Türkiye’de Bulabileceğiniz En Kaliteli 9 Barista Eğitimi

Kahve severlerin aşina oldukları barista ve barista eğitimi kavramları, ülkemizde de giderek yaygınlaşmaya başlıyor. Eğitimli uzman baristalar sayesinde Türkiye’deki kahve kültürünün önümüzdeki birkaç yıl içerisinde gelişeceğini ön görmek mümkün.

Profesyonel bir barista olmak için alınması gereken temel bazı eğitimler de bulunuyor. Baristalık eğitimi olarak adlandırılan ve birkaç modülden oluşan programlar sayesinde isteyen herkes uzmanlık sertifikasını alarak iş hayatına atılabilir.

Barista Ne Demek?

Kahve kültüründe önemli bir yeri bulunan barista kelimesi, espresso ve espresso bazlı içecekler konusunda uzmanlaşan kişileri tanımlar. Ancak bu tanım genişletilerek alkol ve alkollü kokteylleri de kapsayabilir.

Bir baristanın kendi geliştirdiği içeceğine imza içecek adı verilir. Dünya çapında gerçekleşen birçok yarışmada imza içecekler değerlendirilir ve puanlanır.

Başarılı bir barista olmak için gerekli eğitimlerin alınmasının yanı sıra, deneyim kazanılması da oldukça önemlidir. Müşterilerden alınan geri dönüşlerle kendini geliştiren baristalar, deneyim kazandıkça alanlarında uzmanlaşır.

Baristalık konusunda daha önce kaleme aldığımız Kahve Severlerin Aşina Olduğu ‘Barista’ Ne Demek? yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Barista Eğitimi Nedir? Neleri Kapsar?

Baristalık deneysel olduğu kadar teknik bir meslektir. Kahve yapımında kullanılan makinelerin kullanımından, kavurma tekniklerine kadar pek çok konu eğitimlerde öğretilir.

Baristalık eğitiminde genel olarak ele alınan konular ise aşağıdaki gibidir:

Teorik Eğitim

Makine Kullanım Eğitimleri

Kavurma ve Demleme Teknikleri Eğitimi

Sunum ve Süsleme Eğitimleri

İşletmecilik Eğitimi

Birçok kurs, uygulama modülleri ile teknik bilgileri pekiştirmektedir. Baristalık eğitimi almaya karar verdiğinizde sizin için en doğru programı bulmak zorlayıcı olabilir. Kolayca başvurabileceğiniz barista eğitimlerini gelin birlikte inceleyelim.

Türkiye’de Bulabileceğiniz En Kaliteli Barista Eğitimi Mekanları

Bu yazımızda yer vereceğimiz eğitimlerin içerik ve kapsamları ile birlikte, programı tamamladığınızda alacağınız sertifikaları da listeleyeceğiz.

Federal Coffee & İstanbul Üniversitesi

İstanbul Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi (SEM) ve Federal Coffee iş birliği ile sunulan barista eğitimi 3 farklı kurda yapılıyor. Temel, uzmanlık ve profesyonellik şeklinde adlandırılan kurlardan kendinize en uygun olanını seçerek eğitime katılabilirsiniz.

Temel barista eğitimi 1 gün süre ile katılımcılara sunuluyo. Uzmanlık ve profesyonellik eğitimlerinin süresi ise 3 gün olarak belirlenmiş. Eğitimler Federal Coffee kurucu ortağı Sam Çeviköz tarafından verilmekte.

Küçük yaştan itibaren Avustralya’da yaşayan Çeviköz, 2012 yılında Türkiye’ye dönerek MOC’un kuruluşunu gerçekleştirmişti. Daha sonra marka ile yollarını ayırarak Federal Coffee’yi kurarak büyük başarı yakalayan Çeviköz, aynı zamanda eski bir barista jürisi.

Mutfak Sanatları Akademisi

Mutfağı meslek edinmek isteyenlerin ilk aklına gelen isimlerden biri olan Mutfak Sanatları Akademisi (MSA), baristalık eğitimleri de sunuyor. Toplam 54 saat olarak verilen eğitimi tamamlayan katılımcılara Pearson Profesyonel Barista Sertifikası, Mumac Academy sertifikası ve MSA diploması veriliyor.

Kahvenin tarladan fincana süren yolculuğunun, demleme ve kavurma tekniklerinin de öğretildiği programda Pınar Özdemir ve Musa Gümüştaş gibi isimler eğitmenlik yapıyor.

Programı tamamlayan başarılı öğrenciler, yurtdışında eğitim programlarına da başvuru gerçekleştirebiliyor. Aynı zamanda MSA tarafından mezunlarına sunulan staj ve kariyer programları da mevcut.

Coffee Works

İzmir’de baristalık eğitimi sunan markalardan biri olan Coffee Works, SCA tarafından ülkemizde yetkilendirilen Şerif Başaran’ın öğrencisi olma fırsatı da sunuyor. Nitelikli Kahve Birliği (SCA) tarafından 2008 yılında Yılın Eğitmeni ödülünü alan ve ülkemizi dünyada temsil etmiş Başaran’ın pek çok başarısı bulunuyor.

scae barista kursu, barista eğitimiTemel ve orta düzeyde sunulan eğitimler sonucunda başarılı katılımcılar SCA tarafından verilen Foundation ve Intermediate sertifikalarını da almaya hak kazanıyor. Profesyonel eğitimlerde ise kahve eğitiminin yanı sıra makine teknik bakım ve onarım eğitimi, müşteri ilişkileri ve finansal eğitimler de katılımcılara sunulmakta. Başarılı katılımcılar SCA tarafından verilen Professional Barista sertifikasını almaya hak kazanıyor.

İstanbul Kahve Akademisi

SCA sertifikası alabileceğiniz bir diğer program da İstanbul Kahve Akademisi tarafından sunuluyor. Temel seviye eğitimler 1 gün süre ile, orta seviye eğitimler ise 2 gün süre ile veriliyor.

barista kursu, barista eğitimi

Katılımcılar SCA sertifikası almak istemezlerse, farklı bir ücretle İstanbul Kahve Akademisi sertifikalı programa da kayıt gerçekleştirebiliyor. Temel seviye eğitimlerde daha öne baristalık tecrübesi olmayan katılımcılara temel beceriler ve bilgiler aktarılıyor. Orta seviye eğitimler ise temel bilgilerin bir adım ileri taşınarak daha detaylı ve kapsamlı deneyimler kazandırmayı amaçlıyor.

Aylık şekilde düzenlenen programlara kurumun internet sitesinden erişebilirsiniz.

M.O.C. (Ministry of Coffee)

Avustralya tarzında demleme ve kavurma teknikleri kullanan M.O.C. Akademi, kahve kültürünü geliştirmek isteyenlere çeşitli eğitimler sunuyor.

Temel, uzmanlık ve profesyonellik eğitimlerinin yanı sıra; süt sanatı, home barista ve 3.nesil kahve hakkında da eğitimler katılımcılara sunuluyor. Eğitim sonunda dileyen kişiler SCA tarafından yapılan pratik ve yazılı sınava da katılabiliyor. Başarılı katılımcılara M.O.C. Akademi sertifikası program sonunda veriliyor.

Uzmanlık ve profesyonellik eğitimlerine katılmak için, önceki kurları başarı ile tamamlama ön koşulu aranıyor. Eğitimler her 15 günde bir sınıf olacak şekilde planlanıyor.

USLA (Uluslararası Servis & Lezzet Akademisi)

SCA sertifikalı programlar arasında yer alan USLA barista eğitimleri, üç farklı kur şeklinde alınabiliyor. Temel, uzman ve profesyonel eğitimlere  katılabilmek için önceki kurları başarılı şekilde tamamlamış olma şartı aranıyor.

Eğitimlerin Ömer Aydın tarafından verildiği programlarda temel eğitim bir gün, uzmanlık eğitimi ise 2 gün süre ile sunuluyor. Profesyonel kuru, katılım talebine göre planlanıyor ve 3 gün sürüyor.

Miko

Türkiye’nin çeşitli yerlerinde şubeleri bulunan Miko da taleplere göre baristalık eğitim programı sunuyor. Bölgelere göre değişebilen eğitimler, hem baristalığa yeni başlayacaklara hem de sektör profesyonellerine uygun şekilde planlanabiliyor.

filtre kahve

İstenirse yeni açılacak bir kahve dükkanında da sunulabilen eğitimler boyunca kahvenin tarladan fincana gelene kadar ne tür işlemlerden geçtiği, demleme ve kavurmada kullanılan teknik bilgiler ve sunum önerileri aktarılıyor.

Barista Akademi

Giriş, orta ve profesyonel kurlarında sunulan eğitimler ile Barista Akademi‘de sektöre genç baristalar kazandırılması amaçlanıyor. Giriş kurunda öğütücü kurmak, espresso ve süt kreması yapımı gibi temel bilgiler veriliyor.

Orta modülde ise hem teknik hem de pratik becerilerin iyileştirilmesi amaçlanıyor. Aynı zamanda hijyen ve müşteri ilişkileri konularına da değiniliyor.

Profesyonel modülde ise deneyimsel ve bilimsel yöntemler katılımcılara aktarılıyor. Her modülde, önceki kurların tamamlanmış olması ön koşulu aranıyor.

Barista OL!

Kahveye giriş adı altında yeni başlayanlar ve evde kendi leziz kahvesini demlemek için bir program da sunan Barista OL!, Kahve365.com ve Bilgi Üniversitesi iş birliği ile programlarını sürdürüyor. Katılımcılar isterlerse Bilgi Üniversitesi’nden, isterlerse markanın kendisinden sertifika alabiliyor.

2 seviye şeklinde sunulan profesyonel baristalık eğitimlerini ise dilerseniz tek seferde alabiliyorsunuz. Katılımcılar isterlerse programa bağlı iş ortaklarında 15 günlük staj da gerçekleştirebilirler.

Eğitimler Mehmet Bektaş ve Kemal Türker tarafından veriliyor. Aynı zamanda programa katılmak isteyen Bilgi Üniversitesi mezun ve öğrencileri ile çalışanlarına, program ücretinde %10’luk bir indirim uygulanıyor.

Birinci seviye eğitimin 8, ikinci seviye eğitimin 16 saat sürdüğü programda iki kuru birlikte almanız halinde süre 3 güne çıkıyor. Eğitimler İstanbul Levent’te gerçekleştiriliyor.

Bahar Hidayetoğlu
Bahar Hidayetoğlu

Flatart - Dijital Pazarlama Uzmanı

İçerik Pazarlaması, Dijital İçerik Editörü

7 yorum
  1. Baristacılığı a’dan z’ye öğrenebilme imkanı sunan ortamlar… ‘Barista Ol’ programına eşim katılmıştı. Herşey tüm detaylarıyla katılımcılara aktarıyor.

  2. Eğitimlerin kurlar şeklinde verilmesi çok güzel. Çünkü dalga kahvecilikte aşamalılık ilkesi var. Yani bir önceki bitmeden diğerine ne yazık ki geçemiyoruz ne yazık ki

  3. Türkiye’de niteliksiz Baristaların olduğunu fark ettiler sonunda. Bütün bu eğitim yaygınlığı da o yüzden bence.

  4. Sonun da ülkemiz de bir işe eğitim yönünde yaklaşabilmeyi anladı. E baristacılık kolay mı ?

    1. Merhabalar, ilginiz için teşekkür ederiz. Eğitimler ile birebir ilişkimiz yoktur, yazının içerisindeki linklerden ilgili eğitimlere erişebilir, detaylı bilgil alabilirsiniz. 🙂

Cevap Bırakın

Mail adresiniz yayınlanmayacaktır

css.php