıştırın.

• Ocağı haznenin altından alın.

• Kahvenin 1,5 dakika demlenmesini sağlayın. Bundan sonra bir kez daha karıştırın ve bekleyin.

• Haznedeki su soğudukça aşağıdaki hazneye transfer olacaktır. Kahve alt hazneye geçerken üstteki hazne­nin filtresi tortuyu süzecek.

• Alt hazne tamamen dolduğunda işlem tamamdır, artık kahveyi servis edebilirsiniz.

Yunus Çakmak
Yunus Çakmak

Barista Uzmanı

Kahve Uzmanı ve Danışmanı, Barista Eğitmeni

Henüz yorum yok

Cevap Bırakın

Mail adresiniz yayınlanmayacaktır

css.php