Bahar Yorgunluğunu Beslenmeyle Yenin

Baharda metabolizmada yaşanan değişikliklere karşı önlem alınmazsa, sorunlar kronikleşebilir.

bahar yorgunluğu

Kış aylarının karanlık ve kasvetli havası, soğuk günleri artık yerini ılık bahar günlerine bırakı­yor. Bir hastalık olarak tanımlanan bahar yorgunluğu önlem alınmazsa kronikleşebilmektedir. Isınan havalarla birlikte birçok kişide özellikle halsizlik, yorgunluk, eklem ağrıları, uyku isteği gibi ortak şikayetler görülmekte ve bunların temel nedeni bahar yorgunluğuna bağlan­maktadır.

Vücudumuzu Nasıl Etkiler?

Hava ve mevsim değişikliği insan biyoritmini olumsuz etkilemektedir. Bahar mevsiminde havadaki elektrik yükü artmakta ve bu yük havada bulunan pozitif ve negatif yüklü iyonlar aracılığıyla taşınmaktadır. Bu taşıma dengesi bozuklukları, iklim değişikliği dönemlerinde sıkça karşı­mıza çıkmakta, insanlarda yorgunluk belirtilerine ve hatta ruhsal sıkıntılara yol açmaktadır.

sağlıklı beslenme tüyolarıKas ağrıları, omuz, sırt ve boyun ağrıları yine baharın gelişiyle artmakta, yorgunlukla birlikte; konsantrasyon bozukluğu, aşırı sinirlilik, hafıza zayıflaması ve uyku bozuklukları görülebilmektedir. Yanlış beslenme alışkanlıkları, vitamin ve minerallerin besinlerle yeterli miktarda alınmaması, hareketsiz yaşanı biçimi, tiroit bezinin çalışma düzensizlikleri bahar yorgunluğunun altında yatan nedenler olabilmektedir.

Nasıl Beslenmeli?

• Sebze ve meyveler bahar döneminde artan vitamin ve mineral ihtiyacının karşılanması açısından oldukça önemlidir.

• Sebze ve meyveler bahar döneminde artan vitamin ve mineral ihtiyacının karşılanması açısından oldukça önemlidir.

• Geceleri ağır ve yağlı yemek yeme­meye özen gösterilmelidir.

• Tüketilen su miktarı artırılmalıdır.

• Düzenli olarak haftada 3 gün 45 dakika süreyle yapılacak tempolu yürüyüşü içeren aktif bir yaşam tarzı benimsenmelidir.

Kuşburnu

kuşburnuKuşburnu meyveleri A, Bl, B2, C, E ve K vitaminleri ile mineral maddeler, özellikle fosfor ve potasyum element­leri bakımından oldukça zengindir. 100 gram kuşburnunda bir sandık portakala eşdeğer C vitamini vardır. Etkin bir kan temizleyici, bağırsak yumuşatıcı, kurt düşürücü olan kuş­burnu, C vitamini zenginliğinden ötürü vücudun gelişmesini düzenler. 

Taylan Kümeli
Taylan Kümeli

Diyetisyen

Beslenme ve Diyet Uzmanı

Henüz yorum yok

Cevap Bırakın

Mail adresiniz yayınlanmayacaktır

css.php