Burning Man Festivali İle İlgili Bilmek İstediğiniz Her Şey

Amerika Birleşik Devletleri’nin en önemli festivallerden biri olan Burning Man, geçtiğimiz hafta itibari ile tamamlandı. Ülkemizden de pek çok ünlü ismin katıldığı festivalin oldukça ilginç bir hikayesi bulunuyor.

burning man festivali

1986 yılında ilk kez düzenlenen ve günümüzde dünyanın en önemli sanat festivalleri arasında gösterilen Burning Man, Nevada eyaletinde bulunan Black Rock Çölü’nde her yıl düzenlenir. Coachella festivali ile birlikte ülkenin hakkında en çok konuşulan etkinliğini oluşturan Burning Man festivali ile ilgili bilmek istediğiniz her şey bu yazıda.

Burning Man Festivali Nedir?

Amerika Nevada’da bulunan Black Rock Çölü, her yıl Ağustos ayını Eylüle bağlayan günlerde önemli bir etkinliğe ev sahipliği yapar. 1986 yılından beri düzenli olarak gerçekleştirilen Burning Man, günümüzde dünyanın en ünlü festivalleri arasında gösteriliyor.

burning man festivali bileti

Larry Harvey ve Jerry James isimli iki genç Amerikalının başlattığı festival, ilk kez küçük bir etkinlik olarak California’da bulunan Baker Sahili’nde düzenlendi. Yalnızca 25 kişi ile gerçekleştirilen ilk etkinlik, aradan geçen 30 yılda binlerce insanın coşkuyla ve keyifle katıldığı bir global şenliğe dönüşmüş durumda.

1986 yılında Harvey ve James tarafından tahtadan inşa edilen ve yaklaşık 2,5 metre uzunluğundaki insan figürü, ikilinin arkadaşları ve çevrede bulunan yabancılardan oluşan 35 kişilik bir izleyici grubu önünde ateşe verildi. Birçok eski dinde yer alan ritüellerden esinlenerek yapılan bu etkinlik, yaz mevsiminin başlangıcını simgeleyen yaz gündönümüne de bir saygı niteliğindeydi.

burning man festivali

1990 yılına gelinene kadar her yıl aynı tarih ve aynı yerde gerçekleştirilen etkinlik, her yıl katılımcı sayısını arttırmıştı. 100 kişinin katılımı ile gerçekleşen 1990 Burning Man festivalinde yakılan insan figürü, 12 metre uzunluğundaydı. Bu senenin en önemli özelliği ise, festivalin günümüze kadar yapıldığı Black Rock Çölü’ne taşınması olmuştu.

Oldukça geniş bir alan sunan çöl sayesinde festival, bambaşka bir hal alarak tanınmaya başladı. Katılımcı sayısında yaşanan artış ile form değiştiren etkinlik, geçici bir şehir olan Black Rock şehrinin kurulması ve 7 günlük bir festivale dönüşmesi ile tüm dünyada tanınır hale geldi.

burning man festivali

Koşullar Oldukça Yorucu

Yılda bir kez bir araya gelen insanların oluşturduğu ve sadece 7 gün süren bu şehir, festivalin tam bir sanat ve ifade cennetine dönüşmesini de sağladı.

Antik inanç sistemlerinden yoğun şekilde etkilenen festival, katılımcılar için belirli koşullar sunmakla yetiniyor. Çölde kalınan süre boyunca birinci önceliği hayatta kalmak olan katılımcılar, çöl koşullarında yaratıcılıklarını ve toplumsal farkındalıklarını güçlendiriyor. Festivalin kuralları ise arkada çöp bırakmamak, ticaret yapmamak, saatte 5 milden hızlı giden onaylanmamış araç kullanmamak ve diğer katılımcıların deneyimlerini etkilememek var.

burning man festivali

1993 yılında gerçekleştirilen festival, ilk kez tema kullanımının gerçekleştirilmesi ile öne çıkar. Katılımcılar festival tarafından belirlenen temaya uymakla yükümlü tutulmaz, aksine kendi yaratıcılıklarını özgürce ifade edebilmeleri konusunda cesaretlendirilirler. 1993 yılında düzenlenen cehennem temalı festival sonrasında her yıl farklı temalar kullanılmıştır.

Burning Man festival alanındaki yerleşim, bir halkanın 2/3’ü şeklindedir ve halkanın merkezinde, festivalin son gününde yakılacak olan insan figürü yer alır. Bu yerleşim, 1997 yılında 10.000 katılımcının konaklayabilmesi için hazırlandı ve kullanılmaya başladı.

Katılımcılar, çeşitli sanat gösterileri ve performanslar sergileyerek kendilerini ifade eder. Ateş gösterilerinden modern sanatlara kadar geniş bir yelpazede gerçekleştirilen performanslar, Black Rock Arts Foundation tarafından desteklenir.

burning man festivaliKatılım Her Geçen Yıl Artıyor

Burning Man festivali, etkinliğin son gününde ateşe verilen insan figürü ile sona erer. Yaklaşık 30 yıldır sanatın ve sanatseverlerin bir araya gelmesinde önemli yeri olan festival, tüm dünyadan binlerce insanın katılımı ile her geçen yıl büyüyor.

Festival, ilk olarak 2011 yılında tüm biletlerini satmayı başardı. 50.000 kişi ile gerçekleştirilen festival sırasında, Nevada eyaletinde bulunan en büyük onuncu kentsel alan olarak tarihe geçti. Festivalin düzenlendiği Black Rock Şehri’nin yalnızca bir hafta süre ile var olduğunu tekrar hatırlatalım.

Burning Mane Festivalinin Önemi

Sanat odaklı en önemli festival olan Burning Man, 30 yıl içerisinde birkaç kişinin bildiği bir etkinlikten dünya çapında tanınan bir festivale dönüştü. Peki festivalin bu kadar ilgi görmesinin sebebi ne?

burning man festivali

Festival kurucularının antik inanışlara ve doğaya bir saygı duruşu olarak gerçekleştirdiği Burning Man, katılımcıların tamamının diğer tüm katılımcılarına saygı göstermesi ve bütün olarak hareket edebilmesi sayesinde kendini kanıtladı.

Festivalin yalnızca birkaç kuralı bulunduğunu daha önce belirtmiştik. Bu kuralların ortak özelliği, birlik olmak ve diğer insanların yanı sıra doğaya saygı gösterme amacı taşıyor. Sanatın tüm dallarının bir arada bulunduğu ve tüm katılımcıların kendini bir topluluğa dahil hissetmesini sağlayan festival, bir haftalığına da olsa gerçek bir ütopya sunuyor.

Festival Modası Öne Çıkıyor

Herkesin kendini özgürce ifade etmesine olanak sağlayan festivalin en çok bilinen özelliklerinden biri de, yıllar içerisinde yaratılan moda. Katılımcıların neredeyse tamamının festivale katılırken kostüm tercih etmesi, moda dünyasına ve tasarımcılara da ilham veriyor.

burning man festivali

Toplum tarafından dışlanan her bireyin kabul gördüğünü hissettiği ve katılımcıların ön yargılarını bir haftalığına terk ettiği festival, zamanın ilerisindeki kostümler ve performanslar sayesinde de sanat dünyasında büyük önem kazanıyor.

Festival alanında binlerce insanın konaklaması sebebi ile, kullanılabilecek araç sayısında da kısıtlamalar uygulanıyor. Temel olarak yürüyüş ve bisikletin kullanıldığı alanda, daha önceki yıllarda yaşanan yaralanmalı ve hatta ölümlü kazalar sebebi ile ciddi bir onay süreci gerekiyor.

burning man festivali

Arka plandaki çöl sebebi ile Mad Max filmini andıran arabaların yanı sıra, katılımcıların kendi çabaları ile yarattığı araçlar da yoğun şekilde kullanılıyor. Festival tarafından onaylanmamış araçların kullanımının yasak olması sebebi ile, katılımcılar yaratıcılıklarını bu alanda da ortaya koyuyor.

2017 Burning Man Festivali

Henüz resmi katılım rakamlarının açıklanmadığı 31.Burning Man festivali, 27 Ağustos – 4 Eylül tarihleri arasında gerçekleştirildi. Dünyanın onlarca farklı ülkesinden gelen katılımcıların doyasıya eğlendiği festivale ülkemizden de birçok ünlü isim katıldı.

Acun Ilıcalı ile yakında dünya evine girecek olan Şeyma Subaşı, Seda Sayan’ın Sinan Engin’le evliliğinden olan oğlu Oğulcan Engin, TV8 kanalında yayınlanan Survivor programının eski yarışmacılarından Ece Begüm Yücetan ve Aslışah Alkoçlar ile yaşadığı aşkla gündeme gelen Kasım Garipoğlu festivale katılan ünlüler arasında.

burning man festivali, şeyma subaşı

29 Mart’ta satışa sunulan 30.000 biletin 35 dakika içerisinde tükendiğini belirtelim. Vergiler hariç 425 $ fiyat ile satın alınan biletlerin tükenmesinin ardından, festival organizatörleri 500 ek biletin 1.200 $ fiyat ile 5 Nisan’da satışa çıkacağını belirtmişti.

Ölmeden Önce Yapılacaklar Arasında

Dergiler ve bloglar tarafından hazırlanan Ölmeden Önce Yapılacak 100 Şey listelerinin neredeyse tamamında yer alan Burning Man festivali, insanın hayatında bir kez yaşayabileceği bir deneyim sunuyor.

Festival katılımcılarının yaygın olarak söylediği “Daha önce hiç katılmamış birine Burning Man’i anlatmak, kör birine renkleri anlatmak gibi” sözü, bu deneyimi başarılı şekilde anlatıyor.

burning man festivali

Ancak bu listelerde yer alan diğer tüm aktiviteler gibi, Burning Man’e katılmak da oldukça maliyetli: İstanbul’dan San Francisco’ya uçuş gerçekleştirdikten sonra, karayolu ya da havayolu ile Black Rock Çölü’ne ulaşmanız gerekiyor. Karayolunu tercih edecek katılımcıları yaklaşık 8 saatlik bir yol beklemekte. Nevada’ya uçacak katılımcıların ise festival döneminde birkaç kat artan bilet fiyatları ile karşı karşıya kaldığını belirtelim.

coffeemag
coffeemag

Kocatepe Mahallesi, Selanik Caddesi No: 39/17 06420 Çankaya / Ankara 0312 323 91 53 – 0538 406 31 40 www.coffeemag.com.tr

5 yorum
  1. Açıkcası ölmeden önce yapılacaklar listesinde bu tür festivallerden ziyada farklı tarihi durakları ve dünya üzerinde gezilebilecek farklı noktaları ele almak daha dogru. Bu benım tercihim kesinlikle insanları yargılamıyorum ama bir de bu festivallerin maddi boyutu var.

  2. Bazı insanlara festivaller saçma geliyor ama doğaya saygı adına çok önemli etkinlikler …

  3. ne kadar buyuleyıcı ve asıl helekı o kıyafetler okurken bıle etkılendım elınıze saglık

  4. Koşullar ne kadar ılgınc yaaaa vaalhı festıvalın adını duydum ama kosullarını bılmıyordm degısık

Cevap Bırakın

Mail adresiniz yayınlanmayacaktır

css.php