Üniversiteliler İçin Alternatif Kış Tatili Seçenekleri

Üniversite yaşamında önemli yeri olan tatiller, arkadaşlarımızla birlikte keyifli zaman geçirmemize ve sınav stresini üzerimizden atmamıza yardımcı oluyor. Neredeyse her yıl düzenlenen Bahar ve Kış gezilerine katılmak yerine kendi tatilini planlamak isteyenler için ise birçok seçenek bulunuyor.

Kış aylarında Uludağ’ın kalabalığından bunalan, yazın Bodrum’a gitmek istemeyenler için ülkemizde ve dünyada tercih edilebilecek pek çok bölge var. Üniversiteliler için alternatif kış tatili önerileri, bütçe ve eğlence ihtiyaçlarınızı karşılamanın çok daha ötesine geçecek.

kış tatili

Alternatif Kış Tatili Nedir?

Kış tatili denildiğinde akla ilk gelen Uludağ bölgesi, hafta sonu kayak yapmak için ideal bir seçim gibi gözükebilir. Ancak hem bölgeden hem de ülkenin dört bir yanından binlerce kişinin akın ettiği tesisler, eğlenceden daha çok strese sebep olabiliyor.

Konaklama gerçekleştirilmediğinde oldukça düşük maliyetlerle gerçekleştirilebilen Uludağ gezileri, otel masrafları eklendiğinde ise ciddi rakamlara ulaşabiliyor. Ayrıca yer bulma konusunda yaşanan pek çok zorluk da var.

Klasikleşen tercihleri bir kenara bırakarak kış tatilinden keyif almak isteyenler için gidilebilecek birçok şehir bulunuyor. Ülkemizde oldukça düşük maliyetlerle gerçekleştirebileceğiniz gezilerin yanı sıra, Türk vatandaşlarının vizesiz şekilde seyahat edebilecekleri ülkeleri de tercih edebilirsiniz.

Alternatif Kış Tatili Önerileri

Alternatif kış tatili planınızı oluşturmadan önce, tatilden beklentilerinizi belirlemeniz önemlidir. Kayak yapmak, yeni bir bölge görmek ya da tarihi yapıları ziyaret etmek gibi kriterlerinizi belirleyerek seçim yapmanız gerekir.

Palandöken

Erzurum’da bulunan Palandöken, diğer kayak merkezlerine göre çok daha sakin bir sezon geçiriyor. İstanbul ve Ankara’ya olan mesafesi nedeni ile okul gezilerinde ve tatillerinde tercih edilmeyen bölge, kaliteli tesisleri ile de öne çıkıyor.

palandöken kış tatili

Büyük ve küçük pek çok tesisin de bulunduğu bölgede her bütçeye uygun konaklama seçeneği bulmak mümkün. Dedeman ve Polat gibi köklü kuruluşların yanı sıra, şehir içinde de pek çok otel yer alıyor.

Sarıkamış

Alpler’deki kristal kar yapısına sahip olan ve ülkemizin önemli kayak tesisleri arasında yer alan Sarıkamış, Kars ilimizde yer alıyor. En doğu illerimiz arasında da bulunan Kars’ta konaklama ve yeme-içme için pek çok seçenek bulmanız mümkün.

sarıkamış kayak merkezi

Hava sıcaklıklarının kış aylarında eksi değerlerde seyrettiği bölgeye yapacağınız seyahatlerde kıyafet seçimlerinize de büyük özen göstermeniz gerekiyor. Bölgede şehir merkezini ve sarayları gezmenizi tavsiye ederiz.

Ilgaz

Anadolu’nun yüce dağı olarak hafızalarımıza kazınan Ilgaz, Kastamonu sınırları içerisinde yer alıyor. Aralık-Nisan döneminde hizmet veren ve 2.850 metre yükseklikte yer alan kayak merkezi, çam ve köknar ağaçları bulunan milli park içerisinde bulunuyor.

ılgaz kış tatili

Fiyat bakımından oldukça uygun bir seçenek olan Ilgaz, şehir merkezine yaklaşık 30 dakikalık bir mesafede yer alıyor. Araç kiralayarak çevre bölgeleri gezebilir, Karadeniz’in eşsiz lezzetlerini de tadabilirsiniz.

Minsk – Belarus

Türk vatandaşlarından vize istemeyen ülkeler arasında yer alan Belarus, halk arasında Beyaz Rusya olarak da adlandırılıyor. Eski Sovyet ülkelerinden biri olan ve festivalleri ile ünlenen Belarus’ta pek çok kayak merkezi de yer alıyor.

Oldukça güvenli ve ucuz bir ülke olan Belarus’ta Sovyet mimarisinden örnekleri görebilir, katedral ve kiliseleri ziyaret edebilirsiniz. Gece hayatının da oldukça ünlü olduğunu hatırlatalım.

Gudauri – Gürcistan

Vizesiz seyahat imkanı sunan ülkelerden bir diğeri de Gürcistan. Tiflis Havaalanı’ndan 2 saat uzaklıkta bulunan Gudauri bölgesi, ormanlık yapısı ve kaliteli tesisleri ile öne çıkıyor.

gudauri kış tatili

Geçmişte pek çok farklı medeniyetin etkisinde kalan ülke, özellikle kültür turizmi için de en çok tercih edilen bölgeler arasında yer alıyor. 1991 yılında bağımsızlığına kavuşan ülkede fiyatlar da oldukça cazip.

Azerbaycan

Türkiye’ye kardeşlik bağı ile bağlı olan Azerbaycan, kış tatilleri için alternatif bir seçim olarak da öne çıkıyor. Aynı dilin farklı lehçelerini konuşuyor olmamız sebebi ile halk ile kuracağınız iletişimlerin de oldukça eğlenceli olacağını belirtelim.

Ülkenin başkenti Bakü’den yaklaşık 3 saatlik bir uzaklıkta bulunan Şahdağ, kayak yapmak isteyenler için kaliteli bir seçim sunuyor. Ulaşılması oldukça güç olan dağda, kış döneminde dahi pistlerin oldukça boş olduğunu belirtelim.

Bakü seyahatinizde görmeniz gereken birçok yer bulunuyor. Bu nedenle kayak için ayırdığınız günleri az tutarak vaktinizi şehir turlarına ayırmanızı öneririz.

Bahar Hidayetoğlu
Bahar Hidayetoğlu

Flatart - Dijital Pazarlama Uzmanı

İçerik Pazarlaması, Dijital İçerik Editörü

5 yorum
  1. Azarbayca’nın saklı kalmış cenneti Şahdağ, en çok gitmek istediğim yerlerden birisi. Olanakların kısıtlı oldğundan değil ama bir türlü fırsat olup gidemedim. Genelde herkes şehir merkezine yöneliyor ama kışın da gerçekten görülmesi gereken bir yer.

  2. Artin’de okumanın en unutulmaz yanı Gürcistan’a kolayca gidilmesi oldu. Vize olmadığı için kafa çok rahat. İstediğiniz an gidebilirsiniz. Haliyle Gudauri kayak merkezini pek çok kez gittim. Fiyatı asla dert etmeyin. Türkiye’de öğrenci nasıl geçinebiliyorsa orada da aynı düzeyde geçinebilir. Uçuk kaçık fiyat beklemeyin yani.

  3. Ilgaz’ın yazı başka kışı başka güzel o mis gibi havası ciğerlerinize işledi mi sizden bahtiyarı olmuyor…

  4. Erzurum’da okuyorsanız daha üniversiteye yeni başladığınız ilk yıl kışı iple çekersiniz. Çünkü mevsim kıştır ve akıllardaki tek rota Palandöken’dir. Çok kez gittim okurken, kartpostal güzelliği gibi…

Cevap Bırakın

Mail adresiniz yayınlanmayacaktır

css.php