Americano Kahve Nasıl Yapılır: Bilmek İsteyeceğiniz Her Şey

Son dönemin en trend içeceklerinden biri olan americano kahve, özellikle kalori sayımı yapanların en sık tercih ettikleri kahve konumunda. Bir fincanında yalnızca 15 kalori bulunan americano hakkında ise pek çok yanlış bilgi bulunuyor.

Americano hakkında merak ettiğiniz tüm bilgileri bulabileceğiniz bu yazımızda evde leziz bir fincan hazırlamak için ihtiyaç duyacağınız malzemeleri de inceleyeceğiz.

americano kahve ve çalışma masası

Americano Nedir?

Genellikle Caffé Americano olarak anılan americano, espressodan sonra dünyanın en çok tüketilen ikinci kahve çeşididir. Sanılanın aksine kahvenin kökeni Amerika’dan çok İtalya’ya dayanır.

İkinci Dünya Savaşı sırasında İtalya’da bulunan Amerikan askerleri, günlük kafein ihtiyaçlarını karşılamak için İtalyan espressosuna su katarak içerlerdi. Çünkü İtalya’daki espressolar, Amerikalılar için fazla sertti.

İtalyan kahvecileri, Amerikalı askerlerin bu alışkanlığını kazanca çevirmek için americano adı altında su katılarak yumuşatılmış espresso servis etmeye başladılar. Zaman içerisinde americano tipi kahve giderek popülerleşti ve Avrupa’da yayılmaya başladı. Ülkelerine dönen askerler, americano kahveyi Kuzey Amerika’da da yaygınlaştırdı ve dünyanın en sevilen kahve türlerinden biri doğdu.

americano kahve, savaş uçağı

İtalyanların Amerikalı askerleri tiye almak için koydukları americano ismi, pek çok kişinin bu kahveyi Amerika ile bağdaştırmasına neden olmuştur.

Ancak sanılanın aksine Amerika’da en sık tüketilen kahve, drip yöntemi ile hazırlanan ve ev tüketiminin yanında neredeyse tüm kafelerde servis edilen filtre kahvedir.

Hollywood filmlerinden görmeye alışkın olduğumuz drip filtre kahvenin yanı sıra gerçek Amerikan kahvesinin, bir veya iki shot espresso ile hazırlandığı da iddia edilir.

Americano Nasıl Hazırlanır?

Espresso ile sıcak su karıştırılarak elde edilen americano kahve, evde hazırlayabileceğiniz en kolay kahvelerden biri. Eşit oranda su ve espresso ile americano hazırlarken dikkat etmeniz gereken bazı püf noktalar da var.

Americano kahve hazırlamak için ihtiyacınız olan iki malzeme bulunuyor; espresso ve kaynama derecesindeki su. Kahvenizi hazırlamaya önce fincanınızdan başlayın. Fincanınızın içerisine kaynar su koyun ve ısınmasını sağlayın. Soğuk fincana konulan kahve, bazı aromalarını kaybedebilir ve tadı bozulabilir. Bu nedenle kahve hazırlarken ilk adımınız her zaman fincanınızı ısıtmak olmalıdır.

americano kahve

İkinci adım olarak espresso makinenize standart 3 oz shotını yerleştirerek makinenizi çalıştırın. Hazır olan espressoyu fincanınızdan farklı bir bardağa alın. Ölçeğiniz varsa ölçek ile, yoksa göz kararı olarak fincanınıza 3 oz kadar kaynama derecesinde su koyun. Americano kahve hazırlarken en çok dikkat etmeniz gereken konulardan biri de, eşit miktarda su ve espresso kullanmaktır. Kahvenizi daha sert yapmak istiyorsanız espresso miktarını arttırabilir, daha yumuşak bir içim için biraz daha fazla su katabilirsiniz.

Espressonuzu fincanınızın kenarından ekleyin. Bu sayede espresso, fincanın en alt kısmına kadar inecek ve su ile iyice karışacaktır. Dilerseniz işlemleri tam tersine çevirerek fincanınızdaki espressoya sıcak su da ekleyebilirsiniz, ancak espressonuzun parçalara ayrılabileceğini unutmayın. Evde yapacağınız americanoda suya espresso eklemek daha doğru bir tercih olacaktır.

Su ile espressonuzu aynı fincana aldıktan sonra kahvenizi karıştırmanız tavsiye edilmez. Bunun sebebi, espresso ile karışan su sayesinde kahvenin kremasının fincanın en üst kısmında bir tabaka oluşturmasıdır. Karıştırmanız halinde bu kremayı kaybedebilirsiniz.

americano kahve

Hazırladığınız kahveye kendi arzunuza göre tatlandırıcı ve köpük de ekleyebilirsiniz. Aromalı bir içecek elde etmek için az miktarda şurubu, espressonuzu eklemeden önce sıcak suya katarak karıştırabilirsiniz. Köpük eklemek için, sütünüzü bir kaba alın ve buhar çubuğu yardımıyla köpük elde edin. Americano kahve, süt ile hazırlanmaz. Bu nedenle süt köpüğünü kaptan fincanınıza dökmek yerine bir kaşık yardımıyla yalnızca köpüğü almaya çalışın.

Daha önce kahve ile hiçbir deneyimi olmayan başlangıç seviyesindeki kişilerin bile kolayca hazırlayabileceği americano kahve, yaklaşık 5 dakika süren hazırlık süresi ile sabah rutininizde kolayca yer alabilir. Ancak evinizde americano hazırlayabilmek için mutlaka bir espresso makinesine ihtiyacınız olduğunu unutmayın.

Iced Americano?

Neredeyse her kahvede olduğu gibi, americanoyu da soğuk kahve yapımı olarak hazırlamanız mümkün. Özellikle yaz aylarında hem kafein ihtiyacınızı karşılayan, hem de serinlemenize yardımcı olan iced americano kahve tarifi eminiz ki yeni favoriniz olacak.

iced americano kahve

Klasik americano kahvede olduğu gibi, iced americano da oldukça basit ve hızlı hazırlanan bir içecek. Ancak kahve dünyası, iced americanonun nasıl hazırlanması gerektiği ile ilgili bazı fikir ayrılıkları yaşıyor.

Hazırlanan espresso shotının nasıl soğutulması gerektiği ile ilgili yaşanan bu fikir ayrılıkları, deneyebileceğiniz birkaç farklı yöntem olduğu anlamına da geliyor. Bu yöntemlerden ilki, espresso shotınızı soğumaya bırakmak. Espresso makinenize standart 3 oz shotı yerleştirdikten ve espressonuzu bir bardağa aldıktan sonra, oda sıcaklığına gelmesini bekleyip buzdolabına yerleştirebilirsiniz. Bu sayede espressonuz, oldukça soğuk olacaktır.

Deneyebileceğiniz diğer bir yöntem ise, espressonuzu hazırladıktan sonra oda sıcaklığında eşit miktarda suya eklemek. İçeceğinizi buz soğukluğuna getirmeyen bu işlem sonrasında üzerine buz parçaları ekleyebilirsiniz.

İced americano kahve hazırlarken deneyebileceğiniz son yöntem ise, americano kahvenizi klasik şekilde hazırladıktan sonra hızlı soğutma için buzdolabına yerleştirmeniz ve son olarak buz eklemeniz.

Tavsiye edilmeyen yöntem ise, sıcak olan espresso shotınızı buzla soğutulmuş suya eklemek. Soğuk suya eklenen espresso tamamen parçalanacak ve su ile tam olarak karışmayacaktır.

Yukarıda bahsettiğimiz üç yöntemi deneyerek kendi zevkinize en uygun olan iced americano tarifinizi kendiniz oluşturabilirsiniz.

Americano Kahve ile Eşsiz Lezzetler

Americano kahvenizi kullanarak kendi özel tariflerinizi de oluşturmanız mümkün. Yazıda paylaşacağımız tariflerin yanı sıra, kendi damak zevkinize uygun lezzetlerle de denemeler yapmanızı tavsiye ederiz.

Tarçınlı Americano

Tarçınlı kahve tariflerinin günümüzde sık olarak kullanıldığını duymuş olabilirsiniz. Tarçınlı americano hazırlamak için ise öncelikle bir fincan americano kahve hazırlamalısınız. Daha sonrasında toz formundaki tarçınınızı hazırlayın. Bir kaba aldığınız sütü, buhar çubuğu ile köpük haline getirin ve kahvenizin üstüne köpüğü alın. Köpüğün üzerine tarçınlarınızı serpiştirin.

Çikolatalı Americano

Çikolatalı americano kahve hazırlamak için çikolata şurubu ile rendelenmiş çikolataya ihtiyacınız olacak. Americano kahvenizi hazırlarken kullanacağınız suyun içine birkaç damla çikolata şurubu ekleyin ve şurup eriyene kadar suyu karıştırın. Daha sonra espressonuzu ekleyerek americanonuzu hazır edin. Bir kaba aldığınız sütü buhar çubuğu ile köpük haline getirerek kahvenizin üstüne ekleyin. Köpüğün üzerine rendelenmiş çikolatalarınızı serpiştirin. Dilerseniz köpüğün üstüne toz tarçın da serpebilirsiniz.

Bavarya Usulü Americano

En ilginç americano tariflerinden biri de Bavarya usulü olarak Türkçeleştirebileceğimiz Bavarian Americano. Tatlı ve ekşi lezzetleri bir arada sunan bu kahveyi hazırlamak için çikolata şurubu, rendelenmiş çikolata ve limona ihtiyacınız olacak.

Kahveyi hazırlarken ilk yapmanız gereken, sıcak suya dilediğiniz kadar çikolata şurubu eklemek. Şurubun suda iyice erimesini sağladığınızdan emin olduktan sonra espresso shotınızı da suya ekleyebilirsiniz.

Bardağınızın içine bir dilim limon yerleştirin. Dilerseniz görsellik amacıyla bardağın kenarında da limon kullanabilirsiniz. Daha sonrasında hazırladığınız çikolata aromalı americano kahveyi bardağa dökün.

Bardağın üstüne rendelenmiş çikolata parçaları serpiştirin. Daha farklı bir tat yakalamak için tarçın, marshmellow ya da karamel topları da kullanabilirsiniz. Kahveniz artık servise hazır.

Evde americano hazırlarken kullandığınız diğer yöntemleri ve kendi tariflerinizi yorumlar üzerinden bize iletmeyi unutmayın.

Bahar Hidayetoğlu
Bahar Hidayetoğlu

Flatart - Dijital Pazarlama Uzmanı

İçerik Pazarlaması, Dijital İçerik Editörü

Henüz yorum yok

Cevap Bırakın

Mail adresiniz yayınlanmayacaktır

css.php